میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
آمریکا «نسل‌کشی ارامنه» را به رسمیت شناخت
تکرار خیانت ترامپ به اردوغان
تکرار خیانت ترامپ به اردوغان
 

خیانت‌های آمریکا به ترکیه‌ای که این روزها در طرح آمریکایی به سوریه یورش برده تکرار شد چنانکه مجلس نمایندگان آمریکا دیروز دو قطعنامه ضد ترکیه‌ از جمله به رسمیت شناختن آنچه «نسل‌کشی ارامنه» خوانده می‌شود را با اکثریت آرا به تصویب رساند.
‌ مجلس نمایندگان آمریکا در رأی‌گیری برای موضوع «قتل عام ارامنه به دست دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵»، آن را به رسمیت شناخت. در رأی‌گیری انجام شده در مجلس نمایندگان آمریکا ۴۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت و ۱۱ نماینده به آن رای منفی دادند. وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به تصویب این قطعنامه در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که این تصمیم،‌ اقدامی شرم‌آور بوده و از دیدگاه ترکیه باطل است. همچنین مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا به قانونی رأی داد که طی آن با اعمال تحریم‌ علیه ترکیه به دلیل حمله به شمال سوریه موافقت کرد.
در این رای گیری ۴۰۶ نماینده به اعمال تحریم علیه ترکیه رای موافق داده و ۱۶ نماینده دیگر با آن مخالفت کردند.
آمریکا و ترکیه به مدت چندین دهه در زمینه به رسمیت شناختن راندن و کشتار ارامنه در جریان جنگ جهانی اول به عنوان نسل کشی دارای اختلاف بودند. ترکیه می‌گوید که آنچه در سال ۱۹۱۵ رخ داد، نسل‌کشی نبوده است.آنکارا تاکید دارد که آنان در درگیری های جنگ جهانی اول کشته شده‌اند. با این حال ارمنستان می‌گوید که اقدامات امپراطوری عثمانی در آن زمان باعث مرگ ۱.۵ میلیون نفر شده است. به گفته ارامنه، این افراد بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ قربانی کشتارهای برنامه‌ریزی‌شده، کوچ اجباری و گرسنگی شده‌اند. آنچه کشتار ارامنه به دست دولت عثمانی خوانده می‌شود، برای دهه‌ها عامل تنش بین ارمنستان و ترکیه شده است و دو کشور با وجود ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک هیچ روابط دیپلماتیکی با یکدیگر ندارند. وزارت امور خارجه ترکیه به دو قطعنامه ضد این کشور در مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان داده و آنها را رد کرد. آنکارا در این بیانیه اعلام کرد که قطعنامه تصویب شده هیچگونه الزام قانونی نداشته و گام سیاسی بی معنی بوده و تنها در راستای خواسته لابی ارمنی‌ها و گروه‌های ضد ترکیه‌ای است. این اقدام از سوی آمریکا در حالی صورت گرفت که ترکیه همچنان در طرح آمریکایی به تجاوز به سوریه ادامه می‌دهد. در همین چارچوب رئیس‌جمهور ترکیه از آمادگی برای گسترش منطقه امن در سوریه و انجام عملیات نظامی جدید علیه شبه‌نظامیان کُرد در این کشور خبر داد.
«رجب طیب اردوغان» گفت: کسانی که گمان می‌کنند می‌توانند ترکیه را به سوریه، عراق و لیبی تبدیل کنند، با حمله ما به مخفی‌گاه‌هایشان و کوه‌هایی که در آن پناه گرفته‌اند، پاسخ خود را دریافت خواهند کرد. اردوغان افزود: همانگونه که برخی کشورها، تروریست‌هایی را که خطری برای امنیت خود می‌پندارند، تحت تعقیب و پیگرد قرار می‌دهند، ترکیه نیز از همین حق برخوردار است. کسانی که اجازه نمی‌دهند اقدامی به نفع ترکیه انجام شود یا حتی حرفی به نفع آن به زبان آید، در کشورهایشان با برافراشتن پرچم‌های پ‌‌ک‌ک که آن را سازمانی تروریستی می‌دانند، تساهل می‌کنند. اردوغان سپس بر ضرورت پاکسازی «عین العرب» (کوبانی) از تروریست‌ها در نزدیک‌ترین زمان ممکن تاکید کرد. خبر دیگر از تحولات سوریه آنکه نماینده پارلمان سوریه ضمن انتقاد از تلاش آمریکا برای غارت نفت سوریه، تأکید کرد که ارتش سوریه کنترل کامل میادین نفتی این کشور را به دست خواهد گرفت. اسپر وزیر دفاع آمریکا گفته بود که آمریکا با هر گونه تلاش برای بازپسگیری کنترل میادین نفتی سوریه از دست شبه‌نظامیان کُرد مقابله خواهد کرد.
آمریکا که در جریان تجاوز اخیر ترکیه به شمال سوریه و مواضع تحت تصرف شبه‌نظامیان کُرد، پشت آنان را خالی کرده بود، این بار برای چپاول نفت سوریه، داعیه ادامه حمایت از آنان را دارد. خبر دیگر آنکه وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که تفاهم نامه مسکو و آنکارا درخصوص سوریه به سختی اجرا می شود.«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در یک کنفرانس خبری با «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان در باکو اظهار داشت: یادداشت تفاهمی که روسیه و ترکیه امضا کردند به سختی اجرا می شود اما این توافق تنها راه حفظ حاکمیت سوریه و برقراری صلح در این کشور است. وی با بیان این مطلب افزود: روسیه تا به امروز تجربه و آگاهی بسیاری در روند مبارزه با تروریسم به دست آورده است و آمادگی دارد این توان و تجربه را در زمینه مبارزه با تروریسم و کمک های انسانی همچون مین زدایی، کمک های پزشکی و ... در اختیار هم پیمانان خود قرار دهد.

کد مطلب: 111386
 
Share/Save/Bookmark