میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
آزادی بیان به سبک نظام های غربی
همه این مفاهیم بیشتر مصرف داخلی (نظام غرب) دارد و هرکس یا کشوری که در گفتمان غرب جای نگیرد مورد بی توجهی قرار خواهد گرفت...
آزادی بیان به سبک نظام های غربی
 

آزادی بیان، گفتگو، تساهل، مدارا، تضارب افکار، گردش آزاد اطلاعات و... از جمله مهمترین مباحث دنیای امروز است که آبشخور فکری تمامی آنها جهان غرب است.
ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس صرفاً از لحاظ نظامی نشان دهنده چهره واقعی نظام سیاسی غرب نبود و اگر کمی منصفانه نگاه کنیم می‌بینیم که غرب در این ماجرا در حوزه‌های گوناگون نیز شکست خورده ولی افسوس که تریبونی جامع نیست که این شکستها را از آن فریاد زد.
در این رخداد شاهد شکست نظام رسانه‌ای دنیای غرب نیز بودیم، آنجا که در حد ملاک و معیارهای انسانی وارد گود نشده و اقدام آمریکا را محکوم ننمودند که هیچ، بلکه اصل بی طرفی را نیز چندان مورد احترام قرار نداند. این رخداد بی طرفی بسیاری از نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل و حتی شورای امنیت را دوباره زیر سوال برد. اگر چنین اقدامی علیه یکی از کشورهای عضو شورای امنیت یا از اعضای قدرتمند اتحادیه اروپا می‌افتاد آیا واکنشها همین می شد؟
ترور شهدای امنیت جهانی صرفا عدم کارایی نهادهای بین المللی را نشان نداد، بلکه گفتمان گردش آزاد اطلاعات را زیر سوال برد و نشان داد همه این مفاهیم بیشتر مصرف داخلی (نظام غرب) دارد و هرکس یا کشوری که در گفتمان غرب جای نگیرد مورد بی توجهی قرار خواهد گرفت.
دنیای امروز، که دنیای ارتباطات و رسانه است و در آن بشدت بر گردش آزاد اطلاعات تأکید می شود صرفاً تا جایی مجاز است که فعالیتها، پسند نظام غرب باشد.
پس از ترور شهدای امنیت، جهان شاهد رفتارهای غیرحرفه‌ای و حتی توهین آمیز نسبت به برخی مسولان، اشخاص و پایگاه های خبری بودیم. برای مثال شاهد بسته شدن صفحه توئیتری مقام معظم رهبری بودیم. این یعنی اینکه در سطح جهانی، ما تعیین می کنیم صدای چه کسی به گوش مردم برسد. بسته شدن صفحه ایشان در واقع توهین به ۸۰ میلیون ایرانی است که مقام ارشد کشور شما حق اظهار نظر در سطح جهانی ندارد. البته این اقدامات محدود به توئیتر نبوده بلکه در اینستاگرام نیز شاهد چنین رفتارهایی بودیم، بطوری که مطالب خیلی افراد در حمایت از سردار سلیمانی حذف می‌شود. برای نمونه شاهد حذف صفحه اینستاگرامی حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی بودیم. آل هاشم اولین امام جماعت ایران بود که به قضیه ترور شهدای امنیت منطقه و جهان، به شکل جدی ورود کرد و حضور مردم تبریز در خیابان ها را مورد ارج و حمایت قرار داد، به طوری که رهبر انقلاب نیز این اقدام مردم تبریز را تحسین نمودند.
اقدام دیگر بسته شدن صفحه ایسنتاگرام خبرگزاری تسنیم بود. یعنی در نظام فکری غرب حتی ارکان اصلی گردش اطلاعات آزاد نیز به خودی و غیرخودی تقسیم می شود، در حالی که یکی از مبانی مهم فکری غرب پذیرش دیگری یا همان غیرخودی است.
تمامی این اقدامات نشان دهنده این است که اولا گردش آزاد اطلاعات تا جایی آزاد است که برخلاف خواست غرب اطلاعاتی منتشر نشود، دوماً توئیتر، اینستاگرام و... در نهایت سربازان نظام غرب در جنگ نرم و رسانه ای هستند و بیشتر به دنبال اجرایی کردن منویات دستگاه سیاستگذاری کشورهای غربی و در رأس آن آمریکا هستند. نگارنده به دنبال ایجاد فضای دوقطبی اسلام و غرب منکر دستاوردهای آن در حوزه های گوناگون علمی نیست، اما نباید همه چیز را سیاه و سفید دید. باید این تناقضات رفتاری، تبعیضهای فکری، بی عدالتی های سیاسی و بین المللی را مورد تأمل قرار داد. 

نویسنده: رحمت مهدوی

کد مطلب: 112420
 
Share/Save/Bookmark