میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۴
 
 
مروری بر یک رویداد

۲۰ آبان ماه یک گروه از نظامیان صهیونیستی که لباس زنانه به تن داشتند، به غزه حمله کردند. در این حمله و عملیات، «نورالدین برکه» از فرماندهان قسام و شش نفر از اعضای شاخه نظامی حماس به شهادت رسیدند. مقاومت فلسطین به وعده خود عمل کرد و همان‌طور که قول داده بود انتقام خون رزمندگان قسام را گرفت. در همین راستا، ۲۱ آبان ماه حدود ۴۷۰ راکت، خمپاره و موشک به سرزمین‌های اشغالی شلیک شد که بنا بر اعلام منابع صهیونیستی دو کشته و ۸۵ زخمی بر جای گذاشت. این عملیات موفق مقاومت فلسطین سبب شد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به آتش‌بس تن دهد و سریع‌ترین آتش‌بس در سال‌های اخیر را بپذیرد. این مسئله موجب شکست رژیم صهیونیستی در دو حوزه سیاسی و امنیتی شد.
در واقع، عملیات اخیر مقاومت فلسطین بار دیگر ضعف امنیتی رژیم صهیونیستی را اثبات کرد. تل‌آویو سرمایه‌گذاری زیادی بر روی سامانه گنبد آهنین کرده؛ اما این سامانه در عمل ناکارآمد نشان داده است. رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند، سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» همچنان ناکارآمد بوده و توانسته تنها ۱۰۰ موشک از میان ۴۷۰ موشک شلیک‌شده به سمت اراضی اشغالی را رهگیری کند. در جنگ ۵۱ روزه ۲۰۱۴ غزه، حماس برای نخستین بار از موشک‏های آر۱۳۰ با قدرت پرتاب و برد حدود ۱۳۰ کیلومتر بهره برد و توانست فرودگاه بن‏گوریون، اطراف نیروگاه دیمونا، مقر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ساختمان کنست را هدف قرار دهد. در حقیقت، این موشک‏ها و عملکرد دفاعی مقاومت نشان داد، قدرت بازدارندگی رژیم صهیونیستی آسیب‌پذیر است و عملیات اخیر بار دیگر ضعف امنیتی این رژیم را اثبات کرد.
شاید بتوان مهم‌ترین پیامد عملیات موشکی اخیر را شکست دولت رژیم صهیونیستی دانست. ابعاد این عملیات آنچنان وسیع بود که نتانیاهو مجبور به پذیرش آتش‌بس شد. که همین امر موجب اختلاف در کابینه نتانیاهو شد و لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در مخالفت با آتش‌بس استعفا داد. لیبرمن تأکید کرد، همه اعضای حزبش، یعنی حزب «اسرائیل بیتنا» از ائتلاف خارج خواهند شد. خروج حزب «اسرائیل بیتنا» به معنای این است که نتانیاهو همچنان اکثریت ضعیفی در کنست را با ۶۱ مقابل ۵۹ کرسی برای حفظ ائتلاف در دست خواهد داشت. در واقع، نتانیاهو از ۱۲۰ کرسی اکنون ۶۱ کرسی را در ائتلاف خود دارد و در صورت خروج هر یک از احزاب دیگر، کابینه وی فرومی‌پاشد.
در واقع، شکست رژیم صهیونیستی در عملیات موشکی اخیر آنچنان برای رژیم صهیونیستی سنگین بوده که بسیاری از شهرک‌نشین‌ها در مخالفت با آتش‌بس علیه نتانیاهو به خیابان‌ها آمدند. کارشناسان نظامی رژیم صهیونیستی نیز تأکید کرده‌اند این عملیات اوج حقارت این رژیم در برابر حماس بوده است. حتی لیبرمن هم تأکید کرده، این عملیات نشان داد حماس را نمی‌توان با زور شکست داد. به نظر می‌رسد، مهم‌ترین پیام عملیات اخیر این است که هر زمان مقاومت در هر یک از جبهه‌ها با اقتدار عمل کرده، دشمنان مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 107020
 
Share/Save/Bookmark