میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۹
 
 
نظامی‌گری با دشمن سازی ساختگی
باراک اوباما در حالی آخرین سال ریاست جمهوری خود بر آمریکا را سپری می‌کند که یک ادعا ...

باراک اوباما در حالی آخرین سال ریاست جمهوری خود بر آمریکا را سپری می‌کند که یک ادعا در راس ادعاهای او بوده و آن عدم رویکرد به نظامی‌گری و معطوف بودن به دیپلماسی است. این ادعا در حالی مطرح شده که کارنامه آمریکا نشان می‌دهد نظامی‌گری همچنان از اصلی‌ترین برنامه‌های آن بوده و هیچ تغییری در آن ایجاد نشده و صرفا در قالب تاکتیکی و بر اساس چالشهای درونی و بیرونی آمریکا، شکل آن تغییر کرده است نه ماهیت اصلی آن. یک نکته مهم در تاکتیک رفتاری آمریکا مشاهده می‌شود و آن دشمن سازی با ادعای حمایت از متحدان است. در شرق اروپا محوریت ادعایی آمریکا را حمایت از متحدان در برابر روسیه تشکیل می‌دهد. در حالی دوران جنگ سرد به پایان رسیده که آمریکا با ادعای تهدیدات نظامی روسیه برای اروپا به دنبال نظامی‌گری گسترده در اروپا است. استقرار جنگنده‌های آمریکایی در آلمان، ایجاد پایگاه دائمی در اسپانیا، توسعه ناتو در شرق اروپا از جمله در لهستان، اسلونی، لتونی، لیتوانی و... و اصرار بر اجرای طرح سپر موشکی را در این چارچوب می‌توان مشاهده کرد.
بعد دیگر طراحی آمریکایی را در شرق آسیا می‌توان مشاهده کرد که با ادعای حمایت از متحدان برای مقابله با چین صورت می‌گیرد. در همین چارچوب کارتر وزیر دفاع آمریکا سفری دوره‌ای به شرق آسیا و البته غرب آسیا را از ۲۲ فروردین آغاز کرد. این سفر دوره‌ای شامل کشورهایی نظیر هند، فیلیپین، امارات و عربستان بوده است.
این سفر در حالی صورت می‌گیرد که دو مبحث اصلی در ورای آن مطرح شده است. در باب سفر به شرق آسیا، آمریکایی‌ها ادعای حمایت از متحدان خود را مطرح کرده‌اند چنانکه کارتر در اندیشکده روابط خارجی در نیویورک گفت:‌ تمامی کشورهای منطقه همجوار با چین از ما خواسته‌اند تا کارهای بیشتری در مقابل چین انجام دهیم. وزیر دفاع آمریکا همچنین در توقف خود در فیلیپین نیز از پایگاه هوایی "آنتونیو باتیستا" در جزیره پاوالان بازدید کرد. کارنامه آمریکا نشان می‌دهد این کشور با تحریک همسایگان دریای چین از جمله اندونزی، کره جنوبی، ویتنام ، فیلیپین به دنبال تشدید نظامی‌گری خود در شرق آسیا است.
محور دیگر سفر کارتر را حضور در غرب آسیا با محوریت امارات و عربستان تشکیل می‌داد. حضور در نشست وزرای دفاع شورای همکاری خیلج فارس پیش از نشست روسای شورای همکاری با حضور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ۲۱ آوریل از محورهای این سفر بوده است. این سفر ادامه تحرکات آمریکا برای نظامی کردن منطقه است چنانکه کری اخیرا در نشست بحرین رسما از تقویت همکاری آمریکا و ناتو با شورای همکاری خلیج فارس خبر داد. مجموع رفتارهای آمریکا نشان می‌دهد که آنان با دشمن سازی ساختگی با محوریت، ایران هراسی، چین هراسی و روس هراسی به دنبال فریب افکار عمومی جهان برای توجیه نظامی گری خود می‌باشند.

کد مطلب: 95644
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark