میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۹
 
 
بررسی نقض عهد آمریکا با نشست کمیسیون مشترک برجام در وین
عراقچی: تحمل نخواهیم کرد
عراقچی: تحمل نخواهیم کرد
 

نشست کمیسیون برجام دیروز درهتل کوبورگ وین درحالی برگزار شد که بسیاری از ناظران سیاسی براین باورند که این نشست شاید بتواند ضمن مشخص شدن نقض آشکار برجام از سوی آمریکایی‌ها طرف مقابل را به جبران بدعهدی های گذشته وادار کند.ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام دیروز در حالی به ریاست عراقچی، روانچی و اشمیت در وین برگزار شد که دراین نشست اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد بررسی و نامه اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به فدریکا موگرینی بعنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام درباره تمدید قانون آیسا مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.
سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی که برای شرکت درششمین نشست کمیسیون مشترک ایران و۱+۵ به وین رفته اند، پیش از این نشست با 'هلگا اشمید' معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت وگو کردند.
[مذاکره عراقچی - روانچی با اشمید پیش از نشست کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵]
این گفت و گو ساعت ۹ به وقت محلی - ۱۱ و نیم به وقت تهران آغاز شد و یک ساعت به طول انجامید.

آمریکا تعهدات برجام را نقض کرده است
معاون وزیر خارجه کشورمان پیش از نشست کمیسیون مشترک در گفت‌وگویی درباره تمدید قانون آیسا اظهارداشت: از دید ما تمدید قانون آیسا نقض تعهدات برجامی آمریکا است و باید به نحو موثری جبران شود و این موضوع در دستور کار کمیسیون مشترک قرار گرفت.
وی همچنین درخصوص نشست‌های کار‌شناسی که پیش از نشست کمیسیون مشترک برگزار شده است، عنوان کرد: کار‌شناسان بحث خوبی داشتند و به جمع‌بندی‌های خوبی رسیدند.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه قبل از این نشست کار‌شناسان ایرانی یک دور مذاکرات دوجانبه با کار‌شناسان آمریکایی داشته‌اند، خاطرنشان کرد: طبق سازوکار برجام اگر کشوری نسبت به رفتار کشوردیگر شکایتی داشته باشد اول باید مذاکرات دوجانبه بین آن دو کشورصورت بگیرد و ما این مذاکرات دوجانبه را داشتیم.
سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: تحمل نخواهیم کرد کشوری به بهانه‌های مختلف تعهدات خود را درخصوص برجام زیر پا بگذارد.جمهوری‌اسلامی ایران واکنش متناسب را به چنین رفتارهایی نشان می دهد.
وی تصریح کرد: ما به هیچ وجه تحمل نخواهیم کرد که کشوری به بهانه‌های مختلف بخواهد تعهدات خود را درخصوص برجام زیر پا بگذارد. جمهوری اسلامی ایران واکنش متناسب را نشان می دهد کما اینکه نسبت به تمدید ایسا بنا به تصویب هیئت نظارت و دستور رییس جمهورواکنش متناسب در صحنه عمل نشان داده شد.
معاون وزیر امور خارجه گفت: دراین خصوص سازمان انرژی اتمی مامور انجام اقدامات و طراحی پیشران‌ها شد که ازاهمیت فوق العاده ای برخوردار است و به وزارت امورخارجه هم دستور داده شد سازو کار سیاسی داخل برجام را فعال کند و پیام محکم جمهوری‌اسلامی ایران را منتقل کند که این کار صورت خواهد گرفت.
درپی اقدام اخیرآمریکا در خصوص تمدید قانون تحریم‌های ایران (آیسا) ۲۷ آذر ماه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه رسمی به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به اقدام اخیر آمریکا شد.
نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها نیز روز گذشته به مدت حدود دو ساعت و با حضور هیات‌های کار‌شناسی ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ برگزار شد. اسماعیل بقایی دبیر ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت خارجه ریاست هیأت کار‌شناسی ایران در کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها در وین را برعهده داشت. مباحث مطرح شده در این نشست به کمیسیون مشترک برجام گزارش خواهد شد. هیات کار‌شناسی جمهوری اسلامی همچنین دوشنبه پیش از نشست کارگروه، به طور جداگانه دیدارهایی با هیات‌های چین، روسیه و ایالات متحده برگزار کرد.

اورانیوم طبیعی وارد ایران می‌شود
این نشست در حالی برگزار شده که یک خبرگزاری آمریکایی از توافق بین ایران و ۱+۵ در خصوص ارسال مقادیر زیادی اورانیوم طبیعی به ایران در برابر آب سنگین خارج شده از این کشور خبر داد. گروه ۱+۵ ارسال مقادیر زیادی اورانیوم طبیعی به ایران را در برابر آب سنگین خارج شده از این کشور، مورد موافقت قرار داده است. خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس که به همراه خبرگزاری رویترز، بیشترین اخبار دست اول را از تحولات مربوط به توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ منتشر کرده‌اند، به نقل از دیپلمات‌ها نوشت: توافق حاصل شده تحویل ۱۱۶ متریک تن (معادل حدود ۱۳۰ تن) اورانیوم طبیعی به ایران از طریق روسیه را پیش‌بینی کرده است. این دیپلمات‌ها از آسوشیتدپرس خواسته‌اند که نام آن‌ها را فاش نکند. آسوشیتدپرس جزئیات بیشتری از توافق مزبور را منتشر نکرده است. ایران و ۱+۵ دیروز مذاکراتی را در خصوص اجرای برجام با یکدیگر در سطح کار‌شناسی آغاز کرده‌اند. امروز این مذاکرات در سطح معاونین وزرای خارجه ادامه خواهد یافت.

آغاز «نقض آشکار» برجام از سوی آمریکا
پنجشنبه ۱۱ آذرماه بود که طرح تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله ایران که ماه گذشته توسط مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود، با ۹۹ رای مثبت و بدون رای منفی در سنا هم به تصویب رسید. مجلسی که اکثر سناتورهای آن را دموکرات‌ها یعنی هم طیفهای اوباما رئیس جمهور آمریکا تشکیل می‌دهند. طرحی که اگر به قانون تبدیل می‌شد نقض آشکار و رسمی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ بود؛ توافقی که هنوز به یکسالگی اجرای خود هم نرسیده است. ۱۰ روز پس از آن، رئیس جمهور آمریکا این قانون را نه امضا کرد و نه وتو؛ چراکه وتوی اوباما بی‌اثر بود. رئیس جمهور، قانونی که بیش از ۶۷ درصد رای اعضای مجلسین آمریکا را داشته باشند را نمی‌تواند وتو کند در واقع وتو او بی‌اثر بود و اگر دوباره در مجلس موفق به کسب دو سوم آرا شود، بطور خودکار تبدیل به قانون شده و نیازی به امضای رئیس جمهور نیست.
این مصوبه مجلسین آمریکا به طور خودکار تبدیل به قانون جدیدی شد، که محدودیت‌های اقتصادی جدیدی را علیه ایران اعمال خواهد کرد. در واقع این تمدید قانون ISA را باید یک قانونگذاری جدید و وضع تحریم‌های جدید تلقی کرد که طبعاً اقدامی خلاف اصل و روح برجام بود.
حالا دربرابراین نقض آشکار برجام آمریکایی‌ها، نشست کمیسیون برجام در وین برگزار شد تا تیم مذاکره کننده کشورمان با ۱+۵مذاکره کند و به نوعی دراین نشست طرف مقابل مجبور به جبران همه کاستی‌ها و نقض عهد‌ها در برجام شود.

کد مطلب: 98164
 
Share/Save/Bookmark