میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۱۰
 
 
فیلم‌هایی با سودای رسیدن به سیمرغ
فیلم‌هایی با سودای رسیدن به سیمرغ
 

دبیرخانه جشنواره بين‌المللی فیلم فجر که امسال زودهنگام تر کار خود را آغاز کرده در خبرهایی اعلام کرد که در این دوره از جشنواره تنها ۳۳ فیلم به بخش سودای سیمرغ جشنواره راه خواهد یافت و همچنین در خبر دیگری اعلام شد که تا امروز ۶۱ فیلم برای حضور در بخش سینمای بلند داستانی از سوی سینماگرانی که بیش از یک فیلم در کارنامه خود دارند و به اصطلاحی فیلم اولی نیستند، ثبت نام کرده اند.
هرچند که نام فیلم‌هايي که در این بخش ثبت شده است، تاکنون اعلام رسمی نشده اما با توجه به تلاش کارگردانان و تهیه کنندگان برای به پایان رساندن مراحل ساخت فیلم هایشان مي‌توان حدس‌هايي درباره برخي از متقاضیان حضور در این دوره از جشنواره فیلم فجر داشت.
دلم مي‌خواد: بهمن فرمان آرا بعد از گذشت نزدیک به ۶ سال فیلم سینمایی «دلم مي‌خواد» را ساخته است و پیش بینی مي‌شود که این فیلم در این دوره از جشنواره بين‌المللی فیلم فجر حضور داشته باشد. «دلم می‌خواد» داستان مردی است که در شهری زندگی مي‌کند که اغلب مردمش افسرده و ناراحت هستند. او بر اثر اتفاقی دچار مشکلی می‌شود.
ایران برگر: مسعود جعفری جوزانی آخرین بار در سال ۷۷ فیلم سینمایی «بلوغ» را جلوی دوربین برد و امسال بعد از گذشت ۱۶ سال فیلمی با نام «ایران برگر» را جلوی دوربین برده است.داستان این فیلم درباره حرص و طمع و تمایل افراد برای کسب قدرت در شرایط ویژه است و وضعیتی که خیلی از انسان‌ها در آن شرایط درونیات خود را نشان می‌دهند. این فیلم یک کمدی شلوغ است که داستانش در فضای معاصر روایت می‌شود.
دوران عاشقی: علیرضا رئیسیان هم بعد از گذشت ۶ سال فیلم سینمایی «دوران عاشقی» را جلوی دوربین برده است. این فیلم یک درام عاشقانه بر بستر مسائل روز اجتماعی است.
جزیره رنگین: خسرو سینایی نیز بعد از ۸ سال فیلم سینمایی «جزیره رنگین» را جلوی دوربین برده است. داستان این فیلم سینمایی در فضایی کاملا بومی با بازیگران و گویش محلی مي‌گذرد و برای اینکه این گویش‌ها برای مخاطب قابل فهم باشد زیرنویس انگلیسی «جزیره رنگین» لحاظ شده است.
روباه: بهروز افخمی امسال با فیلم سینمایی با نام «روباه» مي‌تواند در این دوره از جشنواره حضور پیدا کند. این فیلم که نام قبلی آن «تله» بود به ترور شهدای هسته ای مي‌پردازد.
پرونده ای برای سارا: نادر مقدس بعد از گذشت ۷ سال با فیلم سینمایی «پرونده ای برای سارا» این فرصت را دارد که در جشنواره فیلم فجر حضور یابد. داستان این فیلم درباره دختری است که به دنبال حل یک پرونده، ماجراهایی برای او به وقوع مي‌پیوندد.
رخ دیوانه: ابوالحسن داوودی نیز از جمله کارگردانانی است که بعد از گذشت ۶ سال این امکان را دارد که با فیلم سینمایی «رخ دیوانه» به جشنواره بیاید. این فیلم داستان چند جوان است كه در یك قرار اینترنتی با یكدیگر آشنا شده و به دنبال یك شوخی و شرط بندی در مسیری پیچیده و دلهره آور مي‌افتند.
آدم باش: مجید جوانمرد بعد از گذشت ۶ سال «آدم باش» را کلید زد که به نظر مي‌رسد فیلمش به جشنواره فیلم فجر برسد. داستان این فیلم حال و هوایی طنز دارد و داستان مردی را روایت مي‌کند که در برقراری ارتباط با آدم‌ها دچار مشکل است و در عوض تعامل بسیار خوبی با حیوانات دارد.
خداحافظی طولانی: فرزاد موتمن هم از جمله کارگردانان شناخته شده سینما است که فیلم «خداحافظی طولانی» را برای جشنواره فیلم فجر آماده دارد. این فیلم عاشقانه ای در فضای کارگری و صنعتی است و ماجرای مردی را روایت مي‌کند که از اتهام یک قتل جنجالی تبرئه شده، ولی جامعه و اطرافیانش هنوز به عنوان مجرم نگاهش مي‌کنند. مرد که درگیر یک رابطه عاطفی است برای تداوم عشق و زندگی باید بر این بحران غلبه کند.
این سیب هم برای تو: سیروس الوند پس از ۴ سال دوری از سینما امسال فیلم سینمایی «این سیب هم برای تو» را دارد. این فیلم داستان دو دختر جوان است که با هم دوست هستند و در حالی که یکی از آنها نامزد دارد، رابطه عاشقانه ای بین نامزد دختر با دوست او برقرار شده است...
تابو: خسرو معصومی نیز بعد از گذشت ۳ سال، امسال با فیلم سینمایی «تابو» مي‌تواند در جشنواره فیلم فجر شرکت کند.
نهنگ عنبر: سامان مقدم امسال فیلم سینمایی «نهنگ عنبر» را جلوی دوربین برده است. در خلاصه قصه فیلم آمده است: ارژنگ صنوبر مردی پنجاه ساله است که همراهش مي‌شویم تا تجربه‌هاي متفاوت و پیچیده اش از عشق و مصائبی که در زندگی دچارش می‌شود برایمان بازگو کند.
آوازهای سرزمین من: عباس رافعی هم به تازگی فیلم «آوازهای سرزمین من» را ساخته است. اين فيلم محصول مشترک ایران و لبنان است. داستان فیلم ماجرای یک پسر مسلمان و دختر مسیحی را روایت مي‌‌کند که خشونت‌های داعش بر روابط عاشقانه آنها سایه می‌اندازد و از یک داستان واقعی گرفته شده که در روستای «ربله» در کشور سوریه اتفاق افتاده است.
اسب سفید پادشاه: محمد حسین لطیفی از دیگر کارگردانانی است که بعد از سال‌ها دوباره به سینما آمده است. او در سال جاری و بعد از گذشت چهار سال فیلم سینمایی «اسب سفید پادشاه» را ساخته است. این فیلم داستان زندگی دختری را روایت می‌کند که در جامعه با مشکلاتی روبرو شده و با عشق آشنا می‌شود و در ادامه این عشق، مشکلاتش را برطرف می‌کند.
مزار شریف: عبدالحسن برزیده فیلم سینمایی «مزار شریف» را آماده کرده که به احتمال زیاد اولین نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر است. «مزار شریف» داستان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در روز ۸ آگوست ۱۹۹۸ مصادف با ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ در کنسولگری ایران در مزار شریف است که به دنبال اشغال شهر توسط نیروهای طالبان رخ داد.
«دلتا ایکس» و «بلوک ۹ خروجی ۲»: علیرضا امینی سال گذشته فیلم سینمایی «بلوک ۹ خروجی ۲» را برای حضور در جشنواره سی و دوم آماده کرد اما این فیلم به آن دوره از جشنواره راه پیدا نکرد. امینی قصد دارد در دوره سی و سوم جشنواره دوباره این فیلم را ارسال کند. اما امینی امسال مي‌تواند یک فیلم دیگر با نام «دلتا ایکس» را به جشنواره فیلم فجر ارسال کند.
مردی که اسب شد: امیرحسین ثقفی هم مي‌تواند در جشنواره بين‌المللی فیلم فجر با فیلم سینمایی «مردی که اسب شد» حضور یابد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: من ديگر نمي‌توانستم بدون گاری راه بروم يا بايستم. اسب ديگر نمي‌توانست بدون گاری بايستد يا راه برود. من ديگر نمي‌توانستم...اسب...من...اسب... .
آسمان آبی مادرم: علی قوی تن از جمله کارگردانان سینمای ایران است که قرار بود با فیلم سینمایی «آسمان آبی مادرم» در جشنواره فیلم کودک حضور یابد، اما بنا به دلایلی این فیلم سینمایی نتوانست در جشنواره فیلم کودک سال جاری حضور پیدا کند و حال این امکان وجود دارد که در جشنواره فیلم فجر شرکت کند.
شکاف: کیارش اسدی زاده امسال فیلم سینمایی «شکاف» را جلوی دوربین برده و پیش‌بینی مي‌شود که این فیلم در سی و سومین جشنواره بين‌المللی فیلم فجر حضور داشته باشد. این فیلم روایت زوج جوانی است که ناخواسته برای مدت کوتاهی از فرزند دوست خود نگهداری می‌کنند اما حادثه ای برای کودک باعث مي‌شود که زندگی این زوج به بحران کشیده شود.
من دیه گو مارادونا هستم: پیش بینی مي‌شود بهرام توکلی امسال با فیلم سینمایی «من دیه گو مارادونا هستم» در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کند. این فیلم ماجرای اختلاف خانوادگی میان ۲ خواهر یکی از طبقه بالای شهر و دیگری از پایین شهر را روایت مي‌کند.
مرگ ماهی: روح الله حجازی نیز از دیگر کارگردانانی است که احتمال حضور او در این دوره از جشنواره فیلم فجر زیاد است. این کارگردان فیلم سینمایی «مرگ ماهی» را آماده حضور در جشنواره دارد.
عصر یخبندان: مصطفی کیایی هم این روزها مشغول فیلمبرداری فیلم سینمایی «عصر یخبندان» است. این فیلم سینمایی مضمونی اجتماعی دارد. در خلاصه داستان این فیلم آماده است: در عصر یخبندان خارپشت‌ها تصمیم گرفتند رنج خارهای یکدیگر را تحمل کنند اما کنار هم باشند و به هم گرما بدهند، خارپشت‌ها تنها جاندارانی بودند که در «عصر یخبندان» زنده ماندند.
اعترافات خطرناک ذهن من: هومن سیدی در سال جاری فیلم سینمایی «اعترافات خطرناک ذهن من» را جلوی دوربین برد. این فیلم سومین اثر سینمایی این بازیگر و کارگردان جوان سینمای ایران است و جواد نوروزبیگی تهیه کنندگی آن را برعهده دارد. داستان فيلم در یك ٢٤ ساعت مي‌گذرد و داستان مردى است كه در یك روز كامل هیچ چیزى را به یاد نمى آورد.
مشرف به کوچه بی نام: هاتف علیمردانی امسال با فیلم سینمایی «مشرف به کوچه بی نام» به جشنواره فیلم فجر مي‌آید. این فیلم داستان دو خانواده در جنوب شهر تهران است. برای این خانواده‌ها اتفاق‌هايي مي‌افتد که تغییر و تحولات بسیاری را رقم مي‌زند.
خانه دختر: شهرام شاه حسینی فیلم سینمایی «خانه دختر» را جلوی دوربین برد. البته تهیه کننده و کارگردان این فیلم نظر قطعی خود را برای حضور «خانه دختر» در جشنواره فیلم فجر نداده اند. این فیلم داستان مردی به نام مرتضی است که قصد دارد خانه کوچک‌شان را زیر قیمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگین مردمانش فرار کند.
مادر قلب اتمی: علی احمدزاده هم این فرصت را دارد که با فیلم سینمایی «مادر قلب اتمی» در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کند. داستان فیلم «مادر قلب اتمی» با مهمونی کامی آغاز می‌شود که قصد دارد ایران را برای همیشه به مقصد تونس ترک کند.
ارغوان: امید بنکدار و کیوان علی محمدی به تازگی ساخت فیلم سینمایی «ارغوان» را به پایان رسانده اند. این فیلم داستان یک زن و مرد است که در شب مرگ یک موزیسین معروف، برخورد اتفاقی شان روی گذشته و آینده هردوی آنها تاثیر مي‌گذارد.
عین شین قاف: فیلم سینمایی «عین شین قاف» نهمین فیلم بلند قاسم جعفری است که مراحل تولید و آماده سازی آن سال گذشته به پایان رسید و به منظور شرکت در جشنواره آماده شده است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: گفتند دیوانه را ببین مجنون شده. انتظار را زندگی مي‌کند چون یعقوب به وقت حکمرانی یوسف. گفتی مردم عادی چه مي‌دانند که یعقوب تمام آن سال‌ها انتظار را عاشقی کرد.
شیفت شب: نیکی کریمی در حال حاضر مشغول ساخت فیلم سینمایی «شیفت شب» است. فیلمنامه‌ این فیلم با طرحی از محمود آیدن توسط علی اصغری و نیکی کریمی به نگارش درآمده است و روایت زنی به نام ناهید است که در خیابانهای تهران به دنبال شوهرش می‌گردد تا راز زندگی‌شان را کشف کند.
نقش نگار: هرچند سال گذشته فیلم سینمایی «نقش نگار» علی عطشانی به دلیل به وجود آمدن حواشی مختلف از بخش سودای سیمرغ خارج شد، اما این کارگردان در نظر دارد تا در جشنواره امسال دوباره با این فیلم حضور داشته باشد.
بوفالو: این امکان وجود دارد که کاوه سجادی حسینی نیز با فیلم «بوفالو» در جشنواره فیلم فجر حضور یابد. این فیلم سینمایی که در ابتدا با نام «ضدنور» پروانه ساخت دریافت کرده بود، داستان شکوفه و پیمان زوج جوانی است که مرتکب دزدی شده‌اند و به بندر انزلی می‌روند تا شخصی را ملاقات کنند غافل از اینکه طمعشان پرخطر است.
آرمان شهر: حسن ناظر سال جاری فیلم سینمایی «آرمان شهر» را به تهیه کنندگی محسن علی اکبری ساخته است. داستان آن درباره یک زن افغانی است که همسرش ۸ سال پیش بر اثر جنگ قطع نخاع شده است ولی او قصد دارد دوباره امید را به خانه اش بازگرداند و به زندگیش تداوم ببخشد و...
جنجال در عروسی: رضا خطیبی هم فیلم سینمایی «جنجال در عروسی» محصول کشور ایران و فرانسه را ساخته است. در خلاصه داستان آن آمده است: در یک مراسم عروسی کودکان را به محل برگزاری جشن راه نمي‌دهند و به کلبه ای در انتهای باغ تبعید مي‌کنند. بچه‌ها متوجه مي‌شوند برگزارکنندگان مراسم قاچاقچی مواد مخدر هستند، لذا تصمیم مي‌گیرند جشن را به هم بزنند و این آغاز ماجراست.
دزد و پری: فیلم سینمایی «دزد و پری» به کارگردانی حسین قناعت که در بیست و هشتمین جشنواره بين‌المللی فیلم کودک و نوجوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد، قرار است در سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد.
«قول» و «فرار از قلعه رودخان»: محمدعلی طالبی کارگردان فیلم «قول» با کسب پروانه زرین بهترین فیلم بلند و غلامرضا رمضانی نيز کارگردان فیلم «فرار از قلعه رودخان» با دریافت پروانه زرین بهترین کارگردانی در بخش مسابقه حضور خواهند داشت.

کد مطلب: 90108
 
Share/Save/Bookmark