میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۵
 
 
لیگ برتر در ایستگاه پایانی نیم فصل
نبرد پرتغالی قرمزها در پایتخت/ پرسپولیسی‌ها قهرمانی را از آبی‌ها می‌گیرند؟
نبرد پرتغالی قرمزها در پایتخت/ پرسپولیسی‌ها قهرمانی را از آبی‌ها می‌گیرند؟
 

هفته هفدهم لیگ برتر امروز با برگزاری ۹ مسابقه برگزار می‌شود و لیگ دوازدهم با تمام فراز و فرودهایش به نیمه می‌رسد. در نیم فصل اول تعطیلات زیاد باعث اعتراض همه مربیان لیگ شد. با این حال نزدیکی تیم‌ها به یکدیگر در جدول هیجان را حداقل برای بازیکنان و مربیان به اوج رسانده است و تعیین قهرمانی نیم فصل هم به روز آخر کشیده شده است. نگاهی به ۹ دیدار روز دوشنبه می‌اندازیم: 

پرسپولیس - تراکتورسازی؛
بدون شک حساس‌ترین جدال این هفته را این دو تیم برگزار می‌کنند. دو تیم قرمزپوش و پرطرفدار لیگ در آخرین ایستگاه دور رفت به هم رسیده اند. پرسپولیس از آخرین دیدار خود با تبریزی‌ها خاطره خوشی ندارد.
نبرد مربیان پرتغالی لیگ می‌تواند تماشایی باشد. خوزه و اولیویرا هرچه در چنته مربیگری دارند باید رو کنند زیرا این بازی برای هر دو تیم حساس است. سرخپوشان تهرانی برای رسیدن به رتبه نهمی می‌جنگند و امیدوارند مس در خانه پیروز نشود تا آنها در نیم فصل لیگ حداقل به رده تک رقمی در لیگ برسند و تراکتورسازی هم می‌خواهد دوباره به جمع تیم‌های بالانشین برسد.
آنها فصل قبل به تراکتوری که هدایت آن را امیر قلعه نویی در دست داشت ۴ بر یک باختند و حالا زخم خورده و به دنبال انتقام هستند. هرچند آنها برای انتقام‌گیری از تراکتور همه مهره‌های خود را در اختیار ندارند. کریم انصاری فرد، محسن بنگر و هادی نوروزی که در هفته‌های گذشته بازیکن ثابت تیم‌شان بوده‌اند به دلیل سه اخطاره بودن قادر به همراهی پرسپولیس نیستند.
ورزشگاه آزادی امروز کاملا قرمز است اما بخشی از قرمزها هوادار تراکتورسازی هستند و برای اولین بار در لیگ دوازدهم تعداد تماشاگران پرسپولیس ممکن است در ورزشگاه آزادی کمتر از تماشاگران تیم میهمان باشد. 

داماش - استقلال؛
داماش هفته گذشته با سه گل از سپاهان شکست خورد تا این تیم به قهرمانی در نیم ‌فصل امیدوار شود. اگر داماش بتواند از استقلال امتیاز بگیرد ممکن است استقلال را از رسیدن به قهرمانی نیم فصل باز دارد. حمید درخشان سرمربی و امیر عابدینی مدیرعامل داماش پرسپولیسی‌ هستند و دوست دارند که این اتفاق رخ بدهد و تیم صدرنشین را در رشت زمین‌گیر کنند. حمید درخشان که در هفته‌های گذشته روند تقریبا سینوسی داشته قصد دارد با یک پیروزی خانگی شیرین هم دل هوادارانشان را به دست بیاورد و هم رتبه خود را در جدول بهتر کند.
امیر قلعه نویی و شاگردانش که می‌دانند برای تثبیت صدرنشینی خود کار دشواری در رشت دارند برای این بازی تمام قوای خود را در اختیار ندارند و به گفته سرمربی آبی‌پوشان با ۵ -۶ غایب به مصاف داماش می‌روند.حنیف‌ عمران‌زاده، هاشم‌بیک‌زاده، مجتبی جباری و جانواریو بازیکنان کلیدی و غایب استقلال در این دیدار هستند.
هنوز محل برگزاری این دیدار مشخص نیست و معلوم نیست داماش روی چمن مصنوعی ورزشگاه عضدی از استقلال پذیرایی می‌کند یا در ورزشگاه سردار جنگل و روی چمن طبیعی؟ باید دید آبی پوشان در دیار سردار جنگل قهرمان می‌شوند یا زردپوشان در جنوب کشور و در خطه رئیس علی دلواری؟

مس - صبا
پس از شکست هفته قبل صبا مقابل راه آهن مدیرعامل این باشگاه استعفا کرد و شاید اگر صبا در کرمان هم نتیجه را واگذار کند جایگاه صمد مرفاوی در تیم صبا به خطر بیفتد. شاگردان مرفاوی در کویر باید مس کرمانی را شکست بدهند که در هفته‌های اخیر خوب نتیجه گرفته و توانسته بالاخره به رتبه تک رقمی نهم برسد. قاسمپور دوست دارد که در خانه پیروز شود و شاید او زمینه تغییر سرمربی صبا را فراهم کند.

سایپا - گهر دورود
نارنجی پوشان هفته گذشته برابر نفت تهران متوقف شدند و دیدار با گهر هم برای‌شان یک بازی ویژه است زیرا در صورت پیروزی می‌توانند حتی به رسیدن به رده سوم جدول امیدوار باشند. حریف آنها تیم هجدهم جدول است که با حضور محمد مایلی‌کهن هم از جایش تکان نخورده است. مایلی‌کهن سه شکست متوالی با گهر در لیگ برتر داشته و پیش‌بینی چهارمین باخت هم برای تیم او خیلی سخت نیست مگر اینکه شناخت مایلی‌کهن از تیم سابقش سایپا باعث شود حاجی مایلی‌ در آخرین دیدار دور رفت اولین بردش را به دست بیاورد و شگفتی ساز شود.

آلومینیوم - سپاهان
سپاهان اگر می‌خواهد قهرمان نیم فصل شود باید آلومینیوم را در خانه‌اش شکست بدهد و امیدوار باشد که داماش استقلال را متوقف کند. بنابراین زردپوشان اصفهانی سراسر حمله خواهند بود ولی حریف آنها تیمی است که استاد مساوی گرفتن است. اکبر میثاقیان اگر سپاهان را با ستارگانش متوقف کند در آن صورت استقلال هم با یک مساوی در رشت قهرمان نیم فصل خواهد شد ولی سپاهان می‌خواهد در کنار خلیج فارس پیروز شود و امیدوار باشد استقلال در کنار دریای خزر پیروز نشود تا قهرمانی‌شان را در نیم فصل جشن بگیرند.

ذوب آهن - ملوان
فرهاد کاظمی هنوز نتوانسته ذوب آهن را از انتهای جدول نجات دهد و وعده داده که در نیم فصل دوم تیمش را متحول می‌کند بنابراین آخرین دیدار نیم فصل را باید پیروز شود تا تیمش شرایط روحی بهتری پیدا کند. ملوان نیز هفته گذشته بازی زیبایی برابر پرسپولیس به نمایش گذاشت اما نتوانست به پیروزی برسد ولی بازیکنان ملوان برای اینکه خودروهای وعده داده شده هدایتی برای کسب عنوان سومی را از دست ندهند با تمامی توان و انگیزه وارد میدان می‌شوند و امیدوارند فولاد امتیاز از دست بدهد.

پیکان - نفت آبادان
پیکان و نفت آبادان ضعیف‌ترین خطوط دفاع لیگ را در اختیار دارند. پیکان ۳۲ گل خورده و نفت ۲۸ گل دریافت کرده است. بنابراین احتمال اینکه این بازی با نتیجه بدون گل به پایان برسد کم است. هر دو تیم هفته گذشته برابر حریفانشان به مساوی رسیده‌اند و می‌خواهند در آخرین دیدار دور رفت پیروز شوند. تقابل عبدالله ویسی دوستدار کارلوس کی‌روش با کاسیمیرو یک مربی پرتغالی شاغل دیگر در ایران قابل توجه است باید دید ویسی می‌تواند هموطن کی‌روش را شکست بدهد یا برابر این مربی پرتغالی بازنده خواهد شد.

راه آهن - فجرسپاسی
فجر سپاسی تیم دوست داشتنی لیگ که در ابتدای فصل نتایج خوبی گرفت در ادامه برای حل مشکلات مالی ستارگانش را به استقلال و پرسپولیس فروخت و اکنون دیگر آن تیم خطرناک اول فصل نیست. تیمی که رضا حقیقی هافبک مرکزی‌اش را به پرسپولیس داد و عباس محمدرضایی مهاجم تیمش را به استقلال فروخت شرایط سختی برابر راه آهن دارد. راه آهنی که در خانه‌اش کمتر به تیمی امتیاز می‌دهد. علی دایی اسطوره فوتبال ایران باید مقابل محمود یاوری باتجربه‌ترین مربی فوتبال ایران قرار بگیرد. به یاوری عنوان امیرکبیر فوتبال ایران را داده‌اند و او باید مقابل دایی که ملقب به شهریار است نبرد کند. 

فولاد - نفت
فولاد با حسین فرکی مربی با اخلاق و فنی به آنچه استحقاقش را داشت رسید و هفته گذشته استقلال را در ورزشگاه آزادی شکست داد و به رده سوم جدول صعود کرد. فولاد این هفته می‌خواهد در خانه‌‌اش نفت را شکست بدهد. نفتی که فرکی خوب آن را می‌شناسد و دو فصل هدایتش را برعهده داشته است. نفت تهران برای اینکه از رده دهم پایین‌تر نرود باید در اهواز امتیاز بگیرد و فولاد هم نمی‌خواهد رده سومی لیگ را به این راحتی از دست بدهد. بنابراین شاید فنی ترین و کم‌‌حاشیه‌ترین بازی لیگ را در اهواز شاهد باشیم.
برنامه هفته هفدهم لیگ برتر به شرح زیر است؛
ساعت ۱۵
مس - صبای‌قم
سایپا - گهردرود
آلومینیوم - سپاهان
ساعت ۱۵:۱۵
ذوب‌آهن - ملوان
پیکان - نفت‌آبادان
راه‌آهن - فجرسپاسی
فولاد - نفت‌تهران
داماش‌ - استقلال
ساعت ۱۷:۳۰
پرسپولیس - تراکتورسازی

کد مطلب: 78652
 
Share/Save/Bookmark