میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
علاقه غربی‌ها به حمله بغداد علیه بارزانی
رسانه‌های غربی دست دوم و حتی در ساعات اخیر رسانه‌های رسمی‌تری مثل صدای آمریکا، مدام مشغول خبرسازی...

رسانه‌های غربی دست دوم و حتی در ساعات اخیر رسانه‌های رسمی‌تری مثل صدای آمریکا، مدام مشغول خبرسازی درباره صف‌آرایی ارتش عراق در مقابل اقلیم کردستان عراق هستند.
با اینکه بغداد رسما اعلام کرده، این خبرسازی‌های جعلی است و ارتش عراق فعلا مشغول پاکسازی عناصر داعش در دو ناحیه کوچک هست، ادعای لشکرکشی بغداد به کرکوک و نیز قلمرو بارزانی، متوقف نمی‌شود. گویا غربی‌ها علاقه بسیاری دارند زیاده‌خواهی مسعود بارزانی با پاسخ کوبنده بغداد مواجه شود و بدین ترتیب به تماشای جنگ جدید و فروش تسلیحاتی بیشتر و ایجاد بحرانی برای آسودگی دوباره تل‌آویو، بنشینند.
اما این ابراز علاقه غربی‌ها به ایجاد جنگ جدید، تا حدودی برای روحیه متزلزل بارزانی بعد از همه‌پرسی غرورانگیز هم مفید است. مسعود بارزانی که با پایان ریاست خود بر اقلیم کردستان با خلاء مشروعیت در قدرت مواجه بوده است، با تیز کردن عطش استقلال‌خواه، مردم قلمرواش کوشید، زمان بیشتری را در اریکه قدرت بماند و برای این ماندن و دست کشیدن از همه‌پرسی از بغداد باج‌خواهی کند.
این راهبرد البته برای او فایده‌ای نداشت و وی ناگزیر شد بلوف همه‌پرسی را هم به واقعیت مقرون سازد. این همه‌پرسی البته با اغواگری غرب، انجام گرفت. زیرا برای بلوک آمریکا - انگلیس - صهیونیسم، فرصت چالش‌سازی جدید در برابر بلوک ایران - مقاومت بود.
اکنون اما با برگزاری هزینه‌های بارزانی بسیار بالا رفته است. او ناگزیر است، روحیه دفاعی در پیشمرگه‌های کرد، را بالا ببرد و همزمان فرصت پرسش‌گری درباره موقعیت نامشروع خود را ندهد. بنابراین برجسته‌سازی تهدید موهوم «جنگ بغداد» علیه قلمرو کردی، او را امیدوار ساخته است تا با سرعت خود را به دیوار بکوبد! 

نویسنده: دکتر محمد مهدی شیر محمدی

کد مطلب: 101387
 
Share/Save/Bookmark