میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
در گفت‌گوی نویسنده کتاب «۱۱ سپتامبر و امپراتوری آمریکا» مطرح شد
۱۱ سپتامبر بهانه‌ای برای سلطه آمریکا بر جهان بود
۱۱ سپتامبر بهانه‌ای برای سلطه آمریکا بر جهان بود
 

پروفسور «دیوید ری گریفین» معتقد است که نومحافظه کاران آمریکایی سعی داشتند از یازده سپتامبر به عنوان «پرل هاربری» جدید برای عملیاتی کردن طرح سلطه‌ جویانه ایالات‌ متحده استفاده کنند.
پروفسور دیوید ری گریفین، استاد بازنشسته فلسفه دین و الهیات دانشگاه کلارمونت ایالات ‌متحده است. گریفین آثار متعددی را در قالب مقاله، گزارش و کتاب در باره یازده سپتامبر منتشر کرده است. «پرل هاربر جدید: سؤالاتی در خصوص دولت بوش و یازده سپتامبر»،«یازده سپتامبر و امپراتوری آمریکا: روشنفکران سخن می‌گویند» و «از قلم افتاده‌ها و با قلم اضافه شده‌های کمیسیون تحقیق ۱۱ سپتامبر» از جمله این آثار اوست که مخاطبان زیادی را در آمریکا و جهان با خود همراه کرده است. سالگرد یازده سپتامبر فرصت خوبی بود تا به بررسی ابعاد این حادثه از دیدگاه این نویسنده و استاد دانشگاه بپردازیم. بررسی جنبه‌های مختلف کتاب‌ها و مقالات منتشر شده این نویسنده آمریکایی، واکنش‌های رسانه‌های جریان اصلی غربی و محافل دانشگاهی به این آثار، نقش نومحافظه کاران و سازمان سیا در حادثه یازده سپتامبر، رابطه میان این حادثه و طرح خاورمیانه بزرگ و بی‌پاسخ گذاشتن سؤالات متعدد از سوی مقامات آمریکایی از محورهای اصلی گفت‌وگو با دیوید ری گریفین بودند.
متن گفت‌وگو در ادامه آمده است
آثار شما در مورد حادثه یازده سپتامبر توجه بسیاری از مخاطبان در سطح جهان را به خود جلب کرده است. انگیزه شما از نوشتن چنین آثاری چه بوده است؟
در ابتدا، پس‌ازاینکه دلیل خوبی مبنی بر داخلی بودن این حملات پیدا نکردم، تصمیم گرفتم گزارش رسمی حمله یازده سپتامبر را رد کنم؛ اما بعدازاینکه سرانجام مدرک خوبی در مورد دروغ بودن گزارش رسمی یازده سپتامبر دیدم، فهمیدم که این واقعیت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در آن زمان، برخی کتاب‌های خوبی در مورد یازده سپتامبر وجود داشت اما هیچ‌یک از آن‌ها توسط آمریکایی‌ها نوشته نشده بودند و آمریکایی‌های کمی آن‌ها را می‌خواندند؛ بنابراین تصمیم گرفتم کتابی در مورد آن بنویسم که به «پرل هاربر جدید» تبدیل شد. کتاب‌های بعدی در پاسخ به سؤالات و ادعاهای مطرح شده از سوی مدافعان روایت رسمی نوشته شده‌اند.
واکنش‌ها به این آثار در میان رسانه‌های جریان اصلی، محافل دانشگاهی، مسئولان و مردم چگونه بوده است؟
رسانه‌های جریان اصلی و اکثر محافل دانشگاهی یا کتاب من را نادیده گرفتند و یا تحت عنوان تئوری توطئه‌ای که با شواهد همراه نیست، به من حمله کردند. این در حالی بود که در یکی از هفته‌های سال ۲۰۰۸، هفته‌نامه بسیار معتبر پابلیشر ویکلی (مجله خبری بین‌المللی نشر و فروش کتاب) کتاب من (پرل هاربر جدید) را به عنوان «انتخاب هفته» برگزید.
کتاب پرل هاربر جدید با حمایت زیادی از سوی دانشگاهیان همراه نبود تا اینکه به همراه «پیتر دیل اسکات» کتابی را در سال ۲۰۰۶ تحت عنوان «یازده سپتامبر و امپراتوری آمریکا: روشنفکران سخن می‌گویند» منتشر کردیم. حمایت دانشگاهی بعد از اینکه ریچارد گیج با مطالعه کتاب من، «معماران و مهندسان برای حقیقت ۱۱ سپتامبر» را تأسیس کرد، افزایش یافت. این سازمان در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ معمار و مهندس (عضو) داراست که گزارش رسمی تخریب مرکز تجارت جهانی را نادرست می‌دانند.
این ادعا که یازده سپتامبر یک حمله تروریستی بوده تا چه میزانی مورد قبول است؟
غالباً این سؤال بدین معناست که «آیا حملات یازده سپتامبر توسط هواپیماربایان مسلمان مهندسی شد؟». پاسخ به این سؤال «نه» است. اما این حملات توسط تروریست‌های غیرمسلمان، به‌ویژه معاون رئیس‌جمهور «ریچارد چنی» و دوستش «دونالد رامسفلد» که وزارت دفاع را عهده‌دار بود، مهندسی شد.
نقش نومحافظه کاران و سازمان سیا را در حادثه یازده سپتامبر چطور می‌بینید؟
در مقاله‌ای تحت عنوان «امپریالیسم نئوکان، یازده سپتامبر و اشغال افغانستان و عراق» در این خصوص نوشتم. یازده سپتامبر این امکان را فراهم کرد تا دستور کار سیاسی که توسط نومحافظه کاران در دهه ۱۹۹۰ آماده شده بود، عملیاتی شود. این دستور کار از این قرار بود که ایالات‌متحده باید از برتری نظامی خود به منظور ایجاد امپراتوری که شامل تمام جهان می‌شد (اصطلاحاً پکس آمریکانا یا صلح آمریکا) استفاده کند. ابزار تحقق این دستور کار «دگرگونی امور نظامی» بود که احتمالاً مدت زیادی طول می‌کشید، مگر اینکه «رویدادی فاجعه‌بار و تسریع‌کننده مانند یک پرل هاربر جدید» رخ می‌داد.
چه رابطه‌ای میان یازده سپتامبر و طرح خاورمیانه بزرگ وجود دارد؟
افغانستان و عراق قرار بود دو کشور اول در میان هفت کشوری باشند که تغییر نظام در آن‌ها صورت می‌گرفت. دولت اوباما تلاش کرد تا این طرح را در سوریه و لیبی به پایان برساند اما ترامپ تلاش خود را در سوریه ادامه داده است.
نزدیک به دو دهه از حادثه یازده سپتامبر می‌گذرد و سؤالات بی‌شماری بی‌پاسخ مانده‌اند. به نظر شما، چرا دولت آمریکا برای کشف حقیقت آنچه در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ رخ داد، تعلل می‌کند؟
ایالات‌متحده هنوز هم در مورد ایده کنترل جهان تسلیم نشده است؛ حقیقت در مورد یازده سپتامبر به‌طور علنی فاش نشده است؛ و افشای حقیقت امید به احیای طرح سلطه جهانی را تضعیف می‌کند.

کد مطلب: 115283
 
Share/Save/Bookmark