میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
فرانسوی‌ها پرچم اتحادیه اروپا را به آتش کشیدند
فعال‌تر شدن گسل فروپاشی اروپای واحد
فعال‌تر شدن گسل فروپاشی اروپای واحد
 

فروپاشی ادعای اروپای واحد هر روز ابعاد گسترده‌تری می گیرد چنانکه در جریان اعترضات ضد دولتی در فرانسه، معترضان این کشور پرچم اتحادیه اروپا را به نشانه خشم از سیاست‌های این اتحادیه به آتش کشیدند.
این روزها اروپا حال و روز خوبی ندارد از یک سو روند تحولات از فروپاشی و شکاف شدید در ناتو حکایت دارد و از سوی دیگر فروپاشی رویای اروپای واحد هر روز ابعاد جدیدتری می گیرد چنانکه در اقدامی قابل تامل منابع خبری از آتش زدن پرچم اتحادیه اروپا در فرانسه خبر دادند. به آتش کشیدن پرچم اتحادیه اروپا در جریان اعتراضاتی صورت گرفته که از هفته گذشته همراه با اعتصاب سراسری در فرانسه آغاز شد و هدف آن مخالفت و لغو طرح بازنشستگی دولت ماکرون است.این نخستین بار نیست که پرچم اتحادیه اروپا در جریان اعتراضات فرانسه به آتش کشیده می‌شود و در ماه های گذشته نیز آتش زدن پرچم اروپا در اعتراضات جلیقه زردها تکرار شده بود، اما اعتراضات فعلی فراتر از معترضان جلیقه زرد است و در آن اتحادیه‌های کارگری و اصناف مختلف شغلی نیز حضور دارند. دولت فرانسه با ناکارآمد عنوان کردن سیستم بازنشستگی فعلی، اعلام کرده است که در نظر دارد تا سیستمی ساده طراحی کند تا در آن همه مستمری‌بگیران از حقوق برابر برخوردار باشند، اما این طرح با مخالفت‌ها و انتقادات گسترده در این کشور روبرو شده است. تشدید اعتراض‌ و اعتصاب مردم فرانسه به اصلاح نظام بازنشستگی دولت در روزهای اخیر که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های عمومی این کشور در طول دهه‌های اخیر یاد می‌شود، کاخ الیزه را ناچار به تشکیل جلسه فوق العاده کرد.روزنامه «لو فیگارو» فرانسه از تصمیم کاخ الیزه برای تشکیل جلسه کاری اضطراری با حضور «امانوئل مکرون» و وزرای دولت فرانسه در روز جاری خبر داد و نوشت: امانوئل مکرون به همراه اعضای کابینه در جلسه ای فوق العاد مرتبط با برنامه اصلاح نظام بازنشستگی و تبعات آن از جمله اعتراض های گسترده در فرانسه، عصر یکشنبه در کاخ الیزه گرد هم می‌آیند.
به دنبال تظاهرات صاحبان مشاغل مختلف در پاریس و «ایل دو فرانس» از روز پنجشنبه گذشته که تا دیروز هم ادامه داشت و منجر به درگیری شدید میان پلیس و معترضان شد، اتحادیه‌های صنفی همچنین خواستار برگزاری تظاهرات در روز سه‌شنبه شده‌اند. دولت مکرون اصرار بر اجرای طرح اصلاح نظام بازنشستگی دارد اما مردم فرانسه هم حاضر نیستند از اعتراض به این طرح عقب نشینی کنند. اعتراضات مردم فرانسه به سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت امانوئل مکرون قرار است تا روز سه‌شنبه ادامه یابد. همزمان با تظاهرات معترضان به سیاست‌های اقتصادی، تظاهراتی هم به درخواست کنفدراسیون عمومی کار برگزار شد. فیلیپ مارتینز بار دیگر از دولت خواست از تصمیم خود عقب نشینی کند. وی می‌گوید در حال حاضر تغییری رخ نداده است و آن‌ها از طرح خود عقب نشینی نکرده‌اند. آن‌ها می‌گویند رویارویی می‌خواهند. در حال حاضر آن‌ها هرچه در توان دارند انجام می‌دهند تا اعتصاب‌ها و اعتراضات ادامه یابد. در حالی که چهار روز به ارائه جزئیات اصلاحات نظام بازنشستگی توسط نخست‌وزیر باقی مانده است. اتحادیه‌ها همچنان به اعمال فشار ادامه می‌دهند.

کد مطلب: 111926
 
Share/Save/Bookmark