میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۸
 
 
تظاهرات ضد سرمایه‌داری در فرانسه با دهها بازداشتی سرکوب شد
چهل و پنجمین رویارویی جلیقه‌زردها و پلیس
چهل و پنجمین رویارویی جلیقه‌زردها و پلیس
 

فضای اعتراض و سرکوب همچنان در فرانسه ادامه دارد چنانکه معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» برای چهل وپنجمین شنبه متوالی با حضور در خیابان‌های پاریس و دیگر شهرهای این کشور با پلیس درگیر شدند که طی آن صدها نفر بازداشت شدند.
در پی ورود معترضان به خیابان شانزه لیزه پاریس پس از هفت ماه ممنوعیت و درگیری، این خیابان که کانون اعتراضات مردمی فرانسه شناخته می‌شود بار دیگر بسته شد.
روزنامه «لو پاریزین» از وقوع نخستین درگیری ها و حوادث در ایستگاه "سن لازار" پاریس خبر داد و اعلام کرد نخستین شلیک گاز اشک آور در محوطه این ایستگاه انجام شد. پلیس در ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی، از تظاهرکنندگان خواست که حاشیه کلیسای "مادلن" را ترک کنند و هر گونه تظاهرات در این محدوده ممنوع است. ۲۰ دقیقه بعد تظاهرکنندگان با دادن شعارهایی علیه «امانوئل ماکرون» محوطه کلیسای مادلن را ترک می کنند.نخستین شلیک های گاز اشک آور در محوطه ایستگاه سن لازار انجام شد؛ منطقه ای که در آن تظاهراتی که از پیشتر اعلام نشده بود در محله فروشگاه های بزرگ شکل گرفت و به درگیری بین معترضان و پلیس انجامید.روزنامه «لو فیگارو» فرانسه نیز به نقل از مقامات دولتی پاریس از دستگیری ۳۰ نفر و بازجویی از ۶۰۰ جلیقه زرد از ساعت ۱۰ به وقت محلی در این شهر خبر داده است. این روزنامه فرانسوی با اشاره به ساماندهی ۷۵۰۰ پلیس برای کنترل تجمعات در پاریس نوشت: صدها نفر در محدوده کلیسای مادلن و سنت لازار تجمع کردند که پلیس آنها را متفرق کرد.
پلیس در منطقه "اپرا" از گاز اشک آور استفاده کرد و نیروهای پلیس مجهز به تجهیزات موتورسیکلتی عازم شدند."پلس(میدان) دو لتوآل" و شانزه لیزه به سرعت در محاصره گشت های پلیس و لباس شخصی که در حال بررسی و جستجوی گسترده افراد حاضر در تجمعات بودند، قرار گرفته است. مقامات فرانسه می گویند که از بازگشت خشونت ها به پایتخت فرانسه همانند اوج تحرکات جنبش جلیقه زردها که از ۱۰ ماه پیش آغاز شد، هراس دارند. یک منبع امنیتی فرانسه، بر خطرات همگرایی بین جلیقه زردها و «توده های سیاه» که به دنبال شکستن همه چیز هستند، تاکید کرد. لو فیگارو افزود: خودروهای آب پاش در مناطق مختلف پاریس مستقر و مناطق مرکزی این شهر از روز جمعه مسدود شده و بخش بزرگی از آن در محاصره پلیس قرار دارد.
همزمان با تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها و توده‌های سیاه نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت در چهل‌وپنجمین شنبه متوالی خود، رییس جمهوری فرانسه نگرانی خود را از افزایش خشونت‌ها برای کنترل این اعتراض‌ها ابراز کرد.رئیس دولت فرانسه در آستانه چهل وپنجمین شنبه اعتراضی جلیقه زردها - که با سالروز میراث در این کشور مصادف شده - گفت: خوب است که مردم خواسته های خود را بیان می کنند ... لازم است که این کار در آرامش انجام شود.
امانوئل ماکرون در حاشیه بازدید از خانه هنر "رُزا بونور" در "سنت اِ مارین" به مناسبت روزهای میراث اظهار امیدواری کرد که تظاهرات برنامه ریزی شده برای روز شنبه، همزمان با روزهای میراث، در «آرامش» انجام شود. جنبش جلیقه زردها که ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۶ آبان ۹۷) در فرانسه و با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر شکل گرفته، امروز به چهل و پنجمین هفته متوالی رسیده است.ناآرامی های ۹ ماه گذشته در فرانسه تا ۱۱ کشته برجای گذاشته و طبق آخرین آمارهای رسمی که «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه اعلام کرده، حدود ۲۵۰۰ نفر از تظاهرات کنندگان و ۱۷۱۷ نفر از بین نیروهای پلیس در جریان درگیری‌ها تاکنون زخمی شده اند. نتایج آخرین نظرسنجی ها حاکیست تقریبا سه نفر از هر چهار فرانسوی معتقدند که دولت ماکرون از پس اصلاحات خوب در این کشور برنمی ‌آید. کارشناسان این اعتراض ها را به مثابه احیای مجدد و بازگشت دوباره جلیقه زردها به روزهای نخست اعتراض های خود عنوان کردند. در حالی که دولت ماکرون از برنامه‌های خود برای افزایش مالیات بر سوخت و اقدامات دیگر چشم پوشی کرده، اما معترضان همچنان شنبه‌های هر هفته در خیابان‌های فرانسه حضور پیدا کرده تا نارضایتی خود از دولت را نشان دهند. در جریان ۴۵ هفته اعتراضات مردمی به نظام سرمایه داری در فرانسه تاکنون ۱۱ تن کشته و بیش از ۱۴ هزار تن زخمی و بازداشت شده اند. بیش از ۲۰ نفر نیز با اسلحه بسیار خطرناک و غیرقانونی فلش بال نابینا یا قطع عضو شده اند.

کد مطلب: 110882
 
Share/Save/Bookmark