میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۵
 
 
بالابرندگان آمارها
عراق و سوريه به عنوان كانون اصلي مبارزه با تروريسم در حالي اين روزها عمليات‌هاي گسترده‌اي براي آزادي سرزمينشان...

عراق و سوريه به عنوان كانون اصلي مبارزه با تروريسم در حالي اين روزها عمليات‌هاي گسترده‌اي براي آزادي سرزمينشان از تروريست‌ها آغاز كرده‌اند كه گزارش سازمان ملل نشان مي‌دهد كه اعضاي تروريست‌ها از جمله داعش در سوريه ۷۰ درصد رشد داشته كه بسياري از آنها از اروپا و آمريكا هستند.
مجموع اين گزارش‌ها كه بيشتر از سوي محافل رسانه‌اي غربي منتشر مي‌گردد در حالي بيانگر توان داعش براي جذب نيرو مي‌باشد كه خود نوعي كار تبليغاتي براي ايجاد فضاي رعب و وحشت در ميان مردم و بالابردن روحيه تروريست‌ها است.
با اين وجود با بررسي ريشه‌اي تحولات منطقه مي‌توان دريافت كه دليل اين افزايش نيرو حمايت‌هاي مالي و نظامي كشورهاي غربي از تروريست‌ها در لواي نام معارضان ميانه‌رو سوري است. حضور اين افراد در سوريه و عراق در مرحله دوم اهميت قرار دارد مسئله مهم‌تر اين است كه آنها با كدام مجوز و از چه طريقي راهي منطقه شده‌اند. اين امر نشانگر نقش دولت‌هاي اروپايي و آمريكا در اعزام اين تروريست‌ها به منطقه است. با توجه به فضاي امنيتي حاكم بر غرب نمي‌توان پذيرفت كه آنان بدون پشتوانه سران غرب راهي منطقه شده باشند.
لازم به ذكر است ژنرال جان آلن نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش تصریح کرد که ایالات متحده از مخالفان مسلح سوری که تحت آموزش نیروهای آمریکایی هستند، پشتیبانی هوایی به عمل خواهد آورد. وی با اشاره به آمادگی ۴۵۰۰ شبه‌نظامی برای آموزش دیدن مدعی شد که حمایت هوایی آمریکا از مخالفان مسلح ضامن پیروزی آنها خواهد بود.
اين ميانه‌روها همان گروه‌هاي تروريستي هستند كه به كشتار مردم مي‌پردازند. اقدام آمريكا با توجه به تحركات داعش در عراق و سوريه نشانگر طرح آمريكا براي تجزيه اين كشورها است. در همين حال آمريكا با ادعاي حمايت هوايي از اين گروه‌ها از يك سو به دنبال سركيسه كردن كشورهاي عربي است و از سوي ديگر با برجسته‌سازي نام خود در حمايت از اين گروه‌ها به دنبال سوق دادن گروه‌هاي بيشتري به سمت آمريكاست تا مديريت بيشتر آنها براي رسيدن به اهداف منطقه‌اي خود كه همان نابودي منطقه و تجزيه كشورها است دست يابد. آمريكا مي‌خواهند ميان گروه‌ها براي نزديكي به آمريكا رقابت ايجاد كند تا در نهايت به تشديد بحران در منطقه منجر شود. اين اقدامات ماهيت تروريستي و غير قابل اعتماد بودن آمريكا را نشان مي‌دهد. البته نقش انگليس را نيز نبايد ناديده گرفت.
روزنامه تایمز انگلیس گزارش داد: انگلیس در تدارک برای اعزام سربازان خود به مناطق خطرناک‌تر عراق به منظور حمایت از ماموریت نظامی آمریکا برای آموزش نیروهای محلی به هدف مبارزه با تروریست‌های داعش است.
نكته مهم آنكه اگر انگليس واقعا به دنبال مبارزه با تروريسم بود در طول ۸ سال حضور در عراق و ۱۴ سال حضور در افغانستان اين كار را انجام مي‌داد. به هر تقدير مي‌توان گفت آنچه در عراق و سوريه مي‌گذرد برگرفته از تحركات غرب و برخي دوستان منطقه‌اي آنان است كه براي منافع خود نابودي منطقه را هدف قرار داده‌اند.

کد مطلب: 92412
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark
 


سیده زهرا علوی
۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۰۱:۰۰:۰۲
با سلام و عرض ادب.
آیا می شود این گونه تعبیر نمود که تحریکات غرب و علی الخصوص آمریکا برای امتیازگیری از ایران در مذاکرات است و به نوعی آمریکا ناامن نمودن منطقه را اهرم فشاری برای پیروزی در مذاکرات می داند؟