میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۸۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
 

دهم بهمن‌ماه سال گذشته بود که سازمان خصوصی‌سازی زمان آغاز پرداخت سود سهام عدالت بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و صندوق‌های دیگر به جز لشگری را اعلام کرد و بر همان اساس بخش کمی از این سهام در همان مقطع پرداخت شد.
در آن زمان مقرر شده بود افراد مشمول پس از دریافت نامه سفارشی اداره پست، باید در مدت پنج روز برای دریافت معرفی نامه به پست مراجعه کرده و پس از آن با در دست داشتن مدارک لازم و معرفی‌نامه به دو بانک عامل سپه و کشاورزی برای دریافت سود یک میلیون تومان سهام عدالت خود مراجعه کنند.
طرح سهام عدالت موضوعی است که دولت نهم به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (۹) قانون برنامه چهارم توسعه، اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و در راستای ایده عدالت گستری در جامعه «طرح توزیع سهام عدالت» را بعد از طی مراحل قانونی به اجرا در آورد.
دولت در این طرح درصدد است طی چند مرحله، ۴۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی قابل واگذاری به هر بازار را به دهک‌های پایین درآمدی با اولویت روستاییان و عشایر واگذاری کند و بهای آن را به صورت اقساطی و از محل سود این سهام، در طول ۱۰ سال دریافت کند. میزان واگذاری سهام دولتی متناسب با امکانات دولت و تعداد اعضای تعاونی تعیین می‌شود.
مشمولان مرحله نخست واگذاری سهام عدالت، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران بدون درآمد و در مراحل بعدی بازنشستگان، کارمندان و سایر اقشار تا ۶دهک جامعه را شامل خواهد شد. به دلیل اهمیت موضوع، ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت با هدف برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر فرایند واگذاری سهام عدالت، به ریاست رئیس جمهوری تشکل شد.
همچنین ستادهای استانی توزیع سهام عدالت که در محدوده یک استان به ریاست استاندارد تشکیل می‌شوند، در چارچوب اختیارات محول شده از طرف ستاد مرکزی، بر فرایند توزیع سهام در استان نظارت می‌کنند.
۳۳۷ بر همین مبنا تعاونی عدالت شهرستانی در سراسر کشور تشکیل شده و پیش‌بینی می‌شود که در حدود ۴۲ میلیون نفر عضو این تعاونی‌ها خواهند بود.
مهم‌ترین هدف این سهام، توزیع ثروت و توانمندسازی دهک‌های پائین جامعه برای حضور در اقتصاد مطرح شد اما در کنار این هدف، اهداف دیگری نیز دیده شده است؛ افزایش درآمد و قدرت سرمایه‌گذاری خانواده‌های کم درآمد، توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه، کاهش تصدیگری دولت، گسترش و افزایش بازار سرمایه، توزیع مدیریت دولتی بین بخش خصوصی، جلوگیری از انباشت سرمایه‌های دولت و ترویج فرهنگ سهامداری در کشور از دیگر اهداف طرح واگذاری سهام عدالت است.
اما در حالیکه اهداف بسیاری برای این طرح در نظر گرفته سده است رئیس کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه سهام عدالت بازنشستگان فقط در حد یک ورق کاغذ است، گفت: تا کنون چند بار در مورد عدم پرداخت سود و اعطای سهام عدالت به بازنشستگان پیگیری کرده ایم اما نتیجه ای نداشته است.
علی اکبر خبازها در گفتگو با مهر افزود: طی سالهای اخیر سهام عدالت به تعداد زیادی از بازنشستگانی که قبل از سال ۸۶ بازنشسته شده اند تعلق گرفت و پس از آن دیگر خبری از سهام عدالت نشد و سازمان خصوصی سازی نیز پاسخی نمی دهد.
وی گفت: تعداد زیادی از بازنشستگانی که پس از سال ۸۶ بازنشسته شده اند موفق به دریافت سهام عدالت نشده اند در حالی که قرار بود این سهام به تمامی بازنشستگان پرداخت شود و همچینن سود آن نیز هر سال به بازنشستگان تعلق گیرد.
رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: تا کنون فقط یک بار سود سهام عدالت به مبلغ ۴۵ هزار تومان به بازنشستگان پرداخت شده است و از آن زمان به بعد خبری از سود نبوده است.
به گفته خبازها، البته گفته می شود که سود سهام در ازای پول یک میلیون تومان برگه های سهام عدالت است که نزد سازمان خصوصی سازی جمع آوری می شود اما در این خصوص نیز این سازمان تا کنون پاسخ روشنی نداده است.
وی با اشاره به اینکه بازنشستگان سئوالات زیادی در مورد سهام عدالت و همچنین سود آن مطرح می کنند، افزود: تاکنون چندین بار از سازمان خصوصی سازی درخواست کرده ایم که به سئوالات بازنشستگان در مورد سهام عدالت پاسخ دهد اما تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم.
گفتنی است پیش از این در سال ۸۶ امر واگذاری سهام عدالت بازنشستگان توسط شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شد و بازنشستگان درآن مقطع زمانی فرم‌هایی را برای شناسایی خود وخانواده‌هایشان تکمیل و از طریق شعب تامین اجتماعی به وزارت دارایی تحویل دادند ولی با گذشت چند سال هنوز به بسیاری از فرم‌ها ترتیب اثر داده نشده بود که از پارسال مقرر شد چگونگی پرداخت آن با کمی تغییر رو به رو شود.
حال با توجه به آنکه در خصوص این برگه های سهام عدالت تا کنون بازنشستگان با سر در گمی های بسیاری مواجه شده اند به نظر می رسد باید راهکاری را اتخاذ نمود که موانع موجود بر سر این امر تعدیل شود.
با توجه به انکه قشر بازنشسته کشور پس از سالها تلاش و کوشش برای ارتقای جامعه حق بسیاری بر گردن دارد اینگونه نا هماهنگی ها به هیچ وجه قابل قبول نبوده و باید ترتیبی را اتخاذ داد که ناهموار های موجود برداشته شود.

کد مطلب: 81214
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۸:۵۰:۱۷
به شتر گفتن چرا شانت از پسه گفت چیم مثل همه کسه. کدام عدالت در این کشور چیزی به نام عدالت وجود خارجی ندارد.عدالت ابزاری به دست راکبان اقایان واقازادها برای....
عزت اله درویش
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۱۸:۴۰:۲۷
باسلام یارانه ما را با دلیل واهی قطع کردن وسهام عدالت صیغه دوم گول زدن مردم باز اسمی از ما نیست نمدانم دراین مملکت چی حق ماست چی نیست ایا این حق برای دلسوزی میدن یا واقعا حقماست اگر حق ماست دولت چرا چونه میزند
باسلام
۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۱۷:۵۴:۵۵
با سلام بنده بازنشسته وایثارکز بوده ولی هنوز سهام عدالت نگرفتام
باسلام
۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۱۷:۴۳:۴۳
با سلامسوال من در خصوص سهام عدالت بازنشسته ها من گا ملی 7 ولی خبری نبود
۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۰:۳۹:۰۶
علی اکبر غلامی
۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۱۳:۳۵:۲۶
علی نژاد حسن
۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۲۱:۳۷:۳۳
سلام ایا دست اندرکاران فکر نمکنند‌خود روزی بازنشته میشوند.من با پنج بچه زیر دوتومان حقوق که اگرقسط بخاطر ازدواج فرزنانم را کم کنم.یکمیلیون واندی با لیسنس حقوق می گیرم
.بیستسال بسیجی فعال بودهام.چه خاکی بهسرمان کنیم
رضا
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۲۳:۴۱:۰۵
همه سرکاریم .نگران چی هستید ؟جمع کنین این اوصاع رو .اینم یکی از سوپاپ های اطمینان دولت هست
ر حدادی
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۲۱:۵۲:۱۶
با سلام در سال 89 با 40 سال سابقه پرداخت بیمه بازنشسته شده ام و تا کنون موفق به ثبت نام سهام عدالت نشده ام.شعبه تامین اجتماعی نیز پاسخگو نیست لطفا راهنمایی بفرمایید.
مجید
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۸:۱۴:۴۵
امروز وارد سایت شدم دولت بی عرضه بجای دادن سهام عدالت بعد از 10 سال برای هر سهم 1 ملیونی حدود 500 هزار تومان هم طلب دارد براتون قسط بندی کرده همه را مدیران شرکتها خصوصی شده بی صاحب بالا کشیده اند
حسین.میرزای.سنجانی
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۵:۵۵:۴۶
حسین.میزای.سنجانی..هستم.باحقوق295ت.سهام.منچی.شده.بیکارش.شرم.بچه.دارم.باید.خجالت.همهرا.بکشم.باتشکر
یونس شقایقی وند
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۵:۰۳:۴۵
بازنشسته هواپیمایی چرا به ما سهام عدالت ندادند در حالیکه کارمند دولت هستیم تفاوت ما با اموزش وپرورش وسایر ارگانها چیست حقوق هواپیمایی نسبت به همه سازمانها پایین تر است وشرایط کاری ان هم به مراتب سخت تر کدام عدالت
نیره ثانیم
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۴:۱۰:۴۶
من سال 88 سهام گرفتم ازشهرداری خرمشهرولی تاحالاهیچ خبری به مانداندالان باید به کجارجوع کنیم
نجاتعلی یوسفی
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۳:۵۸:۵۶
باسلام وتشکر.اینجانب سی وپنج سال بیمه پرداخت کردم وبا۱۲۰۰بازنشته شدم سهام عدالت به ما ندادند فرمودنند شرکتی که شماکار میکردید خصوصی بوده اقایانی هستن با پرداخت ۷سال بیمه سهام عدالت گرفتند ما ایرانی نیستیم دو سال درجبهه جنگ نکردیم ۲۲بهمن تظاهرات نرفتیم یا توی همه انتخابات شر کت نکردیم پس ایرانی هستیم لطفا حق ایانی بودنم وحق شهروندی ایجانب را بدهید تا به بالاترین مقام عدالت اداری()خداوندشکایت خواهم کرد این هم نشان افتخار دوسالحضور درجنگ:کارت ایثار ۱۰۰۴۸۹۳۰باتشکر.نجاتعلی یوسفی نوده
جلیلی
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۰:۰۲:۳۸
سلام ما از سال 86سهام داریم ولی هنوز هیچ پولی به ما ندادن
لطفا راهنمایم کنید