میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۷
 
 
اسرائیل درپی یهودیزه کردن کردستان عراق
اسرائیل با حمایت از تصمیم مسعود بارزانی برای تجزیه کردستان عراق، هدفی را دنبال می‌کند که...

اسرائیل با حمایت از تصمیم مسعود بارزانی برای تجزیه کردستان عراق، هدفی را دنبال می‌کند که شاید اکنون برای برخی غیرقابل باور باشد اما چنین هدفی که آنها دنبال می‌کنند توهم و توطئه نیست بلکه واقعی است.
مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق چند ماه پیش اعلام کرد که تصمیم گرفته است تا رفراندوم تجزیه کردستان عراق را در مهرماه برگزار کند. او در این مدت همه بازتاب‌های صورت گرفته به تصمیم خود را رصد کرده و با عمق مخالفت کشورهای همسایه منطقه به ویژه ایران و ترکیه، دولت مرکزی عراق و حتی دیگر کشورهای دنیا آشنا شده است.
اما اینکه چرا مسعود بارزانی علی‌رغم وجود روابط گسترده با کشورهای مهم همسایه خود یعنی ایران و ترکیه همچنان درپی تجزیه کردستان عراق است، یک ابهام در آن دیده می‌شود که در اینجا سعی داریم آن را آشکار کنیم.
کردستان عراق در کنار روابط گسترده با جمهوری اسلامی ایران، با رژیم جعلی اسرائیل نیز روابط آشکار و پنهان زیادی دارد که شاید برخی از چند و چون آن با خبر نباشند.
تنها رژیمی که در منطقه حامی برگزاری رفراندوم برای تجزیه کردستان عراق است، رژیم صهیونیستی است، رژیم اسرائیل از یک‌سو درپی نزدیک شدن به مرزهای جمهوری اسلامی ایران است و از سوی دیگر در اندیشه یهودی‌سازی کردستان عراق.
هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران به خاطر وجود نیروهای حزب‌الله لبنان به مرزهای سرزمین اشغالی بسیار نزدیک است و از سوی دیگر با خنثی شدن طرح سرنگونی دولت قانونی بشار اسد در سوریه و استحکام مواضع ایران در این کشور، برای اسرائیل خطرآفرین است.
هر اندازه ایران به سرزمین‌های اشغالی نزدیک‌تر باشد و اشراف خود را بر تحرکات رژیم اسرائیل دقیق‌تر کند، وحشت از ایران خواب را از چشمان سران صهیونیست خواهد ربود. فشارهای سیاسی و تحرکاتی که سران رژیم اسرائیل به ویژه نتانیاهو انجام داده در راستای مهار ایران در سوریه است.
سفر چند روز پیش نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه و دیدار او با پوتین رئیس‌جمهور این کشور در همین زمینه انجام شد. او در دیدار با پوتین خواهان کمرنگ کردن نقش ایران در سوریه شده بود که با پاسخ مناسبی از سوی رئیس جمهور روسیه روبه‌رو گشت و دست از پا درازتر به تل‌آویو بازگشت.
از آنجا که سران رژیم اسرائیل از وجود ایران در کنار مرزهای سرزمین‌های اشغالی هراس دارند، آنها نیز درپی حضور در کنار مرزهای جمهوری اسلامی ایران هستند، کردستان عراق و مسعود بارزانی با تصمیم خود این آرزوی دیرینه صهیونیست‌ها را در حال برآورده کردن هستند.
حضور اسرائیلی‌ها در کردستان عراق، با تغییراتی همراه خواهد بود که نه در کوتاه‌مدت بلکه در دراز مدت تأثیرات زیادی بر آداب و مذهب کنونی در میان کردهای عراقی خواهد گذاشت.
هم‌اکنون مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به اسرائیل قول داده تا بیش از ۲۰۰ هزار نفر از یهودیان کردتبار که به خاطر جنگ مهاجرت کرده یا آواره شده و یا از دیرباز به اسرائیل رفته‌اند، بازگرداند.
روزنامه ینی‌شفق چاپ ترکیه در همین زمینه نوشته؛ مسعود بارزانی که تنها حمایت جدی خارجی را از اسرائیل دریافت کرده، هم‌اکنون تلاش دارد که گروه‌های کردی را قدرتمند کند و همچنین می‌کوشد تا مثل اسرائیل سرزمین‌های بیشتری را به عنوان مناطق کردنشین تصاحب کند.
این روزنامه نوشت: مجله «اسرائیل - کُرد» در شماره اخیر خود نوشته است که حدود ۲۰۰ هزار یهودی کُردتبار ساکن اسرائیل منتظر بازگشت به شمال عراق و سوریه هستند.
تاکنون اسرائیل پذیرای یهودیان جهان بوده است و آنها را با وعده‌های فریبنده ترغیب به سفر به سرزمین‌های اشغالی می‌کرده، اما اکنون چرا می‌خواهد یهودیان کردتبار سوریه و عراق را به سرزمین‌های خود بازگرداند؟!
این قشر از کردهای یهودی که به سرزمین‌های اشغالی رفته و چند سالی را در آنجا زندگی کرده اند تحت آموزش‌های لازم اسرائیل قرار گرفته و اکنون آماده اجرای اهداف و برنامه‌های تل‌آویو هستند. بازگشت آنها آن هم با اصرار سران صهیونیستی نشان می‌دهد که اسرائیل برای کردستان عراق خواب‌های شومی دیده و به همین خاطر است که جمهوری اسلامی ایران مخالف سرسخت برگزاری رفراندوم تجزیه کردستان عراق است.
حضور پررنگ اسرائیل در کردستان عراق این منطقه را همچون سرزمین‌های اشغالی یهودیزه خواهد کرد و باعث خواهد شد تا قطعه دیگری از سرزمین‌های اسلامی به دست صهیونیست‌ها بیفتد و البته در ادامه سناریوها و اهداف اسرائیل، بخش‌های دیگر سرزمین‌های کردنشین به یکدیگر ملحق شوند.
جمهوری اسلامی ایران به هیچ‌وجه چنین اتفاقی را نخواهد پذیرفت و با آن به سختی مقابله خواهد کرد، چراکه با امنیت ملی ایران اسلامی سر و کار دارد. 

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 100982
 
Share/Save/Bookmark