میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
آغاز رسمي جنگ رسانه‌اي غرب با ايران

در شرايطي كه غربي‌ها تلاش دارند خود را علاقمند به رفع اختلافاتشان با ايران اسلامي بر اساس گفتمان و مذاكره در صحنه سياسي و اقدامات ديپلماتيك نشان دهند، قطع پخش ماهواره‌ای شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ایران از روز گذشته را مي‌توان كليد خوردن رسمي جنگ رسانه‌اي غرب با ايران دانست.
البته اين آغاز جنگ رسانه‌اي با ايران در شرايطي است كه ورود غرب به مرحله جدي از جنگ اقتصادي با ايران از طريق تحريم‌هاي جدي و جديدتر اقتصادي نيز از مدتي قبل آغاز شده است.
كشورهاي غربي سعي دارند با كوفتن بر طبل دموكراسي خود را طرفدار جريان باز اطلاعات مطرح كنند، اما روز گذشته توقف پخش برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي ايراني خط بطلاني بر اين ادعا كشيد.
روز گذشته در اخبار رسانه‌اي اعلام شد كه ماهواره هاتبرد پخش شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران را قطع کرده است. بر این اساس یوتل‌ست با هدف جلوگیری از پخش اخبار شبکه‌های ایرانی به شرکت آرکیوا، سرویس‌دهنده پخش ماهواره‌ای هاتبرد دستور داده تا از روز دوشنبه ۲۴ مهر (۱۵ اکتبر) فرکانسی را که این شبکه‌ها روی آن پخش می‌شدند، قطع کند.
در بخشی از اطلاعیه‌ای که شبکه‌های العالم و پرس تی وی منتشر کرده‌اند، تاکید شده‌است: توقف پخش ماهواره‌ای شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ایران نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا برای آزادی بیان هیچ احترامی قائل نبوده و از هیچ تلاشی برای خاموش کردن صدای متفاوت و واقعی از رسانه‌های غربی است، فروگذار نمی‌کند.
شبکه‌های پرس تی‌وی، العالم، سحر ۱و ۲، الکوثر، جام جم ۱و ۲ شبکه خبر و تلویزیوني قرآن از جمله شبکه‌های تلویزیونی ایران هستند که پخش آنها بر روی ماهواره هاتبرد متوقف شده است. این توقف همچنین شامل تعدادی از شبکه‌های رادیویی نیز می‌شود.
به نظر می‌رسد اقدام غیرقانونی یوتل‌ست برای این است که اخبار صدا و سیمای ایران به گوش مردم دنیا نرسد. کانال‌های خبری جمهوری اسلامی ایران در این اطلاعیه حق پیگیری قانونی و احقاق حقوق و جبران خسارات مادی و معنوی حاصل از این تصمیم نسنجیده را برای خود محفوظ می‌دانند. متاسفانه این اقدام ناشایست یوتلست با فاصله‌ای کمتر از یک هفته از اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا صورت گرفته است که همین اقدام شایستگی اتحادیه اروپا برای دریافت این جایزه معتبر جهانی را زیر سوال می‌برد.
در پي اين اقدام غير رسانه‌اي روابط عمومی رسانه ملی با غیراخلاقی و غیرحرفه‌یی خواندن اقدام شرکت یوتل‌ست در قطع تعدادی از شبکه‌های برون مرزی صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران، اطلاعیه‌ای صادر کرد.
در متن اين اطلاعیه كه روز گذشته منتشر شد آمده است:
«بر خلاف ادعاهای فریبکارانه غرب درخصوص احترام و اعتقاد به حقوق بشر و جریان آزاد اطلاعات در جهان جمع کثیری از مخاطبان شبکه‌های بین‌المللی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از امروز دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ از دریافت تعدادی از شبکه‌های برون‌مرزی سازمان صداوسیما محروم شدند.
شرکت یوتل‌ست تحت فشار لابی آمریکایی صهیونیستی و به دنبال تقاضای شورای سمعی و بصری فرانسه (CSA) با ادعای واهی، شرکت سرویس‌دهنده پخش ماهواره هات‌برد را از ارائه سرویس به شبکه‌های برون‌مرزی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران منع کرد و این شرکت نیز از امروز دوشنبه مطابق با پانزدهم اکتبر ۲۰۱۲ در اقدامی غیرقانونی برخلاف تعهدات و قراردادهای فیمابین پخش صدا و تصویر شبکه‌های العالم، پرس‌تی‌وی، الکوثر، شبکه خبر، سحر ۱ و ۲، جام‌جم ۱ و ۲ و شبکه‌ قرآن را متوقف کرد.
این در حالی است که هم‌اکنون شرکت یوتل ست فقط از طریق ماهواره هاتبرد در حال پخش برنامه‌های بیش از یک هزار شبکه در فضای جمهوری اسلامی ایران است که بسیاری از آنها دارای محتوای ضداخلاقی، مستهجن، ضد انسانی، ضد فرهنگ ایران و ضد ارزش‌های دینی است.
بی‌شک اعتقاد به جریان شفاف اطلاع‌رسانی و روشنگری این شبکه‌ها درخصوص حوادث جهان به‌ویژه بیداری اسلامی مردم منطقه و مقابله با انحصار رسانه‌یی استکبار و صهیونیسم در پوشش یک‌جانبه‌گرایانه اخبار از عمده دلایل اتخاذ این تصمیم غیراخلاقی و غیرحرفه‌یی است. صداوسیما در مقابل این اقدام نسنجیده با هدف احقاق حقوق مخاطبان و عمل به تعهدات بین‌المللی خود به عنوان رسانه‌یی تاثیرگذار در تقویت جریان اطلاعات آزاد در جهان پیگیری این موضوع را تا حصول نتیجه حق قانونی خود می‌داند.»
قطع برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي ايراني در شرايطي انجام شده است كه به اعتقاد كارشناسان اين شبكه‌ها با انتشار فرهنگ انقلابي ايران اسلامي سعي در رساندن صداي انقلاب به تمامي ملت‌هاي آزاديخواه جهان داشته‌اند و از سويي ديگر تنها رسانه‌هايي كه تلاش داشته‌اند با برنامه‌هاي روشن‌گرشان زواياي پوشيده و پليد نظام سلطه را به اطلاع جهانيان برسانند.
به نظر مي‌رسد با وجود اشكالات جديي كه در پي اين تصميم غيرقانوني و خلاف عرف حقوق بين‌الملل رخ داده است، اما مي‌توان شرايط ايجاد شده را حتي به فال نيك گرفته و با گرفتن موضع صحيح در اسرع زمان، غفلت از تمهيدات لازم جهت پدافند غير عامل در اين خصوص را جبران نموده و مسير جديدي براي پخش مجدد و با ثبات برنامه‌هاي ماهواره‌اي ايران را طراحي و اجرا نمود.

کد مطلب: 77572
, مولف : ايرج فتح الهي
 
Share/Save/Bookmark