میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
به سرگردانی نفتکش آدریان پایان دهید
اگر حتی نفت ایران مجانی هم به سوریه داده شود بهتر از ان است که از سوی آمریکا مصادره شده و با دزدی دریایی به یغما برود...

اگر حتی نفت ایران مجانی هم به سوریه داده شود بهتر از ان است که از سوی آمریکا مصادره شده و با دزدی دریایی به یغما برود.
جمهوری اسلامی ایران هر جا از خود قاطعیت نشان داده است، باعث عقب نشینی دشمن شده و هر جا که کوتاه آمده و مدارا کرده است، پیشروی دشمن را به همراه داشته است. قاطعیتی که جمهوری اسلامی ایران در سیاست‌های خود به کار گرفته برگرفته از راهبرد انقلابی و مقاومت کارآمد است، این دو، نیازمند مؤلفه‌هایی است که ایران اسلامی آنها را دارد. مردم مقاوم کشورمان و نیروهای مسلح پای کار که هر گاه احساس کرده‌اند دشمن در حال پیشروی و یا اعمال رفتارهای زورگویانه در جهت براندازی و تضعیف نظام اسلامی بوده است، کارکرد خود را نشان داده‌اند. بدون شک و تردید در دنیای کنونی که رژیم‌های زورگو آن را آلوده کرده‌اند و خواهان همراه کردن دیگر کشورها به ویژه کشورهای مستقل و انقلابی، با خود هستند، تنها راهبرد مقاومت، قاطعیت و رفتار انقلابی است که می‌تواند مشکلات ایجاد شده از سوی جبهه استکبار را خنثی کند. برای همین است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها تاکید کرده‌اند که هزینه سازش از هزینه مقاومت بسیار بیشتر است. مسئله‌ای که شاید در برخی سیاست‌ها با بی مهری و کم توجهی روبرو شده است. در مسئله ربودن نفتکش ایرانی از سوی انگلیس، جمهوری اسلامی ایران با قاطعیت رفتار کرد، اگر ایران نسبت به اقدام بریتانیا واکنش قاطعانه نشان نمی‌داد، یقین بدانید که کشتی‌ها و نفتکش‌های دیگری متعلق به ایران توقیف می‌شد.
هشدار جدی رهبر معظم انقلاب به حکومت سلطنتی انگلیس که این روزها بر سر خروج از برگزیت، مجلس این کشور را موقتاً تعلیق و تعطیل کرده و یک دموکراسی! جدیدی را به جهان نشان داده است، عملیاتی شد و عناصر مؤمن و انقلابی در خلیج فارس یک نفتکش انگلیسی را توقیف کردند. این توقیف در حالی صورت گرفت که نفتکش انگلیسی از سوی یک ناو جنگی این کشور در خلیج فارس اسکورت می‌شد و این ناو به هنگام عملیات توقیف قانونی نفتکش از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران هیچ واکنشی از خود نشان نداد.
نفتکش جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت بیش از یک ماه توقیف غیر قانونی از سوی انگلیس، سرانجام آزاد شد و به آب‌های بین المللی رفت، در حالی که نفتکش انگلیسی همچنان در توقیف است.
این که نفتکش ایرانی به کدام کشور و کدام مقصد در حال حرکت بود، به هیچ کشوری ارتباط ندارد، اگر این نفتکش به سوی سوریه حرکت می‌کرد، قوانین اتحادیه اروپا نمی‌تواند برای دیگر کشورها تسری داشته باشد. اتحادیه اروپا دولت و ملت سوریه را تحریم اقتصادی کرده و در مصوبه خود همه کشورهای عضو را ملزم کرده با سوریه روابط اقتصادی نداشته باشند و هیچ کالا و محصولی به این کشور صادر نشود. در حالی که سوریه به خاطر جنگی که با حمایت کشورهای غربی و عربی بیش از ۸ سال است که درگیر آن است، نیازمند کمک‌های انساندوستانه، مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی است. گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه از سوی آمریکا، عربستان، رژیم صهیونیستی و برخی دیگر از رژیم‌های منطقه تغذیه می‌شوند و همگان نیز بر تروریستی بودن این گروه‌ها اعتراف کرده‌اند. با این وجود دولت و ملت سوریه از سوی اروپا و آمریکا در تحریم هستند.
جمهوری اسلامی ایران به خاطر روابط استراتژیک با سوریه، در جریان جنگی که گروه‌های تروریستی در این کشور راه انداختند، به یاری دولت و ملت سوریه رفت و پس از ۸ سال، معادلات در این کشور تغییر کرد و اکنون اندکی از نیروهای گروه‌های تروریستی در سوریه باقی مانده که می‌رود تا به نابودی کامل برسد.
ماجرای نفتکش ایرانی که ادعا می‌شد به سوریه می‌رود، اکنون وارد مرحله تازه‌ای شده که بار دیگر نیازمند واکنش قاطعانه و انقلابی بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی است.
اگر این کشتی از همان ابتدا راهی سوریه نبود، اما اکنون باید به خاطر رفتارهایی که از سوی آمریکا سر می‌زند، در یکی از بندرهای این کشور پهلو بگیرد و به سرگردانی خود پایان دهد.
نفتکش آدریان دریا، اکنون در آب‌های منطقه در حال حرکت است، این نفتکش اگر به سوریه برود، یقین بدانید که آمریکایی‌ها هیچ واکنشی نمی‌توانند از خود نشان دهند. حضور آدریان دریا در سوریه اقتدار و قاطعیت جمهوری اسلامی ایران را در مقابل زیاده خواهی و زورگویی‌های این رژیم به رخ خواهد کشید.
ایران باید چنین اقدامی را انجام دهد در غیر این صورت حرکت بی هدف نفتکش سرانجام باعث خواهد شد تا آمریکایی‌ها دست به توقیف آن بزنند. دولت ایالات متحده نفتکش ایرانی و ناخدا و خدمه آن را تحریم کرده و حکم مصادره آن را صادر کرده است، بهترین اقدامی که می‌توان در قبال این اقدامات آمریکا انجام داد، پهلو گرفتن نفتکش در سوریه و تخلیه نفت آن در این کشور است.
تنها کافی است برخی ملاحظات سیاسی کنار گذاشته شود و اندیشه و راهبرد رفتار انقلابی و مقاومت فعال و قاطع در پیش گرفته شود، نتیجه آن برای جمهوری اسلامی مثبت و سازنده خواهد بود.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 110620
 
Share/Save/Bookmark