میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۹
 
 
جمع‌آوری نمادین زباله در معیت متخلفان پرونده هیرکان
خانم رئیس! سازمان را هم از مسئولان متخلف، پاکسازی کنید
خانم رئیس! سازمان را هم از مسئولان متخلف، پاکسازی کنید
 

سرنخ سفر بی‌مقدمه ابتکار به گرگان را باید در اظهارات اخیر مهاجر مبنی بر آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده جست. هدفی که پشت جمع‌آوری زباله پنهان شده و پاسخی است به اینکه چرا ابتکار بجای برخورد با متخلفان پرونده هیرکان در کنارشان به گشت‌و‌گذار مشغول است.
به گزارش تسنیم، بیش از یک ماه می‌گذرد از روزی که محیط‌بانان با انتشار تصاویر و توضیحاتی مبنی بر مرگ هیرکان در سی‌و‌پنجمین روز رهاسازی، از پنهان‌کاری ۹ ماهه و فریب افکار عمومی توسط مسئولان محیط‌زیست استان گلستان پرده برداشتند. فاش شدن راز مرگ هیرکان، ابتدا با انتشار یادداشتی توهین‌آمیز در پورتال سازمان حفاظت محیط‌زیست همراه شد. در این یادداشت که به قلم مشاور رسانه‌ای اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان نگاشته شده بود، ضمن تکذیب مرگ هیرکان، افشاکنندگان این راز، به دلالی برای باغ‌های وحش متهم شده بودند و خبرنگاران به تلاش برای حذف ابتکار از کابینه دولت دوازدهم.
برای مرگ هیرکان اما آنقدر شاهد و سند وجود داشت که مسئولان محیط‌زیست چه در استان و چه در سازمان مرکزی، به ناچار به این حقیقت معترف شدند. ابتکار و سایر مسئولان محیط‌زیست اعلام جزئیات بیشتر را به نتیجه‌گیری دفتر بازرسی موکول کردند و وعده دادند در صورتی‌که پنهان‌کاری صورت گرفته باشد با متخلفان، قاطعانه برخورد کنند. هرچند شاهدان عینی و اسناد کافی برای اثبات حقیقت از همان روز فاش شدن مرگ هیرکان در دسترس بود اما دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط‌زیست پس از گذشته بیست روز نتایج بررسی‌هایش را اعلام و به پنهان‌کاری ۹ ماهه مرگ هیرکان اعتراف کرد. دفتر بازرسی، همچنین، مستنداتی را که طی ۹ ماه گذشته از سوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان به منظور تایید زنده بودن هیرکان در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود به دور از حقیقت دانست تا علاوه بر پنهان‌کاری، انتشار اسناد دروغین هم در پرونده اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان به ثبت برسد.
در این میان، انتشار اسنادی در رسانه‌ها انتصاب اسماعیل مهاجر، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان را توسط معصومه ابتکار زیر سوال برد. چراکه این اسناد حکایت از آن داشت که مهاجر در دهه هشتاد به دلیل تخلفاتی، به انفصال دائم از پست‌های مدیریتی محکوم شده اما علی‌رغم دریافت حقوق بازنشستگی در دهه نود توسط معصومه ابتکار به مدیریت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان منصوب شده است.
از سوی دیگر فاش شدن اسنادی مبنی بر سکوت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان در برابر ورود پسابی حاوی اسید و عناصر رادیواکتیو که توسط شرکت کانسار خزر به تالاب اینچه وارد می‌شود، برگ جدیدی در پرونده عملکرد نادرست این اداره گشود.
درپی این سه رسوایی که در عرض کمتر از یک ماه فاش شده و هریک به تنهایی لکه‌ای تاریک در کارنامه معصومه ابتکار به شمار می‌رود، اما به جای آنکه شاهد وفای به عهد ابتکار در برخوردی قاطع با کارکنان متخلف سازمان متبوعش باشیم، خبر از سفر خانوادگی این بانوی سبزپوش به گرگان می‌شنویم. سفری که مانند سفر شهریور سال گذشته ابتکار، به یک‌باره انجام شده و در حاشیه اهدافی بزرگ مانند موافقت با ساخت‌وساز در جزیره آشوراده، رهاسازی شتابزده هیرکان را هم به همرا داشت. تصمیمی که به اصرار مسئولان محیط‌زیست استان گلستان و با وتو کردن نظر متخصصان حیات وحش و کارشناسان سازمان حفاظت محیط‌زیست توسط ابتکار محقق شد.
اینکه سفر بی‌مقدمه ابتکار، این بار چه اهدافی را دنبال می‌کند را هم شاید بتوان با اظهارات چند روز پیش اسماعیل مهاجر مبنی بر ورود قریب‌الوقوع طرح گردشگری آشوراده به فاز اجرایی، مرتبط دانست. هدفی که پشت جمع‌آوری نمادین زباله از طبیعت توسط ابتکار پنهان شده و پاسخی است به این پرسش که چرا بانوی قهرمان زمین به جای برخورد قاطع با متخلفان پرونده هیرکان، در کنارشان به گشت و گذار مشغول است.

کد مطلب: 99875
 
Share/Save/Bookmark