میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
آیین تشییع پیکر عزت الله انتظامی برگزار شد
خداحافظی با پیر هنر، آقای بازیگر
خداحافظی با پیر هنر، آقای بازیگر
 

مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی روز گذشته در شرایطی در مقابل تالار وحدت برگزار شد که جمعیت زیادی از هواداران آقای بازیگر برای بدرقه او به سمت خانه ابدی آمده بودند.
مردم از ساعات ابتدایی صبح در خیابان شهریار حضور یافته و خیابان‌های منتهی به تالار وحدت برای بدرقه بازیگر محبوبشان آمده بودند. وضعیت ورود به تالار نیز با هجوم مردم مختل شده بود که باعث شد بخشی از خبرنگاران و عوامل بنیاد رودکی امکان ورود به محل کار خود را نداشته باشند.
مراسم تشییع پیکر مرحوم انتظامی دربرابر در اصلی تالار وحدت با سخنرانی پرویز پرستویی آغاز شد. پرستویی در سخنان خود گفت: «مگر این سینما چند عزت‌الله انتظامی داشت که یکی از آنان را در حال راهی کردن هستیم. مگر یک انسان رنجور چند پدر دارد که داریم پدر سینمای ایران را دفن می‌کنیم.»
علی نصیریان به عنوان سخنران بعدی با رخساری مغموم با قدردانی از حضور مردم، عزت‌الله انتظامی را هنرمند ملی نامید که با اقبال مردم مواجه شد.
وی گفت: روح نقش‌های او در جان مردم جا گرفته است و تاکید کرد به واسطه فعالیت‌هایش نمرده است. او با چشمانی گریان گفت که انتظامی من برای تشییع تو نیامده بودم و من می‌خواستم بار دیگر با هم همبازی شویم.
وی با یادآوری خاطره‌ای در سال‌های گذشته گفت: انتظامی به من گفت وقتی من مردم می‌خواهم تو سر قبرم آواز بخوانی. نصیریان پس از این گفته آوازی دشتی با مصرع دلم تنگ و آسمان تنگ خواند. او خطاب به انتظامی گفت من به عهدم وفا کردم ولی تو ما را تنها گذاشتی.
فاطمه معتمدآریا در مقام سخنران بعدی گفت: ما در اینجا جمع شدیم برای بزرگداشت مردی که به ما انضباط آموخت و دلیلی برای گریه کردن نیست. برای کسی که در تاریخ ثبت شده است و هر جای شهر تصویر او را می‌بینیم. او مردی بود که بیشترین دستور را داد که باید به هنرمند احترام گذاشت. او مردی بود که در صدر نشست تا بدانند که جای هنرمند در صدر است. تو در تاریخ ملی ثبت شد و برای تاریخ ملی یک کشور گریه نکنید.
در ادامه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ و هنر آیینه تمام‌نمای تاریخ ایران ما و چهره زیبای ایران امروز است و انتظامی یکی از ستاره‌های آسمان هنر بود.
سیدعباس صالحی افزود: او خاطره پیوسته هنر زمانه ماست. او از دل مردم برخاست، با آن‌ها زندگی کرد و این رفتار مردمی، او را در جان مردم نشاند. انتظامی هنرمندی بود که همواره ادب، متانت و وقار داشت.
وزیر ارشاد اظهار کرد: او ریشه در فرهنگ این مرز و بوم دارد. از گذشته آمد، ولی در گذشته نماند و در حال ادامه راه داد. او هنر خود را ارزان نفروخت؛ به نقش جان می‌داد و از آن جان می‌گرفت. عزت‌الله انتظامی، سینما و تئاتر و تلویزیون را در نیم قرن مدیون خود ساخت و تا همیشه او را در قاب هنر می‌بینیم. انتظامی نرفته است و همچنان با ماست.
مجید انتظامی در مقام سخنران دیگر با یاد پرسشی از پدرش که چگونه می‌شود مردمی بود، گفت: پدرم می‌گفت عاشق باش و من به حرفش فکر می‌کنم.
او با یادی از روزهای پیش از فوتش گفت: به من گفت نگران نباش تو عاشق مردم باش مردم به تو کمک می‌کنند و من تمام تلاشم را کرده‌ام مردم را دوست داشته باشم. در این چند ماهه برای چند روز بیشتر داشتنش بیمارستان‌های بسیاری رفتم. جواهری بود که به عنوان پسر نتوانستم به خوبی از او مراقبت کنم. نماز میت بر پیکر انتظامی را حجت‌الاسلام دعایی خواند.
ساعت ۱۰:۴۵ پیکر آقای بازیگر از تالار وحدت به بهشت زهرا(س) منتقل شد و حدود ساعت۱۱:۳۰ پیکر به قطعه هنرمندان بهشت زهرا رسید.
با وجود گرمای شدید ازدحام و شلوغی جمعیت قابل توجه‌ای در اطراف آرامگاه وجود داشت و سرانجام آقای بازیگر در قطعه هنرمندان در کنار علی معلم، داوود رشیدی و خسرو شکیبایی به خاک سپرده شد..
مراسم ختم عزت‌الله انتظامی روز سه‌شنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰ مسجد جامع شهرک غرب و مراسم دیگر روز شنبه همین ساعت و در همین مکان برگزار می‌شود.

کد مطلب: 105725
 
Share/Save/Bookmark