میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
جایگاه کوخ‌نشین و کاخ‌نشین
این سخن حضرت امام(ره) که فرموده است، «مردم ولی نعمت ما هستند» همیشه باید آویزه گوش مسئولین باشد، مسئولینی که وظیفه خدمت بی‌‌‌‌منت به مردم...

این سخن حضرت امام(ره) که فرموده است، «مردم ولی نعمت ما هستند» همیشه باید آویزه گوش مسئولین باشد، مسئولینی که وظیفه خدمت بی‌‌‌‌منت به مردم به دوش آنها است.
بر هیچکس پوشیده نیست که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مردم را به عنوان محور اصلی انقلاب اسلامی می‌دانست و اعتقاد داشت بدون حضور و وجود آنها، انقلاب اسلامی نمی‌تواند به راه خود ادامه دهد.
در این میان توجه ویژه حضرت امام(ره) به مستضعفین به واسطه وجود مرفهین بی‌درد مثال زدنی است، آنجا که ایشان درباره این قشر فرموده است؛ «یک موی کوخ نشینان بر همه کاخ نشینان ترجیح دارد، بلکه مقایسه یک موی شما با آنها نباید صحیح باشد.»
حضرت امام(ره)، کوخ نشینان، مستضعفین و مردمی که از سوی کاخ نشینان تحت ظلم قرار گرفته بودند، به دیده احترام می‌نگریست و آنها را با سخنان و رفتار خود ارج می‌نهاد، به آنها شخصیت و اعتماد به نفس می‌داد تا از آن ظلم و انزوایی که به خاطر وجود سرمایه‌داران و مرفهین بی‌درد دچار شده بودند رهایی یابند. انقلاب اسلامی، انقلاب کوخ نشینان علیه کاخ نشینان بود، فلسفه اسلام ناب محمدی(ص) با سیره و رفتار علوی برگرفته از تشیع و آموزه‌هایی از ائمه اطهار(ع) به ویژه قیام ابا عبدالله الحسین(ع) علیه ظلم همه جانبه مسلمان نماهای دوران خود، شکل گرفته است و مردم ایران نیز با تبعیت از آن، راهی که مقابل آنها نهاده شده طی کرده‌اند.
و اکنون نیز جانشین بر حق امام(ره)، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همان دیدگاه را نسبت به مردم دارند و ارزش وجودی قشر کوخ نشین و مستضعف از کاخ نشین بسیار فراتر است. اگر برای چنین قشری از جامعه کاری صورت می‌گیرد یا حتی برای همه مردم ایران اسلامی اقدامی می‌شود تا از منافع کشور سودی ببرند، به واقع آن کار، حق مردم است، هر چند در توزیع آن ناعدالتی‌هایی هم دیده می‌شود که باید رفع شود.
اگر به مردم یارانه مستقیم پرداخت می‌شود و یا سهام عدالت توزیع می‌شود، چنین اقداماتی را نباید گداپروری نام نهاد یا دادن صدقه تلقی کرد. هر چه هست حق مردمی است که باید از این سهم بهره‌مند شوند اما به عدالت.
چنین دیدگاهی نسبت به مردم، کم‌لطفی، بی‌مهری و تحقیرآمیز است و با منویات امام(ره) و رهبری نیز منافات دارد.
دلیل این که چرا برخی مسئولین اعتقاد دارند یارانه‌ها صدقه یا گداپروری است، یا می‌گویند سود سهام عدالت بین گداها توزیع می‌شود چیست؟
آیا چنین اعتقادی نشان از خوی کاخ نشینی، تفکر سرمایه‌داری و تحقیر کردن مردم که قرار است با سهام عدالت به حق خود برسند نیست؟
سال‌ها است زالوصفتان اقتصادی در کشور چریده‌اند و نشخوار کرده‌اند، از گُرده مردم بالا رفته‌اند و سرمایه خود را افزایش داده‌اند، حضرت علی(ع) فرموده‌اند؛ «هیچ کاخی بنا نمی‌شود مگر آن که صدها کوخ ویران شود.»
سیری ناپذیری کاخ نشینان است که اجازه نمی‌دهد کوخ نشین شرایط بهتری را برای زندگی داشته باشد و همین کوخ نشینان هستند که از اول انقلاب تاکنون پای انقلاب اسلامی ایستاده‌اند و وفاداری خود را ثابت کرده‌اند.
آیا ساده‌زیستی و خوی اشرافیت و کاخ نشینی در میان برخی مسئولین زدوده شده است؟ آیا به این راهبرد حضرت امام(ره) که فرموده است؛ «ما باید کوشش کنیم که اخلاق کاخ‌نشینی را از این ملت بزداییم» عمل شده است؟ هشدارهای حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری به مسئولین در زمینه کاخ‌نشینی مسئولین باید به طور جدی بازخوانی شود تا باعث تغییر رویه برخی از آنها شود که خوی اشرافیگری و کاخ‌نشینی دارند.
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در زمان حیات خود و هنگامی که مسئولین ساده‌زیست بودند، فرموده است؛ «ما به حمد‌الله امروز همه دست‌اندرکارهایمان کاخ نشین نیستند، دولت ما یک دولت کاخ نشین نیست، آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید فاتحه دولت و ملت را بخوانیم.»
برخی مسئولین خود را در قالب این سخنان رهبر کبیر انقلاب قرار دهند و ببینند آیا در این قالب می‌گنجند؟ آیا فاصله قشر کوخ نشین با آنها کاسته شده یا افزایش یافته است؟
یارانه و سهام عدالت، نه صدقه است نه پرداخت پول به گدا! بلکه حق قانونی و شرعی مردم است، مردمی که پای انقلاب خود ایستاده‌اند و ذره‌ای هم از اعتقاد قلبی آنها به انقلاب کم نشده است.
تاکنون کاخ نشینان و مرفهین بی‌درد که در بزنگاه‌های انقلاب خود را کنار می‌کشند و به میدان نمی‌آیند، از سفره انقلاب بیشترین دست درازی را کرده‌اند، اما کوخ‌نشین‌های انقلاب، بی‌دریغ جنگ را اداره کردند، فرزندان خود را راهی جبهه نمودند و هزینه دادند اکنون هم بار انقلاب بر دوش آنها است،‌ آیا باید در چنین شرایطی هوای آن کوخ‌نشین را داشت یا کاخ‌نشین را؟!
اگر در جمهوری اسلامی ایران فقیر هست که دولت برای رفع فقر مطلق طرح و برنامه دارد، دستاوردی است که برخی مسئولین آن را باعث شده‌اند، پس آن مسئولی که پرداخت یارانه یا سهام عدالت را صدقه به گدا می‌پندارد، به اشتباه بر مسند مسئولیت و قدرت تکیه زده و آن را غصب کرده است.
همه آنچه که در این نوشته رفت، نافی خدمات مسئولین متعهد و دلسوز انقلاب و مردم نیست، هستند مسئولانی که خدمت بی‌منت را پیشه راه و کار خود کرده‌اند و همچنان در این میدان حضور دارند، اما با وجود کاخ‌نشینان کار آنها هم سخت است چرا که به نظر می‌رسد جای کوخ نشین با کاخ نشین عوض شده است!

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 102728
 
Share/Save/Bookmark