میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۳۵
 
 
دغدغه قلعه‌نویی و ماجرایی که دردسرساز ‌شد
استقلال به دنبال پیروزی و آرامش
استقلال به دنبال پیروزی و آرامش
 

در دو دیدار پایانی هفته هجدهم لیگ برتر استقلال مهمان آلومینیوم هرمزگان است و سایپا میزبان تراکتورسازی تبریز است.
امروز با انجام دو دیدار هفته هجدهم لیگ برتر به پایان می‌رسد. نگاهی به این دو مسابقه می‌اندازیم.

آلومینیوم هرمزگان - استقلال؛
استقلال در حالی به سواحل خلیج همیشگی فارس سفر می‌کند که بعد از ثبت قرارداد مشروط فرهاد مجیدی دچار حاشیه‌های خودساخته شد. جواد نکونام کاپیتان تیم ملی همزمان با حضور مجیدی در استقلال از حضور در تمرینات سر باز زده است. از مهدی رحمتی نیز نقل قول‌هایی شنیده می‌شود که چندان دوستانه نیست. با این حال هواداران استقلال چشم امیدشان به مدیریت امیر قلعه‌نویی است و می‌دانند که او استاد جمع کردن حاشیه‌هاست.
هرچند سرمربی استقلال نیز از جدل بازیکنان بر سر بازوبند کاپیتانی گلایه کرد. به این ترتیب استقلالی که از نظر تاکتیکی تیمی آماده به نظر می‌رسد اسیر حاشیه‌ها شده است. آبی‌پوشان می‌دانند اگر نتوانند آلومینیوم را در خانه‌اش شکست بدهند ممکن است رده دومی را از دست بدهند. آنها قطعا با تمام توان به میدان خواهند رفت هرچند آبی‌ها ساموئل را به دلیل محرومیت در اختیار ندارند و شاید هم نکونام غایب بزرگ این بازی باشد.
در آن سوی میدان تیم آلومینیوم است که برای سقوط نکردن می‌جنگد. اکبر میثاقیان استاد مساوی گرفتن از حریفان است، شاید این مرتبه تیمش را با شکل و شمایل هجومی به میدان بفرستد چون اکنون او در خط حمله یک مهاجم گرانقیمت با نام میلاد میداودی را در اختیار دارد. میلاد که از سوی کادر فنی استقلال در نیم‌فصل در فهرست مازاد قرار گرفت در دیدار با تیم سابقش انگیزه‌های فراوانی خواهد داشت.
ستاره سابق آبی‌ها تلاش می‌کند مقابل امیر قلعه‌نویی خودنمایی کند و توانایی‌هایش را به رخ بکشد اما فوتبال بازی یک‌نفره نیست و آلومینیوم در نیم‌فصل اول فقط ۱۲ گل زده است. بنابراین بعید است حضور میلاد یکباره این تیم گل نزن را متحول کرده باشد.
آبی‌پوشان پایتخت برای رهایی از حاشیه‌های کاپیتانی در کنار خلیج نیلگون فارس به دنبال برد برای رسیدن به آرامش هستند، کاری که خیلی سخت نیست ولی پیروزی برابر تیم اکبر میثاقیان هم خیلی راحت نخواهد بود.

سایپا – تراکتورسازی
سایپا دیگر آن تیم بی‌حاشیه قبل نیست و در روزهای گذشته رحمان احمدی دروازه‌بان و مرتضی قنبرپور سرپرست تیم از وجود مشکلاتی در این باشگاه خبر دادند. با این حال هنوز مجتبی تقوی سرمربی سایپا حرفی در مورد حاشیه‌ها نزده است. نارنجی‌پوشان کرجی که در رده هفتم جدول قرار دارند برای اینکه خود را به رده‌های بالاتر برسانند برای کسب هر سه امتیاز به میدان می‌روند و تراکتورسازی هم که در رده ششم است در شرایطی که تیم‌های بالاتر نتوانند پیروز شوند احتمال صدرنشینی‌اش در اولین هفته دور برگشت وجود دارد.
البته این احتمال خیلی ضعیف است. زیرا هر ۵ تیم بالاتر از تراکتورسازی نباید پیروز شوند تا تراکتورسازی به طور معجزه‌آسا به صدر بازگردد. با این حال در ورزشگاه انقلاب کرج تراکتورسازی احساس غریبگی نخواهد کرد و هواداران پرشور و پرشمارش تراکتورسازی را تنها نخواهند گذاشت.
برنامه دیدارهای امروز به شرح زیر است:
سایپا-تراکتورسازی، انقلاب کرج، ساعت ۱۵:۰۰
آلومینیوم-استقلال، خلیج فارس بندرعباس، ساعت۱۵:۰۰

استقلال در نیم فصل نخست از نگاه آمار
باشگاه استقلال تهران که امسال با امیر قلعه نویی عزم خود را از ابتدا برای قهرمانی جذب کرده، در ابتدای فصل موفق به کسب نتایج مطلوبی نشد و با گذشت زمان این تیم روند رو به رشد خود را در پیش گرفت. آمار پایین گلزنی این تیم، قلعه نویی را بر آن داشت تا با خرید بازیکنان تهاجمی مانند ایمان موسوی و محمدرضایی و ویسنته آرزه و بازگرداندن فرهاد مجیدی به استقلال، خیز بلندی برای قهرمانی در پایان فصل بردارد.
استقلال که در ابتدای فصل به علت مسائلی در رابطه با فرهاد مجیدی دچار حواشی هم بود، در هفته های اخیر در آرامش کار خود را دنبال می‌کند و با فسخ قرارداد توسی، جانواریو و لیام ردی و کنار گذاشتن حسینی، میداوودی، منوچهری و محمد انصاری و با جذب اشجاری، چهارمحالی، فرزاد حاتمی، موسوی، محمدرضایی، آرزه و مجیدی چهره ای نو به خود داده است. استقلال در جام حذفی به مرحله یک هشتم نهایی رسیده است و این روزها تنها نگرانی هواداران این تیم، وضعیت جواد نکونام در این تیم است. آمار و ارقام نتایج بازی های نیم فصل استقلال در زیر آمده است. استقلال در پایان نیم فصل موفق به کسب ۳۱ امتیاز شد که شرح کامل آن نتایج به شرح زیر است:
- استقلال در هیچ کدام یک از بازی های نیم فصل نخست خود موفق به برد با اختلاف بیش از دو گل نشده است.
- استقلال در هیچ کدام یک از بازی های نیم فصل نخست خود موفق به زدن بیش از دو گل نشده است.
- استقلال به همراه فولاد؛ ۹ بازی بدون باخت متوالی را در کارنامه دارند.
- بهترین برد خانگی استقلال در مقابل پیکان با نتیجه ۲-۰ رقم خورده است.
- بهترین برد خارج از خانه استقلال نیز در مقابل راه آهن و گهر درود با نتیجه ۲-۰ رقم خورده است.
- بدترین باخت خانگی استقلال در مقابل فولاد با نتیجه ۳-۲ رقم خورده است.
- بدترین باخت خارج از خانه استقلال نیز در مقابل تراکتور سازی تبریز با نتیجه ۲-۰ رقم خورده است.
- استقلال در ۱۰ بازی این فصل خود گلی را دریافت نکرده و در پنج بازی هم موفق به گلزنی نشده است.
جدول گلزنان استقلال: آرش برهانی ( ۶ گل )
فابیو جانواریو – ساموئل – اکبرپور (۲ گل )
منوچهری – توسی – بائو – میداوودی – حیدری – نکونام ( یک گل )
- استقلال در پایان نیم فصل موفق به کسب ۳۱ امتیاز شد. این تیم به همراه مس کرمان با دریافت یازده گل برترین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارد.
- میانگین مجموع گل های زده‌ استقلال در هر بازی ۱.۰۶ است که این رقم در بازی های خانگی ۱.۲۵ و در بازی های خارج از خانه عدد ۰.۸۹ را نشان می دهد.
- میانگین مجموع گل های خورده‌ استقلال در هر بازی ۰.۶۵ است که این رقم در بازی های خانگی ۰.۶۳ و در بازی های خارج از خانه رقم ۰.۶۷ را نشان می دهد.
- در هجده گل زده شده توسط تیم استقلال، سهم مهاجمان ( با فرض پست مهاجم برای سیاوش اکبرپور و رودریگو توسی ) ۱۱ گل ( ۶۱ درصد از مجموع گلهای این تیم ) و سهم هافبک های این تیم نیز ۷ گل ( ۳۹ درصد ) است.
- مدافعان استقلال در نیم فصل نخست گلی را برای استقلال به ثمر نرساندند.
- ۵ گل از گلهای نیم فصل نخست استقلال را خارجی های این تیم به ثمر رسانده اند که در مجموع کل گلهای تیم استقلال، رقم ۳۶ درصدی را از گلهای نیم فصل استقلال نشان می دهد.
- با توجه به جدول دو دوره‌ قبلی لیگ برتر، اگر استقلال در ادامه مسابقات مانند نیم فصل اول ۳۱ امتیاز کسب کند و با ۶۲ امتیاز لیگ را به اتمام برساند، در جایگاهی ما بین سوم و چهارم قرار خواهد گرفت.

دغدغه قلعه‌نویی و ماجرایی که دردسرساز ‌شد
بازگشت کاپیتان پیشین استقلال به جمع آبی‌پوشان دغدغه جدیدی را برای امیرقلعه‌نویی ایجاد کرده است که باید در میان درگیری‌های ذهنی‌اش به خاطر مسائل فنی، به این ماجرای دردسرساز هم فکر کند که چه کسی کاپیتان تیمش باشد!
پیش از آغاز رقابت‌های لیگ برتر، فرهاد مجیدی طی مذاکره ای که با علی فتح الله زاده مدیرعامل باشگاه در خصوص بازگشتش به استقلال داشت تاکید کرده بود که " اگر قرار نیست بازوبند کاپیتانی به من برسد به استقلال نیایم بهتر است چون من سال‌ها کاپیتان این تیم بوده‌ام".
امیر قلعه نویی نیز طی اظهار نظری گفته بود: " در صورتی که جواد نکونام به استقلال بیاید، او کاپیتان تیم ما برای فصل آینده خواهد بود". پس از حضور نکونام و منتفی شدن بازگشت فرهاد مجیدی به استقلال وی مهدی رحمتی را شایسته بستن بازوبند کاپیتانی دانست تا حساسیت‌هایی که در این خصوص بوجود آمده بود به طور موقت برطرف شود. این موضوع با مطرح شدن بازگشت فرهاد مجیدی به استقلال در نیم فصل، مسکوت نماند تا پس از حضور این بازیکن در تمرینات این بحث مطرح شود که آیا وی باید بازوبند کاپیتانی را در اختیار بگیرد یا مهدی رحمتی. حساسیت در این خصوص به مرحله ای رسید که در برخی از رسانه ها خبر از ناراحتی رحمتی از این موضوع و حتی جدایی وی از استقلال مطرح شد. رحمتی ضمن تکذیب این موضوع گفت: "صحبت هایی که در خصوص ناراحتی من از فرهاد مجیدی و بحث بازوبند کاپیتانی مطرح شده کذب محض است و من به هیچ عنوان قصد ندارم از استقلال جدا شوم. در حال حاضر نیز تمرکز خود را فقط بر روی تمرینات تیم قرارداده ام". غیبت جواد نکونام در تمرین روز یکشنبه استقلال، در اولین حضور فرهاد مجیدی در تمرین این تیم نیز باعث شده تا این شبهه بوجود آید که کاپیتان تیم ملی از بازگشت مجیدی به استقلال و متعاقب آن کاپیتانی وی ناراحت است. اما میرشاد ماجدی سرپرست آبی‌پوشان ضمن تکذیب این خبر به مهر، گفت: " غیبت جواد نکونام در تمرین روز یکشنبه تیم ربطی به حضور فرهاد مجیدی در آن تمرین ندارد و نکونام طی تماسی که با من داشته ناراحتی خود را برخی مسائل دیگر عنوان کرده است". وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف کاپیتانی استقلال چه خواهد شد، گفت: " در حال حاضر همه مشکلات فوتبال ایران حل شده و فقط تعیین کاپیتان استقلال مانده است؟ در حال حاضر مهدی رحمتی کاپیتان استقلال است.ماجدی در خصوص این موضوع که پس از آماده شدن فرهاد مجیدی و آمادگی وی برای قرار گرفتن در شرایط مسابقه تکلیف بازوبند کاپیتانی چه خواهد شد، می گوید: " فرهاد مجیدی آنقدر بزرگ است که به مسائلی مانند بازوبند کاپیتانی فکر نخواهد کرد". با بالا رفتن حساسیت ها در خصوص بازگشت فرهاد مجیدی و تعیین کاپیتان استقلال در بین برخی از بازیکنان این تیم باید منتظر ماند و دید که مطرح شدن چنین مسائلی چه تاثیری بر عملکرد تیم استقلال در رقابت های لیگ برتر و جام حذفی خواهد گذاشت؟

کد مطلب: 79138
 
Share/Save/Bookmark