میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
صرف درآمد حج برای حمله به کشورهای اسلامی

اتحادیه ائمه جماعت تونس با بیان اینکه عربستان درامد حاصل از مناسک حج را صرف تجاوز به دیگر کشورهای اسلامی می‌کند، از مفتی این کشور خواست حج امسال را تعطیل اعلام کند.
«الفاضل عاشور» دبیر اتحادیه ائمه جماعت تونس گفت، درامد حاصل از حج در عربستان هزینه تجاوز به کشورهایی مانند سوریه و یمن می‌شود و به همین دلیل بهتر است تونسی‌ها امسال به حج نروند.
عاشور افزود، گفته می‌شود عربستان با این درآمد از استعمارگران برای ویران کردن کشورهای اسلامی اسلحه می‌خرد که این امر با آموزه‌های دین اسلام در تعارض است. عربستان از فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل ائتلافی تجاوز به یمن را آغاز کرد تا «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور را به قدرت بازگرداند اما با گذشت بیش از سه سال، نه تنها این هدف محقق نشده بلکه هزاران نفر از زنان و کودکان و مردم بی‌دفاع یمن کشته و میلیون‌ها نفر نیز آواره شده‌اند و زیر ساخت‌های این کشور فقیر نیز ویران شده است.
لازم به ذکر است وزارت اوقاف سوریه با اشاره به سیاسی‌ کردن مسئله حج توسط عربستان سعودی و انتقاد از این مسئله، تأکید کرد که ریاض برای هفتمین سال پیاپی مانع از ادای فریضه حج توسط حجاج سوری می‌شود. وزارت اوقاف سوریه از اقدامات مسئولان سعودی در قبال حجاج سوری به شدت انتقاد کرد.
وزارت اوقاف با انتشار بیانیه‌ای در سایت خود تأکید کرد که مسئولان عربستانی همچنان شهروندان سوری را از ادای فریضه حج محروم می‌کنند. این نهاد سوری تصریح کرد که این مسئله برای هفتمین سال پیاپی در حال رخ دادن است. به گفته اوقاف سوریه، اقدامات برخی از دفاتر گردشگری در لبنان، تسهیل ادای فریضه حج برای مردم سوریه نیست، بلکه نوعی سوء‌استفاده سیاسی و مادی است که مسئولان عربستان برای رکن مهمی از ارکان اسلام انجام می‌دهند.
این نهاد سوری اعلام کرد که از این رکن، طرف‌هایی که با سوریه دشمنی دارند، تحت عنوان «کمیته عالی حج سوریه» استفاده می‌کنند؛ کمیته‌ای که وابسته به دشمنان سوریه است و از آن برای فریب شهروندان استفاده می‌کنند. در این بیانیه آمده است که این مسئله در همه همایشها و تبلیغات تلویزیونی توضیح داده شده است.
اوقاف سوریه تأکید کرد که با توجه به آیه «ولله على‌الناس حج‌البیت من استطاع إلیه سبیلا»، شرط استطاعت ادای رکن حج محقق نیست؛ چراکه فریضه حج از سوی مسئولان وهابی عربستان سیاسی‌کاری شده است. وزارت اوقاف سوریه از طریق وزارت خارجه این کشور، بارها به سازمان همکاری اسلامی و وزارت حج عربستان به این مسئله معترض شده است.
لازم به ذکر است عربستان مانع از حضور حجاج یمنی در مراسم حج نیز شده است چنانکه صدها هزار شهروندان یمنی با برگزاری تظاهرات گسترده در صنعاء، اقدام عربستان در ممنوع کردن یمنی‌ها از حضور در مراسم حج و ادامه تجاوز ائتلاف سعودی به کشور خود را محکوم کردند.
صدها هزار شهروند یمنی با تجمع در استان صنعاء، پایتخت این کشور بار دیگر ادامه جنایت‌ها و تجاوز عربستان به یمن را محکوم و بر عزم و اراده خود برای مقابله با دشمن صهیونیستی - آمریکایی تاکدی کردند.
شرکت‌کنندگان در این تظاهرات که به دعوت کمیته عالی انقلاب یمن برگزار شده بود، بر لزوم توقف حملات عربستان به یمن و ناکام گذاشتن تمامی طرح‌ها و اهداف ریاض تاکید کردند.
حاضران همچنین به شدت مخالفت خود را با ممانعت عربستان از رفتن یمنی‌ها از مرزهای این کشور برای به جا آوردن مناسک حج اعلام کردند. تعداد زیادی از حجاج یمنی که عربستان مانع عبور آن‌ها از مرزهای خود برای رفتن به حج شده بود اعلام کردند که در واکنش به لجبازی عربستان هزینه سفر حج خود را به ارتش و کمیته‌های مردمی یمن داده‌اند. عربستان از چند ماه پیش تجاوز به یمن را آغاز کرده است که طی آن هزاران یمنی بی‌گناه شهید و زخمی شده‌اند. لازم به ذکر است علما و مردم بسیاری از کشورهای اسلامی خواستار پایان مدیریت عربستان بر مناسک حج شده‌اند.

کد مطلب: 104843
 
Share/Save/Bookmark