میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
اروپا و بحران خود ساخته
بحران مواد مخدر یکی از اصلی‌ترین بحران‌های جهانی است که سالانه هزاران قربانی برجای می گذارد...

بحران مواد مخدر یکی از اصلی‌ترین بحران‌های جهانی است که سالانه هزاران قربانی برجای می گذارد. در این میان آمارها نشان می‌دهد که افغانستان محور تولید مواد مخدر است و اروپا مقصد اصلی دریافت مواد لذا مسئولیت اروپا در این عرصه بسیار بیشتر از سایر کشورهاست. در این میان چند نکته قابل توجه است.
افغانستان تحت حضور نیروهای آمریکایی تولید کننده اول مواد مخدر است، ایران پیشگام مبارزه با مواد مخدر و اروپا محور اصلی ترانزیت مواد مخدر است. با توجه به این شرایط اروپا برای مقابله با گرفتار آمدن در پیامدهای گسترش ورود مواد مخدر به این قاره مسئولیتی سنگین در پیش دارد که در چند محور قابل پردازش است
افغانستان کانون تولید مواد مخدر است اما از آن مهمتر افزایش تولید در این کشور در سالهای حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور است. بر این اساس اروپا در کنار کمک به افغانستان برای کشت جایگزین از یک سو باید خروج نیروهای ناتو از این کشور را اجرایی سازد و از سوی دیگر مقابله جدی با آمریکا و انگلیس به عنوان حامیان و عاملان اصلی تولید مواد مخدر در افغانستان را اجرایی سازد. بخشی از هزینه‌ای که اروپا پای مواد مخدر می پردازد هزینه‌ای است که برگرفته از سکوتش در برابر رفتارهای بحران ساز آمریکا در افغانستان صورت می دهد و مقابله با آمریکا می‌تواند گامی برای امنیت اروپا از جمله در حوزه مبارزه با مواد مخدر باشد.
جهان اذعان دارد که ایران محور مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و پدیده مهاجرت است و اگر ایران و اقدامات صادقانه آن نبود اکنون اروپا گرفتار مواد مخدر، تروریسم و سیل پناه‌جویان بود. ایران سالانه ۸۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با مواد مخدر صرف می‌کند که نتیجه آن تضمین سلامتی افزون‌تر ملت‌ها از شرق اروپا تا غرب آمریکا و از شمال آفریقا تا غرب آسیا است. اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. بدون این فداکاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود. دستاورد این اهتمام، امنیت جان انسان‌ها فارغ از ملیت، قومیت و مذهب در سراسر جهان است. اروپا باید مسئولیت خود را در حمایت از ایران در این عرصه صورت داده و به اقدامات لفظی چون حمایت می کنیم ، تقدیر می کنیم ، همراهی می کنیم و امثالهم پایان داده و اقدام عملی در تقویت توان ایران در این عرصه صورت دهد و امکانات و ابزارهای پیشرفته در اختیار ایران قرار دهد.
تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی از سوی امریکا و اروپا وضع شده و می توان از آن با عنوان تروریسم اقتصادی یاد کرد با هر عنوان و توجیهی که صورت گرفته باشد قطعا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با مواد مخدر، تروریسم، و مسئله پناهندگان خواهد داشت که پیامدهای آن گریبان اروپا را خواهد گرفت. چنانکه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در دومین کنفرانس رؤسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در سخنانی به غرب هشدار داد که هدف گرفتن ایران با تحریم‌ها و تضعیف و اخلال در اقتصاد ایران، پیامدهای فاجعه باری برای اروپا به همراه خواهد داشت و باعث جاری شدن سیل مواد مخدر، پناهندگان و گسترش عناصر تروریستی در این قاره خواهد شد. اگر توانایی‌های ایران در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند اروپا نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمب‌ها و ترورها به سلامت خارج شود. بر این اساس راهبرد اروپا باید پایان دادن به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و مقابله جدی و عملی با سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی باشد. اروپا نمی‌تواند انتظار امنیت و ثبات داشته باشد در حالی که با دست خود اقدام به تضعیف خط مقدم مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و مهاجرت می‌کند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 109550
 
Share/Save/Bookmark