میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۸
 
 
وزیر صنعت مدعی شد؛
حجم تولید فولاد در ایران فراتر از رشد جهانی
میزان تولید فولاد خام و محصولات فولادی کشور در ۱۲ ماهه سال ۹۶، به ترتیب ۱۹ و ۹ درصد رشد یافت. در این مدت کل صادرات زنجیره فولاد از ۹.۲ میلیون تن عبور کرد. شرکت‌های فولادساز کشور از ابتدای ماه فروردین تا پایان اسفند گذشته، ۲۱ میلیون و ۸۸۴ هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در سال ۹۵، بیش از ۱۸ میلیون و ۴۶۶ هزار تن بود. علاوه بر این طی ۱۲ ماهه سال گذشته، ۱۹ میلیون و ۷۷۶ هزار تن انواع محصولات فولادی (کلاف، تیرآهن، ورق عریض، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش‌دار و...) در کشور تولید شد. میزان تولید این محصولات در سال ۹۵، حدود ۱۸ میلیون و ۱۵۱ هزار تن بود. همچنین، از ابتدای فروردین تا پایان اسفند گذشته، با افزایش ۲۳ درصدی نسبت به سال گذشته (۱۸ میلیون و ۲۹۲ هزار تن)، ۲۲ میلیون و ۵۶۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید شد. طی مدت یاد شده ۶ میلیون و ۸۷۲ هزار تن فولاد خام و یک میلیون و ۶۲۳ هزار تن انواع محصولات فولادی صادر شد که نسبت به سال ۹۵ (۳ میلیون و ۷۴۱ هزار تن شمش و یک میلیون و ۷۹۴ هزار تن محصولات فولادی) به ترتیب ۸۴ درصد رشد و ۱۰ درصد کاهش داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حالی حجم تولید فولاد در ایران ظرف سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد کرد که این میزان در دنیا طی این مدت ۴.۱ درصد بود.
محمد شریعتمداری گفت: رشد ۱۰ برابری فولاد ایران نشان می‌دهد که باید در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد. وی ادامه داد: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید میزان تولید در زنجیره فولاد از ۱۲۰ میلیون تن در سال به ۲۰۰ میلیون تن رسیده و ۸۰ میلیون تن ظرفیت تولید جدید در این بخش ایجاد شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مصادیق بازار اقتصاد مقاومتی را توجه به زنجیره فولاد ذکر و بیان کرد: در استان‌های مزیت‌دار در این زمینه از جمله خراسان رضوی گام‌های بلندی برداشته شده و طرح‌های زیادی در چند سال اخیر در منطقه معدنی مربوط به سنگ‌آهن بهره‌برداری شده است.
وی تاکید کرد: نیازمند حرکت جمعی و کلی در حل مشکلات اقتصادی کشور هستیم در غیر این صورت همه تلاش‌های جاری برای حل اشتغال ابتر باقی می‌مانند. بخشی از نیروهای دانشگاهی شغل ندارند و مسیری که پیش می‌رویم ما را به نتایج مطلوب نمی‌رساند.
وی خراسان رضوی را جزو سرآمدترین استان‌های کشور در بخش معدن توصیف و بیان کرد: باید در مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی تجهیزات مورد نیاز برای فعالیت‌های زمین‌شناسی در خراسان رضوی مورد توجه قرار گیرد و این تجهیزات کامل شود. همچنین همه نقاط استان تحت پوشش شناسایی و کنترل‌های دقیق ژئوفیزیک قرار گیرد.
وزیر صنعت ادامه داد: براساس پیش‌بینی مبنی بر ۹۰۰ میلیارد تومان از حقوق دولتی معادن خراسان رضوی در سال‌جاری، امید می‌رود بتوان هزینه تکمیل زیرساخت‌های موجود در بخش اکتشاف، مدیریت و تامین تجهیزات بخش زمین‌شناسی و اکتشاف را از این محل تامین کرد. وی گفت: همه شواهد نشان می‌دهد در حوزه سنگ‌های قیمتی و فلزات گرانبها در خراسان رضوی زمینه‌های خوبی برای اکتشاف وجود دارد لذا باید امسال سال رونق اکتشاف در حوزه معدنی این استان باشد.
شریعتمداری گفت: به زودی مصوباتی از سوی وزارت صنعت ابلاغ می‌شود تا پروانه تاسیس واحد صنعتی کسانی که دو سال از آن استفاده نکرده و یا به حد مطلوب پیشرفتی نداشته‌اند بازپس گرفته شود و در اختیار متقاضیان جدید قرار گیرد.
وی افزود: پهنه‌های معدنی زیادی امسال در خراسان رضوی آزاد اعلام شده است لذا باید آگهی روزنامه برای این پهنه‌ها اعلام شود تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.
وی بر شناسایی دقیق‌تر ظرفیت‌های صادراتی و اتکا به واقعیت‌ها به منظور رسیدن به رشد ۲۱.۷ درصدی صادرات غیرنفتی تاکید و بیان کرد: امسال ۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته شده است. از این میزان سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی بخش تولید، هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از صادرات غیرنفتی و توسعه منابع صندوق ضمانت از صادرات اختصاص یافته است. وی ادامه داد: همچنین امسال قرار است ۹۰۰ میلیارد تومان از مطالبات سازمان‌های توسعه‌ای از دولت نظیر ایمیدرو در قالب ضمانت‌نامه پرداخت شود.

کد مطلب: 104221
 
Share/Save/Bookmark