میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۳
 
 
ترکیه و آمریکا با ادعای مبارزه با تروریسم در سوریه عملیات کردند
اشغال جرابلس با «سپر فرات»
اشغال جرابلس با «سپر فرات»
 

ترکیه و آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم در حالی به خاک سوریه تجاوز کردند که وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که ورود تانک‌های ترکیه به منطقه مرزی جرابلس، تجاوز به تمامیت ارضی سوریه است.
وزارت خارجه سوریه ضمن محکوم کردن ورود تانک‌های ارتش ترکیه به منطقه مرزی جرابلس با پوشش هوایی ائتلاف غرب به رهبری آمریکا، تاکید کرد که عملیات ضد تروریستی از جانب هر کشور و طرفی باید با هماهنگی دولت سوریه و ارتش این کشور انجام شود که طی پنج سال گذشته با تروریست‌ها درگیر هستند.
سوریه تاکید کرد که مبارزه با تروریست‌ها فقط به معنای مقابله با داعش و رها کردن گروههای تروریستی مورد حمایت مستقیم ترکیه نیست.وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا با پیش کشیدن شرط‌های جدید به جای تلاش واقعی برای جدا کردن مخالفان سوری از تروریست‌ها، درپی تجدید قوای جبهه النصره است.وزارت خارجه روسیه افزود: رفتار آمریکا منطقی نیست زیرا از یک سو خود را حامی ریشه‌کنی خطرات تروریستی در سوریه نشان می‌دهد، و از سوی دیگر شرط لزوم تغییر نظام حاکم دمشق را به زعم مبارزه بهتر با تروریسم پیش می‌کشد.وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: واشنگتن می‌گوید که جبهه النصره گروهی تروریستی است، ولی نه تنها این گروه را سرکوب نمی‌کند، بلکه از یک سال پیش تاکنون از ارائه اطلاعاتی درباره مواضع گروه مذکور به روسیه خودداری می‌کند. آمریکا همچنین همکاری گروه‌های مسلحِ تحت حمایتش با تروریست‌ها را نادیده می‌گیرد .
خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از منابع نظامی این کشور از حمله هوایی به ۱۱ هدف از ۱۲ هدف برنامه‌ریزی شده در عملیات شمال سوریه خبر داد و تأکید کرد که این عملیات از ساعت ۷ و ۵۰ دقیقه دیروز آغاز شده است .همچنین در چارچوب عملیاتی که در شمال سوریه آغاز شده است، ۶۳ هدف با ۲۲۴ مورد شلیک توپ و راکت مورد حمله قرار گرفته است.منابع نظامی ترکیه می‌گویند، در چارچوب اجرای عملیات در شمال سوریه، حملات هوایی علیه مواضع تعیین شده داعش در مناطق جرابلس و ککلیجه صورت می‌گیرد.
در این عملیات جنگنده‌های اف -۱۶ متعلق به فرماندهی نیروهای هوایی ترکیه نیز شرکت دارند. براساس این گزارش، با اجرای عملیات در شمال سوریه، نیروهای ترکیه درحال بازگشایی مسیر در این منطقه هستند. در چارچوب اجرای عملیات در شمال سوریه، حملات هوایی علیه مواضع تعیین شده داعش در مناطق جرابلس و ککلیجه صورت می‌گیرد. در این عملیات جنگنده‌های اف -۱۶ متعلق به فرماندهی نیروهای هوایی ترکیه هم شرکت دارند.رئیس جمهور ترکیه گفت این کشور عملیاتی را در شمال سوریه برای پایان دادن به حملات داعش و حزب اتحادیه دموکرات کردستان آغاز کرده است.رهبر حزب "اتحاد دموکراتیک" کردهای سوریه همزمان با آغاز عملیات "سپر فرات" ارتش ترکیه در جرابلس با انتشار توئیتی هشدار داد: ترکیه هم مانند داعش در سوریه شکست‌ خواهد خورد.صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه هم‌زمان با تشدید حملات ارتش ترکیه در جرابلس با هدف حمله به داعش و کردهای سوریه از نوار شرقی رود فرات در پیام توئیتری خود اعلام کرد: ترکیه در باتلاق سوریه افتاده است و مانند داعش در سوریه شکست خواهد خورد.نخست وزیر ترکیه گفت: حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه به نام مبارزه با داعش، به دنبال ایجاد مشروعیت برای خود است.بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در دیدار با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در آنکارا با ابراز قدردانی از حمایت اقلیم کردستان عراق از دولت ترکیه در برابر کودتای ۱۵ ژوئیه گفت: ترکیه همواره برای امنیت و ثبات عراق و اقلیم کردستان گام‌های لازم را در چارچوب روابط مبتنی بر دوستی، همسایگی و برادری برخواهد داشت.منابع سیاسی در ترکیه از گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه این کشور با همتای عربستانی‌اش و بررسی تحولات منطقه و روابط دو کشور در این تماس خبر دادند. بی‌صداقتی ترکیه و آمریکا در این حملات به اصطلاح علیه تروریسم زمانی آشکارتر می‌شود که منابع خبری از سیطره گروه موسوم به "ارتش آزاد" سوریه بر روستای "کیکلیجا" در جرابلس، خبر دادند.
لازم به ذکر است مردم ترکیه بعد از ورود معاون رئیس جمهور آمریکا در خیابان‌های آنکارا تجمع کردند تا به حضور «فتح‌الله گولن» در آمریکا اعتراض کنند.بر روی این پلاکاردها نوشته شده بود: «اگر بن لادن در ترکیه بود و ما آن را بعد از حملات ۱۱ سپتامبر تحویل شما نمی‌دادیم، چه می‌شد؟»در این میان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه شب تائید کرد که آنکارا رسما استرداد
«فتح‌الله گولن» را خواستار شده، اما او را به دست داشتن در کودتا متهم نکرده است. وزارت خارجه آمریکا تائید کرد که این کشور درخواست رسمی آنکارا برای استرداد «فتح‌الله گولن» واعظ دینی مخالف دولت ترکیه را دریافت کرده است.
نکته قابل توجه آنکه عادل اوکسور، یکی از مظنونان اصلی کودتای ۱۵ ژوئیه در ترکیه، دو سال گذشته پنج هزار دلار توسط یک شرکت ساختگی به کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری کمک کرده است.اوکسوز شب کودتای ۱۵ ژوئیه در پایگاه هوایی آکینجی در آنکارا بود که در آنجا بازداشت شده و پس از یک بازجویی کوتاه آزاد شد. اما در حال حاضر اوکسوز به عنوان یکی از افراد اصلی کودتای ۱۵ ژوئیه متهم است و حکم بازداشت وی دوباره صادر شده است. مقامات ترکیه اعلام کردند: وی رهبر پایگاه آکینجی بوده است.

کد مطلب: 96724
 
Share/Save/Bookmark