میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۹
 
 
آن وزير دفاع چه مي‌خواهد
«محمد بن سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع رژيم سعودي ديروز برای سفر یک روزه وارد اسلام‌آباد شد. این اولین بار است که ظرف ۳ روز...

«محمد بن سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع رژيم سعودي ديروز برای سفر یک روزه وارد اسلام‌آباد شد. این اولین بار است که ظرف ۳ روز دومین مقام بلند‌پایه عربستان به پاکستان سفر می‌کند چنانكه پيش از وي نيز الجبير وزير خارجه سعودي به اسلام آباد سفر داشته است. حال اين سئوال پيش مي‌آيد كه چرا سعودي تا اين حد به پاكستان توجه دارد و چه اهدافي را در وراي آن پيگيري مي‌كند.؟ برخي ناظران سياسي اين سفرها را برگرفته از جنگ قدرت در درون خاندان سعودي مي‌دانند. اكنون دو طيف در دربار سعودي هستند يك طيف سلمان پادشاه و نزديكانش و طيف ديگر نايف وليعهد كه نتيجه اين وضعيت تقابل پنهان و پيدا در خاندان سعودي است. برخي بر اين عقيده‌اند كه بحران‌سازي‌هاي منطقه‌اي سعودي براي پنهان‌سازي اين رقابت درون خانداني است.
نكته ديگر در سفر مقامات سعودي را آغاز مذاكرات صلح افغانستان تشكيل مي‌دهد. مذاكرات چهار جانبه دولت افغانستان، طالبان، پاكستان و آمريكا در حالي برگزار مي‌شود كه كشورهايي مانند عربستان و تركيه تلاش دارند تا موقعيت طالبان را به عنوان مولفه‌اي براي نفوذ در افغانستان تقويت نمايند. بر اين اساس سفر سران سعودي به پاكستان در آستانه اين مذاكرات را مي‌توان دخالت پنهان سعودي در اين مذاكرات دانست. نكته مهم ديگر آنكه عربستان در عرصه منطقه‌اي با ناكامي‌هاي گسترده‌اي همراه شده در حالي كه ديگر توان نظامي ادامه وضعيت موجود را ندارد. عربستان كه در كسب حمايت كشورهاي عربي ناتوان بوده به دنبال يافتن متحداني جديد مي‌باشد چنانكه حتي به كشورهاي ذره‌بيني نظير كومور و جيبوتي نيز رو انداخته است. با توجه به سابقه چند دهه روابط پاكستان و سعودي و نيز وجود ميليون‌ها طالباني و القاعده‌اي در پاكستان اين ديدگاه براي سعودي وجود دارد كه مي‌تواند از اين ظرفيت براي تامين نيروي مورد نياز خود در بحران‌سازي منطقه‌اي بهره گيرد. نكته قابل توجه آنكه سعودي اكنون اين يارگيري را در لواي نام مقابله با ايران انجام مي‌دهد تا ماهيت تروريستي خود را پنهان سازد. سعودي چنان ادعا دارد كه به دنبال مقابله با ايران در حال يارگيري سياسي است در حالي كه در اصل به دنبال تامين نيروي نظامي لازم براي كشتار مردم يمن و ادامه بحران‌سازي در سوريه و عراق است.
با توجه به اين شرايط مي‌توان گفت كه سفر مقامات سعودي به پاكستان بيش از آنكه جنبه سياسي داشته باشد ابعاد نظامي دارد و ادعاي يارگيري براي مقابله با ايران صرفا يك بهانه و توجيه براي پنهان سازي طراحي سعودي براي سوء استفاده از پاكستان براي ادامه بحران‌سازي در منطقه است.

کد مطلب: 94825
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark