میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گفتگو
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۵۲
 
 
برادر شهید رکن‌آبادی در گفت‌و‌گو با سیاست روز:
پیگیری حج با تمام شروط رهبری درباره فاجعه منا ادامه یابد
مسئولان از روند مثبت مذاکرات برای از سرگیری حج گفتند
پیگیری حج با تمام شروط رهبری درباره فاجعه منا ادامه یابد
 

گرچه شنیدن تعداد نفرات اعزامی به حج امسال و پیش‌برد مذاکرات تاکنون برای هر مسلمان آرزو به دلی که می‌خواهد خانه خدا را زیارت کرده و در کوچه و پس کوچه‌هایی که پیامبر قدم می‌زد قدم بزند و دعا بخواند خبر مسرت بخشی است اما در خلال همه این خبرهای خوش نگرانی‌ای موج می‌زند که اجازه نمی‌دهد خوشحالیمان تکمیل شود، در میان مردم آرزو به دلی که تلاش دارند در طول زندگیشان حداقل یکبار مراسم حج را به جای آورده و در کوچه و پس کوچه‌های مدینه قدم زده و یادی از پیامبر کنند یک سوال بارها و بارها مرور می‌شود، چه تضمینی وجود دارد که فاجعه‌ای که برای حجاج منا در مناسک حج سال ۹۴ به وقوع پیوست برای حجاج جدید هم تکرار نشود؟
مردم عزیز کشورمان هر چند که دلشان می‌خواهند با خانواده در مسیر حج گام بردارند و همین عدم اطمینان بعد از شنیدن صحبت‌های وزیر خارجه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، که می‌گوید ایران در رفتار مقام‌های سعودی «نکتۀ مثبتی» نمی‌بیند؛ شدت میابد. اما همین یک سوال باعث می‌شود در انتخاب همسفران و عزیزانشان دقت بیشتری کرده و نسبت به همراهی فرزندان و زنان و بچه‌های کوچک محتاط باشند، برای اینکه با خیالی آسوده راهی این سفر معنوی شوند، لازم است که اطمینانی حاصل کنند، اطمینانی که می‌توانند از سخنان کوبنده مسئولان و مذاکره‌کنندگان بگیرند تا خاطرات حج سال ۶۶ و خاطرات شهادت مظلومانه شهدای حج ۹۴ را به حادثه‌ای دردناک در گوشه ذهن منتقل کرده و برای آینده بتوانند با خیالی آسوده برای حج کوله‌بار ببندند.
به نظر می‌رسد مردم علاقه‌مند به باز شدن راه زیارت خانه خدا و آنهایی که منتظرند تا بار دیگر در بزرگترین گردهمایی مسلمانان جهان سنگ‌هایشان را نثار شیاطین واقعی کرده و شعار برائت از مشرکین سر دهند از مذاکره‌کنندگان ایرانی و مسئولان برگزاری حج پیگیری بی‌کم و کاست حقوق شهدای حج (اعم از شهدایی که در حادثه سقوط جرثقیل بودند و شهدا و خسارت دیدگان فاجعه‌ای که در روز عید قربان در منا رخ داد) را در کنار بازگشایی این مسیر داشته باشند تا حجی عزتمندانه را به هموطنان هدیه دهند. اما در همین رابطه وزیر ارشاد و همچنین قاضی عسگر نماینده رهبری در امور حج و زیارت صحبتهایی داشتند که با هم مرور می‌کنیم.

در برخی موضوعات حج با عربستان به توافق رسیدیم
در همین راستا اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: سیاست قطعی دولت، اعزام زائران به حج است، اما به شرطی که دولت عربستان شروط دولت جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد.
سیدرضا صالحی‌امیری گفت: درباره حج یک دور مذاکرات موفق را داشته‌ایم و هیأت پنج نفری که از سوی بنده اعزام شدند، با وزیر حج عربستان سه دوره مذاکره انجام دادند و نتیجه مذاکرات این شد که در رابطه با برخی از مسائل به توافق رسیدیم و در بخشی دیگر مسائلی که وجود دارد در حال گفت‌وگو هستیم.
وی افزود: اگر عربستان شروط ما را بپذیرد، سیاست قطعی دولت اعزام حجاج به حج است.

اعزام ۸۰ هزار حاجی به سرزمین وحی در سال آینده
در این میان اما نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در جمع خبرنگاران گفت: همین‌که پذیرفته شود چه کسانی در فاجعه منا دخالت داشتند و مسئله دیه را حل کنند به یاری خدا موانع از سر راه برداشته می‌شود. سال آینده دستکم ۸۰ هزار حاجی به سرزمین وحی اعزام خواهیم کرد.
حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسگر با اشاره به رایزنی‌هایی درخصوص مسئله حج، گفت: بیشتر مسائلی که مورد بحث بوده، حل شده است و یکی دو مورد باقی مانده که امیدواریم در چند روز آینده حل شود. وی اظهار داشت:‌ اگر این مسائل حل شود امیدواریم که بتوانیم حج را راه‌اندازی کنیم. مسئله شهدای منا بسیار برای ما اهمیت دارد و این موضوع باید هر چه زودتر تکلیفش روشن شود. آنها معتقد هستند که تحقیقاتشان ادامه دارد ما هم مدارک فراوانی داریم لذا پیشنهاد شده که آن کمیته حقیقت‌یابی که تشکیل دادند را دعوت کنند ما هم از جمهوری اسلامی ایران مدارک و مستنداتمان‌ را ارائه دهیم تا انشاالله به فضل الهی این مشکل برطرف شود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: همین که پذیرفته شود چه کسانی در این قضیه دخالت داشتند و مسئله دیه را حل کنند ان‌شاءالله موانع از سر راه برداشته می‌شود. همچنین درخصوص مسئله‌ای که در فرودگاه جده رخ داد به صورت کتبی اعلام شده است که تخطی‌گران به ۴ سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد:‌ نکته مهمی که در مذاکرات وجود داشته این است که مسئولان عربستان اعلام کردند که ما درخواست مجازات شدیدتر برای تخطی‌گران درخواست کرده بودیم اما چون قوه قضاییه عربستان تصمیم گرفته بود دیگر آنها نتوانستند اقدامی انجام دهند اما ۴ سال زندان، هزار ضربه شلاق و انفصال از خدمت را رسمآً و کتباً‌ اعلام کرده‌اند که اتفاق افتاده است.
قاضی‌عسگر درباره راه‌اندازی کاروان عمره مفرده گفت: عمره مفرده به این برمی‌گردد که اصل مسئله حل شود. اگر طبیعتاً مسئله حج حل شود با توجه به اینکه آنها مجازات عاملان این جنایت را رسماً‌ اعلام کرده‌اند عمره نیز بعد از حج برقرار خواهد شد.
وی اظهار داشت: سال آینده انشاالله حداقل حدود ۸۰ هزار حاجی به سرزمین وحی اعزام خواهیم کرد اگر عدد اضافه شود، طبیعتاً بعداً اعلام خواهد شد.
اما مهم ‌است که خانواده شهدای حج نسبت به ماجرا چه واکنشی دارند و در چه صورت از گشوده شدن درهای حج به روی ایرانیان ابراز خوشحالی می‌کنند، بر همین اساس با برادر شهید رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان هم‌کلام شدیم. کسی که در فاجعه منا به طرز مشکوکی مفقود و بعد از شصت روز پیکر شهیدش یافت شد.
در همین زمینه مرتضی رکن‌آبادی به سیاست روز گفت: حج يکي از شعائر الهي است که تعظيم آن بر هر فرد مستطيع واجب است. استطاعت زائر ابعاد مختلف دارد و فقط استطاعت مالي مطرح نيست. گذشته از بحث استطاعت امروز بحث بازگشايي حج در فضايي مطرح مي‌شود که آل‌سعود خبيث که از قضا کليدداران کعبه هم هستند عزت و کرامت انساني و امنيت حج را خدشه‌دار ساخته‌اند. بدون شک يکي از فلسفه‌هاي انجام حج ارتقاي عزت و کرامت انساني و امنيت است اما امروز بوضوح ديده مي‌شود که چگونه عزت و کرامت انساني و امنيت از سوي پرده داران کعبه پايمال مي‌شود.
وی افزود: سال گذشته در روز عيدقربان حدود ۷ هزار حاجي محرم در مسير رمي جمرات در صحراي منا مظلومانه به شهادت رسيدند. رفتار سعودي‌هاي خبيث با زائران به گونه‌اي بود که پيکرهاي نيمه‌جان را به درون کانتينرها مي‌ريختند و زنده و مرده را با هم به گور مي‌کردند و در قبال اعمال شرم‌آورشان تا به امروز نه تنها کوچکترين مسئوليتي قبول نکرده‌اند، بلکه حتي يک عذرخواهي ساده هم از ملت‌هاي مسلمان نکرده‌اند. زائران، ضيوف‌الرحمان هستند و ميزبان که خود را خادم‌الحرمين!!! مي‌داند وظيفه شرعي و قانوني دارد تا به بهترين نحو از ضيوف‌الرحمان استقبال و پذيرايي کند اما آنچه که تا به امروز همگان ديده‌اند چيزي غير از اين بوده است. در تمامي دنيا قوانين خاصي درخصوص حتي يک توريست وجود دارد و کشور ميزبان بايد از لحظه ورود تا خروج وي درخصوص هر مساله‌اي نسبت به او پاسخگو باشد اما بوضوح ديديم که اين قضيه درخصوص حجاج ما در سال ۹۴ به هيچ‌وجه صادق نبود و پس از شهادت مظلومانه ۴۶۵ زائر در منا و همچنين ۱۲ نفر در مسجدالحرام تا اين لحظه حتي سعوديها از يک عذرخواهي ساده هم خودداري کرده‌اند تا جايي که شرکت بن‌لادن سعودي در قضيه جرثقيل تبرئه مي‌شود و خبري هم از خون شهداي منا نيست.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبري تاکيداتي در باب جنايت منا داشته‌اند افزود: از جمله آن تشکيل کميته حقيقت‌ياب بين‌المللي است که تا به امروز معطل مانده است و هيچ اقدامي در اين باره صورت نگرفته است. حتي اقدامي هم جهت تشکيل يک کميته حقيقت‌ياب داخلي صورت نگرفته است و بنده بعنوان برادر يکي از شهدا هنوز کم و کيف ماجرا را به درستي درک نکرده‌ام و ابهامات زيادي دارم. سعودي‌هاي خبيث از انتشار تصاوير دوربين‌ها منا که قطعا پرده از جنايت آنان برمي‌دارد خودداري کرده‌اند و هيچگونه فشاري از سوي دولت ما در اين‌باره وارد نشده است. مسئولان حج در اظهارات اخير خود اعلام کرده‌اند که اگر بحث ديه حجاج شهيد منا حل شود مشکلي در راه بازگشايي حج نخواهد بود. البته اين کوچک‌ترين اقدامي است که سعودي‌ها بايد انجام دهند اما اين اظهارات در حقيقت تغيير دادن صورت مساله است و اين قضيه بر همه مبرهن است چراکه عزت و کرامت و امنيت و... حجاج چيزي نيست که با پول قابل خريد و جبران باشد.
وی گفت: همگان مي‌دانند که اگر يک توريست خارجي در ايران ۲ روز گم شود صداي صدها سازمان برعليه کشور ما در مي‌آيد اما شخصي مثل غضنفر رکن آبادي حدود ۵۰روز مفقودالاثر بود و شما ببينيد که ما چکار کرديم؟ پس از موضع‌گيري شديد مقام معظم رهبري در نهايت هم پيکر بدون مغز، بدون قلب و بدون امعا و احشا را تحويل دادند و اين موضوع تا حدود ۳ ماه هم اعلام نشد و هيچ کس پيگيري نکردکه چرا اين پيکر برخلاف ساير پيکرهاي شهدا بدون امعا و احشا به کشور وارد مي‌شود!!! وقتي هم که پيگيري کرديم به جاي اينکه مسئولان دولتي در برابر سعودي‌ها موضع بگيرند در برابر ما موضع گرفتند و گفتند در کشور عربستان سعودي رسم است که امعا و احشاي اموات را پيش از دفن، از بدن آنها خالي مي‌کنند!!!!
رکن‌آبادی ادامه داد: در جمهوري اسلامي يکي از مباحث مهم اين است که دين از سياست جدا نيست اما من نمي‌دانم چرا تفکري وجود دارد که حج را از مسائل سياسي جدا کنند! اگر واضح‌تر بخواهم بگويم، سياست ما اين است که حج فارغ از تمام مسائل سياسي بين دو کشور ايران و شجره خبيثه ملعونه سعودي برگزار شود، آيا اين سياست يک بام و دو هوا نيست؟! در حال حاضر که جمهوري اسلامي در جنگ نيابتي با سعودي‌هاي خبيث است چگونه ما اين موضوع مهم را ناديده مي‌گيريم و شهروندانمان را به خاک کشوري مي‌فرستيم که در حال حاضر بزرگترين دشمن جمهوري اسلامي است؟ آيا مقرراتي که در عرصه بين‌الملل از حجاج ما حمايت مي‌کند باندازه‌اي است که اگر دوباره زائران ما قرباني دسيسه‌هاي اربابان تروريست‌هاي دنيا شدند حداقل بتوانيم از حقوق آنها حمايت کنيم؟ هنوز دولت ما نتوانسته است درخصوص خون شهداي منا و مسجدالحرام کوچک‌ترين اقدامي انجام دهد و رسما هم اعلام کرده که با توجه به قانون‌هاي بين‌الملل ما نمي‌توانيم کاري انجام دهيم اما باز هم در چارچوب همان قوانين مي‌خواهيم شهروندان ايراني را به خاک دشمن بفرستيم! آيا اين کار عقلاني است؟
برادر شهید رکن‌آبادی گفت: همه زائران ايراني حتما در فضاي عمومي عربستان با جملاتي از قبيل ايراني مجوس، ايراني نجس، ايراني کافر و... آشنايي دارند. آيا اين است کرامت و عزت مومن که بفرموده امام صادق(ع) آبروي مومن حتي از کعبه بالاتر است؟ بنده به عزت پاسپورت ايراني کاري ندارم اما به عزت و کرامت انساني پايبندم، کساني که سخن از عزت پاسپورت مي‌زدند کجا هستند که ببينند اين روزها کمترين چيزي که از ايراني‌ها پايمال مي‌شود همان عزت و کرامت است و اولين نشان آن هم اين است که بعد از ۱۸ ماه از جنايت منا و نوشته شدن نسخه جديدي از حقوق شهروندي در کشور، هنوز يکي از بندهاي آن درخصوص شهداي منا و مسجدالحرام اجرايي نشده است، مگر آنهايي که مظلومانه در منا به شهادت رسيدند شهروند ايراني نبودند؟! آيا بندهاي منشور حقوق شهروندي شامل حال آنها نمي‌شود؟!
وی خاطرنشان کرد: شکي نيست که پولهاي حجاج صرف خريد موشک و تجهيزات نظامي براي ريختن بر سر زنان و کودکان يمني مي‌شود. شکي نيست که پول حجاج صرف گروه‌هاي تروريستي مي‌شود که در سوريه و عراق و... سر از بدن عزيزان ما جدا مي‌کنند. اما به هر حال دولت اسلامي وظيفه برپايي حج را دارد و زائر نيز به دنبال انجام شعائر است اما آيا نبايد روشنگري در اين‌باره صورت بگيرد؟ دولت سعودي بزرگتري خريدار سلاح در منطقه است و بزرگترين حامي تروريست در جهان است، آيا هيچ‌گاه با خود انديشيده‌ايم هزينه اين خباثت‌ها از کجا تامين مي‌شود؟ آيا ملت‌هاي مسلمان تا به حال در اين باره انديشيده‌اند؟ حضرت امام خميني(ره) مي‌فرمايد: حج بايد توسط تمامي مسلمين اداره شود. اين فرمايش حضرت امام از اين جهت است تا انجام اين فريضه، مسلمين را با هم متحد و آنان را قدرتمند سازد نه اينکه فوايد اقتصادي، سياسي، فرهنگي و... حج بر عليه مسلمين به کار گرفته شود. امروزه که سعودي‌هاي خبيث به همراه رژيم غاصب صيهونيستي محوري را بر عليه جمهوري اسلامي تشکيل داده‌اند و از تمامي امکانات خود برعليه جمهوري اسلامي استفاده مي‌کنند کدام انسان فهيمي مي‌پذيرد در اين شرايط مذاکرات حج مي‌تواند عزت و کرامت و امنيت زائر ايراني را تامين کند؟
وی ادامه داد: حجاجي که به حج مي‌روند بدانند از مسيري که آغشته به خون حجاج شهيد منا و مسجدالحرام است عبور مي‌کنند.
برادر شهید رکن‌آبادی گفت: تعجب من از اين است که يکسال و اندي آل‌سعود خبيث را بي‌لياقت و بي‌کفايت و... در اداره امور حج خوانديم آيا اتفاق خاصي افتاده است که دوباره سرنوشت عزيزانمان را به اين خبيث‌هاي بي‌ليافت و بي‌کفايت مي‌سپاريم؟ 

مائده شیرپور

کد مطلب: 98704
 
Share/Save/Bookmark