داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۱۳
 
 
عربستان نيروي نظامي خود را تجهيز مي‌كند‌ مواضع غيرمنطقي عربستان در قبال مسائل منطقه
  عربستان نيروي نظامي خود را تجهيز مي‌كند‌ 
مواضع غيرمنطقي عربستان در قبال مسائل منطقه
 
اكرم شعباني:
يكي از مهمترين خطراتي كه همواره منطقه استراتژيك و نفت خيز خاورميانه را مورد تهديد قرار داده است، حضور نيروهاي بيگانه و همچنين حضور نيروهاي اشغالگر اسرائيلي به عنوان دشمنان كشورهاي مسلمان بوده است، موضوعي كه برخي از كشورهاي حاضر در خاورميانه بر اساس سياست‌هاي كلان خود با آن كنار آمده و حتي در حمايت از رژيم اشغالگر صهيونيستي اقداماتي را نيز انجام مي‌دهند.
از همان ابتداي ورود نيروهاي اشغالگر به خاك فلسطين يكي از موضوعاتي كه موجب ايجاد اختلاف در ميان دولتمردان خاورميانه‌اي شده است حمايت يا عدم حمايت از خاك فلسطين و حقوق مردم اين كشور بوده است، كشورهاي مختلف در دوره‌هاي مختلف سياسي مواضع متفاوتي را در قبال اين اشغالگري از خود نشان داده‌اند؛ با اين وجود در بين همه آنها نكته مشتركي مبني بر تهديد بودن اسرائيل وجود دارد كه خواه ناخواه همگي به آن اذعان دارند.
در اين ميان تهديد خواندن و تهديد جلوه دادن برخي از دولت‌هاي ديگر كه در منطقه حضور دارند امري است كه بدون شك بر اساس فشارهاي خارجي صورت مي‌گيرد؛ نيروهاي بيگانه حاضر در منطقه همواره تلاش داشته‌اند تا با برقراري روابط نزديك با برخي از دولتمردان خاورميانه نظريه‌هاي خود را در موضوعات بين‌المللي به آنها القاء‌ كنند.
در صحنه تحولات منطقه عربستان سعودی معتقد است که جمهوری اسلامی ایران پس از جنگ 33 روزه حزب الله و اسرائیل در جولای 2006 قابلیت نفوذ زیادی یافته است و از ضریب نفوذ در تحولات منطقه‌ای بهره می‌گیرد. به اعتقاد ریاض حمایت تهران تنها به حماس، حزب الله، سوریه و فلسطین ختم نشده و اکنون با پشتیبانی از گروه الحوثی ساکن در استان سعده یمن ادامه دارد. سعودی‌‌ها حمایت جمهوری اسلامی از جنبش الحوثی یمن را تهدیدی مستقیم نسبت به حاکمیت خود می‌دانند؛ چنان‌که نسبت به دیگر گروه‌ها و کشورهای پیرو گفتمان مقاومت چنین دیدگاهی دارند.
در اين بين عربستان سعودي بر این باور است که شکل‌‌گیری جبهه همکاری محور اتحاد مربع مشترک ایران، ترکیه، سوریه و عراق رؤیای سیطره عربستان را از این منطقه آشفته ساخته است. از این رو جا ماندن در تاثیرگذاری بر تحولات خاورمیانه بیش از پیش عربستان را به ‌شدت نگران کرده است.
عربستانی که داعیه رهبری و سردمداری جامعه عربی و اسلامی را داشته احساس مي‌كند كه اکنون حوزه نفوذ و بازی خود را به ایران واگذارده است؛ حوزه نفوذي كه با وقوع خيزش‌هاي اسلامي در منطقه خاورميانه تشديد شد، خيزش‌هاي انقلاب گونه مردم منطقه اين حقيقت را در اذهان مقامات و اميران كشورهاي عربي زنده كرد كه انقلاب اسلامي ايران تاثيرات خود را بعد از سه دهه در بين مردم منطقه به جاي مي‌گذارد؛ تشابه شعارهاي كشورهاي در حال تحول با شعارهاي انقلاب اسلامي موضوع ديگري بود كه تنش را در بين آنها ايجاد كرد، اين جريانات تازه واقعيت نفوذ ديپلماسي جمهوري اسلامي و انقلاب اسلامي ايران را در بين كشورهاي منطقه نمايان مي‌كرد؛ از همين رو مقامات اين كشورها سعي كردند در تقابل با مردم اين تفكر انقلاب اسلامي را به فراموشي بسپارند؛ تلاشي كه با به ثمر نشستن انقلاب‌هاي تونس و مصر بي نتيجه ماند.
از همين رو آنها سعي كردند با حضور در ديگر كشورهاي عربي نقش خود را به گونه‌اي ديگر در منطقه به اثبات برسانند؛ حضور نظامي عربستان سعودي در داخل خاك بحرين به منظور سركوب مردم معترض اين كشور از اين دست قلمداد مي‌شود؛ حضوري كه با بسياري از اعتراض‌هاي بين‌المللي مواجه شد؛ حضور نظامي عربستان در بحرين آخرين نقاط اميد براي بهبودي روابط ايران و عربستان را به نابودي كشاند.
با اين وجود طي روزهاي پاياني هفته گذشته تمايلاتي از سوي وزير امور خارجه عربستان براي مذاكره با ايران ابراز شده است؛ وزیر امور خارجه عربستان در اين باره از تمایل کشورش مبنی بر عادی شدن روابط با ایران سخن گفته بود.
سعود الفيصل سه شنبه گذشته در كنفرانس خبري مشترك با ويليام هيگ، همتاي انگليسي‌اش گفت: من در تهران با منوچهر متكي، وزير خارجه پيشين ايران ديدار كردم و قرار بود نشست‌هاي بعدي در رياض انجام شود. در هر حال آنها برخي شروط را گذاشتند كه ما با آن موافقت نكرديم.
الفيصل ادامه داد: اخيرا علي اكبر صالحي، وزير خارجه فعلي ايران با من تماس گرفت و نشستي مشروط به برگزاري آن در كويت تقاضا كرد. از او پرسيدم چرا كويت را در بافت يك گفت‌وگوي دو جانبه انتخاب مي‌كند، در حالي كه قرار بر اين بود ما در عربستان سعودي ملاقات كنيم؟
الفيصل در پاسخ به سوالي درباره آنچه که مواضع متناقض ايران در قبال عربستان ناميده شد، گفت: در سياست، اشكالي بر تناقضات نيست، ولي آنچه دوست دارم اينجا اشاره كنم اين است كه در گذشته مذاكراتي انجام شد و برنامه‌اي براي سفر وزير خارجه ايران به عربستان با هدف روشن شدن مسائل في مابين جهت بازگشت مناسبات به سطح عادي تدارك ديده شده بود، ولي متاسفانه اين نشست به دليل شروطي كه ايران مطرح كرد، برگزار نشد.
با اعلام آمادگي الفيصل براي عادي سازي روابط ايران و عربستان، جمهوري اسلايمي شرط خود را براي اين روابط اعلام كرده است؛ در اين باره سخنگوي وزارت امور خارجه پنجشنبه گذشته در پاسخ به سوالي درباره روابط تهران ـ رياض گفت: سياست اصولي جمهوري اسلامي ايران ارتقاي سطح روابط با كشورهاي همسايه، منطقه و حركت كردن به سمت كار جمعي در منطقه است.سخنگوي وزارت خارجه در نشست خبري در محل دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در شيراز اضافه کرد: اگر اين حرکت جمعي و همکاري و همگرايي منطقه‌اي به وجود بيايد، مي‌تواند براي مردم کشورهاي منطقه و ثبات و امنيت منطقه مفيد و موثر باشد.
مهمان پرست با بيان اين‌که از ارتقاي سطح روابط با کشورها استقبال مي‌كنيم و اين مساله در دستور کار ما قرار دارد، گفت: زماني همکاري‌هاي جمعي تأثيرگذاري بيشتري دارد که کشورها از اقتدار و توانايي بالايي برخوردار باشند. هرچه کشورها مقتدرتر و تواناتر باشند، اين همکاري‌ها ثمرات بيشتري را به همراه خواهد داشت.
مهمان‌پرست اقدام عربستان يا برخي کشورهاي ديگر منطقه براي مداخله نظامي و امنيتي در مسائل بحرين را اشتباه خواند و افزود: با اين گونه اقدامات نمي‌توان مطالبات مردم را برآورده کرد.
وي ادامه داد: ما از عربستان خواسته‌ايم، اين سياست را اصلاح و اقدام به خروج نيروهايش از بحرين کرده و با فراهم کردن زمينه مناسب براي همکاري‌ها در منطقه، فرصت و شرايط مناسب را آماده کند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي با بيان اين‌که رايزني‌ها بين مقامات ايران و عربستان مي‌تواند مفيد و موثر باشد، در عين حال يادآورشد: البته بايد شرايط آن فراهم شود.
اما در كنار اظهارات الفيصل و اعلام آمادگي ايران براي اين روابط روز گذشته يك هفته‌نامه آلماني با اشاره به اقدام آلمان مبني بر فروش چندين دستگاه تانك به عربستان نوشت كه هدف عربستان از خريد اين تسليحات ضمن مقابله با انقلاب مردمي بحرين، قدرت نمايي در برابر ايران است.
به گزارش فارس به نقل از اشپيگل، آيا آلمان واقعا قصد دارد 200 تانك به عربستان تحويل دهد؟ شواهد موجود نشان مي‌دهد كه دولت آلمان براي معامله با اين كشور شيخ نشين نفت خير آمادگي دارد.
در اين شرايط احزاب مخالف به مخالفت با اين اقدام برخاسته‌اند اما كارشناسان بر روي موضوع ديگري تاكيد دارند و آن امكان تامين منافع اسرائيل و قدرت‌نمايي عربستان در برابر ايران اعلام شده است.
اين هفته‌نامه آلماني اين سوال را مطرح كرد كه موافقت آلمان با فروش اين تسليحات به عربستان در شرايطي كه كشورهاي عربي درگير انقلاب هستند چه مفهومي مي‌تواند داشته باشد به خصوص كه با شروع انقلاب در كشور بحرين كه در همسايگي عربستان قرار دارد، عربستان با انتقال تجهيزات به رژيم حاكم بحرين، اين رژيم را در مقابله با انقلابيون همراهي كرد.
كلاوديا روت رئيس حزب سبز آلمان نيز صادرات اين تانك‌ها به عربستان را اقدامي غيرقانوني دانست و آن را بر خلاف قوانين صادرات تسليحات ارزيابي كرد. وي گفت: عربستان حقوق بشر و دموكراسي را نقض مي‌كند و دولت اين كشور ضمن حمايت از تروريسم به سركوب جوانان انقلابي بحرين كمك كرده است.
يورگن تريتين معاون رئيس فراكسيون پارلماني حزب سبز نيز گفت: توافق كلي بين طرف‌هاي سياسي در آلمان در ارتباط با معاملات تسليحاتي اين است كه تسليحات به مناطقي كه در آن درگيري وجود دارد ارسال نشود تا مانع تشديد اوضاع شوند.اما در معامله آلمان و عربستان اين امر ناديده گرفته شده است عربستان در سركوب جنبش دموكراسي خواهي در بحرين شريك بوده است.
در اين گزارش آمده است كه 11 سال پس از تصويب قوانين مطابق با موسسه صلح استكهلم (Sipri)، آلمان از رتبه پنجمين كشور به سومين كشور صادر كننده اسلحه (در جهان) رسيده است. همچنين در 10 سال گذشته ميزان صادرات اسلحه در آلمان 2 برابر شده است. علاوه بر اين سهم آلمان در بازار تسليحات جهان در فاصله سالهاي 2006 تا 2010 حدود 11 درصد بيشتر شده است.
اشپيگل نوشت كه ريشه اين موضوع را بايد در منافع اسرائيل جستجو كرد. در واقع عربستان فقط قصد ندارد با استفاده از اين تانك‌هاي پيشرفته اقدام به ايجاد ترس و وحشت كند بلكه هدف ديگر آن خودنمايي در برابر ايران است. اين موضوعي است كه آندرياس پشكه سخنگوي وزارت خارجه آلمان نيز آن را تائيد مي‌كند و تجهيز نظامي عربستان را زمينه‌ساز افزايش امنيت در خليج فارس مي‌داند.
به عبارتي تجهيز عربستان در برابر ايران، منافع اسرائيل را در منطقه تامين خواهد كرد.
به نظر مي‌رسد در شرايط فعلي منطقه عليرغم حضور دشمنان خارجي و صف كشي آنها در قبال تحولات منطقه، عربستان سعودي تنها با اعلام حمايت از رژيم صهيونيستي و هم پيمانانش در خاورميانه مواضع خود را در قبال ديگر كشورها طراحي مي‌كند؛ مقامات عربستان به خوبي به اين حقيقت واقفند كه در شرايط فعلي مهمترين دشمن كشورهاي مسلمان در منطقه به جز رژيم اشغالگر صهيونيستي نيست اما سعي دارند با تهديد جلوه دادن جمهوري اسلامي، از اين موضوع استفاده كرده و در خوش خدمتي به قدرت‌هاي بيگانه حاضر در منطقه فروگذار نكنند و در عين حال از اين جريان براي تضعيف ايران نيز استفاده لازم را ببرند.
کد مطلب: 67302
 
Share/Save/Bookmark