میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۱
 
 
تحقق وعده‌ها

جنگ یمن این روزها شاهد تحولاتی است که بیانگر شدت گرفتن حساسیت‌‌های موجود در این کشور است. یمنی‌ها این روزها بر میزان پاسخ‌های موشکی به تجاوزات ائتلاف آمریکایی-سعودی افزوده‌اند چنانکه یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، دیروز یک موشک بالستیک به شهرک نظامی الفیصل در منطقه «جازان» (جیزان) در جنوب غرب عربستان شلیک کرد. از سوی دیگر نیروی دریایی یمن، دیروز یک کشتی ائتلاف سعودی را در ساحل غربی هدف قرار داد. یک منبع از نیروی دریایی یمن اعلام کرد که با آتش گرفتن یکی از کشتی‌های ائتلاف سعودی در ساحل غربی استان «الحدیدة»، سایر کشتی‌ها عقب‌نشینی کردند. این رویکرد بیانگر چند نکته اساسی است. نخست آنکه این اقدامات را می‌توان واکنشی به تحرکات اخیر امارات و عربستان در اشغال شهر حدیده دانست که همراه با جنایات گسترده‌ای بوده که البته با همراهی نهادهای مدعی حقوق بشر غربی و از جمله سازمان ملل همراه بوده چنانکه به دنبال موافقت سازمان ملل با درخواست امارات مبنی بر خروج کارکنان و کارمندان سازمان ملل و سازمان‌های امدادرسانی فعال در یمن از شهر الحدیده، وزارت حقوق بشر یمن این اقدام را محکوم کرد.
دوم آنکه این پاسخ‌های موشکی را باید نشانه وعده صادق گروه‌های مردمی و ارتش یمن مبنی بر پاسخگویی قاطع به متجاوزان دانست. انصارالله اعلام کرده بود که سال جدید سال تقویت توان موشکی یمن است و ارتش نیز هشدار داده بود که در صورت ادامه حملات به این کشور، دیگر امارات و عربستان روی آرامش را نخواهند دید و حتی ابوظبی دیگر امن نخواهد بود. با توجه به استمرار تجاوزات ائتلاف سعودی- آمریکایی به یمن این پاسخ‌های موشکی نشانه اقتدار و عزم یمن برای مقابله با تهدیدات بر اساس سطح تهدیدات است.
اما در مقابل سعودی در کشتار و جنایت آمار بالایی را به خود اختصاص داده است چنانکه شمار شهدا به یازده هزار و یک نفر رسیده است که دو هزار و ۲۳۰ نفر آن‌ها کودک و هزار و ۶۹۸ نفر آن‌ها زن هستند. شمار مجروحان نیز به ۲۲ هزار و ۲۱۵ رسیده است که سه هزار و ۲۴۸ نفر آن‌ها کودک و دو هزار و ۶۴۵ نفر آن‌ها زن هستند و شمار معلولان نیز به دو هزار و ۸۱ نفر رسیده است.
ضعف و ناتوانی سعودی در جنگ زمانی آشکارتر می‌شود که گزارش‌ها نشان می‌دهد که آمریکا مستقیما در حال وارد شدن به جنگ است و این یعنی آنکه سعودی عملا شکست در یمن را پذیرا شده و با کشتار بیشتر به دنبال پنهان سازی این شکست است. البته این حضور آمریکا با واکنش تند یمنی‌ها همراه بوده چنانکه ارتش اعلام کرد که آمادگی کامل برای وارد شدن به جنگ مستقیم با آمریکا را دارد و می تواند یمن را به ویتنامی دیگر برای آمریکا مبدل سازد.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که یمن امروز صحنه دستاوردهای مردمانی است که به رغم فقر تحمیلی و پا برهنه بودن در برابر دشمن تسلیم نشده و توانسته‌اند شکست‌های سنگینی را به ائتلاف آمریکایی- سعودی تحمیل و نام خود را به عنوان ملتی مقاوم و آزادی خواه در تاریخ به ثبت رسانند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104744
 
Share/Save/Bookmark