میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۰
 
 
رئیس جمهور جدید آمریکا نیز همچون ترامپ رهبری جهان را محور سیاست خارجی‌اش عنوان کرد
بایدن نقاب برداشت

بعد از ماه‌ها ژست بشر دوستی و انتقاد از سیاست‌های یک جانبه گرایانه و تحکمی ترامپ، سرانجام بایدن نقاب از صورت برداشت و در پیامی در توییتر نوشت که تیم امنیتی و سیاست خارجی وی آماده رهبری جهان و نه عقب‌نشینی از آن است.
سیاست آمریکا در دوره جدید نیز تغییری نخواهد کرد و روند ترامپ با عناوینی دیگر از فشار حداکثری به فشار هوشمندانه ادامه خواهد یافت چنانکه «جو بایدن» رئیس جمهور احتمالی آمریکا در پیامی در توییتر با اشاره به معرفی مقامات سیاست خارجی و امنیتی دولت آینده خود نوشت که این تیم آماده رهبری جهان است.
وی در این پیام توییتری نوشت: «این تیم آماده رهبری جهان و نه عقب‌نشینی از آن است. آماده مقابله با دشمنان و نه رد کردن متحدانمان هستیم و آماده ایستادن برای ارزش‌هایمان هستیم.»بایدن به معرفی تیم امنیت ملی خود پرداخت. وی در ابتدا گفت که قصد دارد آمریکا را به صحنه جهانی بازگرداند. او درباره نفراتی که به عنوان اعضای تیم امنیت ملی کاخ سفید انتخاب کرده گفت: «تیم امنیتی من بازتاب‌دهنده این واقعیت است که آمریکا به صحنه جهانی بازگشته است.»بایدن تصریح کرد: «انتخاب این تیم علاوه بر این نشان‌دهنده این است که ما نمی‌توانیم با تفکرات قدیمی و عادات همیشگی با چالش‌ها مقابله کنیم.»
در این میان دولت ترامپ مجوز ارائه گزارش‌های اطلاعاتی روزانه به رئیس جمهور احتمالی بعدی آمریکا را صادر کرد. شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع در دولت آمریکا گزارش داد که دولت ترامپ به «جو بایدن» رئیس جمهور احتمالی بعدی آمریکا این مجوز را داده تا گزارش‌های اطلاعاتی روزانه رئیس جمهور را دریافت کند.در این گزارش آمده است: «کاخ سفید به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب تاییدیه رسمی دریافت گزارش‌های روزانه رئیس جمهور را داده است و هماهنگی درباره زمانی که وی نخستین گزارش را دریافت کند در حال انجام است.» همچنین وزیر خارجه آمریکا از آغاز روند انتقال قدرت در وزارت خارجه این کشور به رئیس جمهور احتمالی بعدی آمریکا خبر داد.وی همچنین انجام گفت‌وگوی تلفنی با «آنتونی بلینکن» نامزد بایدن برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا را رد نکرد.
مقام‌های ایالت مینه‌سوتا تایید کردند که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت نشان داد که «جو بایدن» نامزد دموکرات پیروز است.
مقام‌های هیات مدیره ایالتی مینه‌سوتا به اتفاق آرا نتیجه پیشتر اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت را که نشان می‌داد، جو بایدن نامزد دموکرات بر دونالد ترامپ پیروز شد، تایید کرد. رایان رئیس جمهوریخواه سابق مجلس نمایندگان آمریکا در نشستی گفت انتخابات به پایان رسیده و وقت آن فرا رسیده تا رئیس‌جمهور نتیجه انتخابات را بپذیرد.
به نوشته وبگاه خبری «هیل»، رایان در صحبت‌های خود در این خصوص گفت وقت آن فرا رسیده تا ترامپ اذعان کند که اداره خدمات عمومی درباره نتیجه انتخابات به اطمینان رسیده است.
در این میان نامزد دموکرات که در آستانه ورود به کاخ سفید قرار دارد، تصریح کرد که شعار "اول آمریکا"، ایالات متحده آمریکا را منزوی و ائتلاف‌های این کشور را در معرض نابودی قرار داد.
«جو بایدن» نامزد دموکرات که بعنوان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برگزیده شده است، در اولین مصاحبه خود با شبکه «ان بی سی» پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفت که دولت وی ادامه دوره ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» نیست و شرایط بسیار فرق کرده است.وی در خصوص معرفی تیم خود که شامل چهره‌هایی از دولت اوباما است گفت: «دولت آینده، ادامه دوره اوباما نیست؛ ما اکنون با جهان کاملاً‌ متفاوتی روبرو هستیم.
رئیس‌جمهور (دونالد) ترامپ، دورنما را تغییر داد و سیاست "اول آمریکا" را پیش برد که به مفهوم آمریکای تنها است و ائتلاف‌های ما تخریب شده است».بایدن در ادامه در خصوص انتصاب جمهوری‌خواهان در دولت خود گفت: «من خواهان اتحاد این کشور هستم. ما نمی‌توانیم به گفت‌وگوی سیاسی تلخ و کینه‌جویی ادامه بدهیم و باید به آن پایان دهیم».

کد مطلب: 116246
 
Share/Save/Bookmark