میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۶
 
 
چرايي يك سناريو
منابع اعلام كردند عربستان از اجراي تعهد خود به ارتش لبنان براي پرداخت هزينه‌هاي ۴ ميليارد دلار تسليحات براي ارتش لبنان خودداري كرده است...

منابع اعلام كردند عربستان از اجراي تعهد خود به ارتش لبنان براي پرداخت هزينه‌هاي ۴ ميليارد دلار تسليحات براي ارتش لبنان خودداري كرده است. آنچه سعودي براي اين اقدام مطرح كرده وجود حزب‌الله بوده است. نكته قابل توجه آنكه وزارت خارجه بحرین با صدور بیانیه‌ای مدعی شد: تصمیم عربستان به علت مواضع رسمی و متناقض لبنان با منافع عربی اتخاذ شد زیرا اجماع عربی را نقض می‌کرد.
وزارت خارجه بحرین اقدام اخیر عربستان علیه لبنان را به منظور جلوگیری از آنچه که «سیطره حزب الله تروریست بر لبنان» می‌نامد، خواند و آنرا گامی ضروری در راستای تجدید جمهوری لبنان در مواضع خود و کنترل حزب الله» توصیف کرد. امارات نيز از اين اقدام حمايت كرده است. حال اين سوال پيش مي‌آيد كه ريشه اصلي اين اقدام سعودي چه بوده و چرا امارات و بحرين از آن حمايت كرده‌اند. آنچه در روند تحولات لبنان و منطقه مشاهده مي‌شود بيانگر آن است كه اقدام عربستان انتقام گيري از لبنان به دليل عدم مشاركت در كشتار مردم يمن و سوريه بوده است مبارزه ارتش سوريه با تروريسم و وحدت ملي ارتش، مقاومت و مردم لبنان در مقابله با رژيم صهيونيستي و دشمنان لبنان دليل خشم سعودي و اقدام آن عليه ارتش لبنان شده است. اين اقدام سعودي خدمت به صهيونيست‌ها و تروريست‌ها عليه لبنان است. نكته بسيار مهم آنكه حزب الله نيازي به تسليحات خارجي ندارد كه سعودي به اين بهانه تعهد خود به ارتش لبنان را نقض كرده و اين خود سندي بر فتنه انگيزي سعودي در لبنان براي باج گيري سياسي و امنيتي است.
نكته مهم روابط نزديك حزب‌الله و ارتش است چنانكه حزب الله از ارتش در مناطق مختلف لبنان از جمله در عرسال حمايت‌هاي گسترده‌اي داشته است. حزب‌الله در سوريه خون مي‌دهد تا برادرانشان در ارتش لبنان در امنيت باشند و اين نشانه ملي گرايي و نگاه ملي حزب‌الله است كه ارتش را برادر خود دانسته و دوشادوش آن با تروريسم و دشمنان لبنان مقابله مي‌كند. صحبت‌هاي نصرالله در باب ارتش لبنان نشانه‌اي بر اين همگرايي است. اقدام سعودي عليه ارتش لبنان به عنوان نشانه بي‌صداقتي و رفتارهاي كاسبكارانه سعودي است كه با همراهي آمريكا، فرانسه و انگليس صورت مي‌گيرد چنانكه آنها نيز به تعهدات خود عمل نكرده و حتي حزب‌الله را تروريست معرفي كرده‌اند. آنچه سعودي در لبنان پيگيري مي‌كند بر هم زدن موازنه دفاعي اين كشور يعني مثلث مقاومت، ارتش و مردم است كه ضامن امنيت و ثبات لبنان است كه حلقه تكميلي آن را تاكيد كشورهاي غربي مبني بر لزوم خروج حزب‌الله از سوريه تشكيل مي‌دهد.

کد مطلب: 95158
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark