میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۷
 
 
مجوزی برای بحران‌ساز

بحران سوریه همچنان از کانون‌های اصلی تحولات غرب آسیاست که نه تنها بر منطقه بلکه بر کل نظام بین‌الملل اثرگذار است. 
این روزها در حالی ارتش سوریه عملیات‌های گسترده‌ای را علیه تروریست‌ها در مناطق مختلف اجرا می کند که برخی مواضع از سوی کنگره آمریکا جای تامل دارد. چهارصد عضو کنگره از هر دو حزب آمریکا طی نامه‌ای به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خواستار مداخله برای حل بحران سوریه شدند. به گزارش الجزیره، نمایندگان آمریکایی در این نامه از ترامپ خواستند تلاش‌ها برای توقف تهدیدات امنیتی علیه منافع آمریکا و همپیمانانش در سوریه را رهبری کند. 
حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این اقدام صورت گرفته و چه اهدافی در ورای‌آن دنبال می شود. اقدام نمایندگان کنگره نشانگر ماهیت جنگ‌طلب و غیرانسانی هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه است که واهی بودن ادعاهای دموکراتیک برخی از آنها را آشکار می‌سازد. برای تمام آنها محور یکسان بوده که کشتار و جنایت اساس آن است. نکته مهم آنکه آمریکا در طول این سال‌ها به بحران‌سازی در سوریه پرداخته و اکنون نیز رسما حامی داعش است. طدرخواست کنگره در حالی استمرار بخش این رویه است که برگرفته از شکست آمریکا در سوریه است. بسیاری بر این امر تاکید دارند که آمریکا از دستاوردهای سوریه و حامیانش در برابر تروریست‌ها نگران است و درخواست ۴۰۰ نماینده آشکارتر شدن این نگرانی است .نمایندگان خواستار حفظ منافع آمریکا در سوریه شده‌اند که این نشانگر عدم ماهیت انسانی آنهاست چراکه اگر رویکرد انسانی داشتند به حمایت از نظام سوریه می پرداختند که در حال مبارزه با تروریسم است. شواهد امر نشان می‌دهد که آمزسکا زنجیره‌ای از تحرکات را در حمایت از داعش در عراق و سوریه آغاز کرده چنانکه در این راه حتی به بمباران ارتش عراق و نیز توسعه پایگاه نظامی در مرزهای عراق با سوریه و اردن می‌پردازد. 
نکته مهم دیگر آنکه واژه حمایت از منافع همپیمانان آمریکا در سوریه، ادامه سیاست سرکیسه کردن کشورهای عربی است چنانکه ترامپ بارها اعلام کرده کشورهای عربی باید هزینه هر حرکت آمریکا در سوریه را بپردازند این سیاست از سوی بسیاری از کشورهای غربی دنبال می‌شود و آنها برآنند تا با ایجاد فضای منفی در منطقه ضمن دوشیدن کشورهای عربی از فضای موجود برای توجیه حضور نظامی در منطقه نیز بهره گیرند. نکته دیگر آنکه با توجه به نقش بحران ساز آمریکا در سوریه، سکوت سازمان ملل در برابر در خواست کنگره که به تشدید جنگ در سوریه منجر می شود جای سوال دارد. در این میان بسیاری بر این عقیده‌اند که درخواست کنگره از ترامپ نشانه شکست آمریکا در برابر ایران است چراکه سناریوی آمریکا بهره‌گیری از تروریسم در منطقه علیه ایران بوده که عملا این سناریو با پیروزی مقاومت بر تروریسم ناکام ماند. در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که آمریکا هر چه در توان داشته در سوریه اجرا کرده و ناکام مانده و درخواست کنگره نیز نمی‌تواند دستاوردی برای آن داشته باشد چراکه دمشق و متحدانش تسلیم بحران‌سازی‌های آمریکایی نشده و همچنان یکپارچه علیه تروریسم و حامیانشان در نبرد هستند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 109028
 
Share/Save/Bookmark