میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
در نشست مطبوعاتی رئیس سازمان سینمایی مطرح شد
امسال هر سه روز یک سالن سینما ساختیم!
امسال هر سه روز یک سالن سینما ساختیم!
 

نشست خبری رئیس سازمان سینمایی با حضور اصحاب رسانه، برگزار شد. در این نشست مطالبی از سوی رئیس سازمان سینمایی مطرح شد که به نظر می‌رسد مصادیق اجرایی آن قابل رویت نیست.
کنفرانس خبری محمدمهدی حیدریان با حضور صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوان، ابراهیم داروغه‌زاده معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، محمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ساختمان این سازمان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
رئیس سازمان سینمایی در ابتدای نشست گفت: اولین مرتبه است که دور هم جمع شده‌ایم، درگذشت سینماگران در روزهای گذشته از جمله شهنواز و هفتوان را تسلیت می‌گویم. در سالی که گذشت براساس تجربه‌ای که سینما با آن مواجه بود و با این نگاه که سینما مقوله‌ای پیچیده است نیازمند یک برنامه منسجم بود. طی نشست‌های متعدد با صنوف مختلف سینما و کارشناسان خارج از سینما مشورت کردیم و برنامه جامع تدوین شد. تلاش می‌کنیم هیچ اقدامی توسط ما در بخش خصوصی صورت نگیرد تا به اهداف برنامه دست یابیم.
وی اظهار کرد: در سالی که گذشت تصمیم گرفتیم تصدی‌گری دولت را در امور سینما کم کنیم. صنوف در پاره‌ای اوقات مجبور می‌شوند از منافع بخشی و کلی خود چشم بپوشند. این در حالی است که سینما مقوله‌ای کوتاه‌مدت نیست. نظام اکران جزو مواردی بود که سینماگران نسبت به آن نکته داشتند. رها کردن اکران برای منافع کوتاه مدت یک خطای استراتژیک است و اگر قرار باشد نمایش به دلیل نگاه کوتاه ما مخاطب از دست دهد به نفع سینما نبود و ما تلاش کردیم در نظام نامه جدید اکران برای مخاطب بالقوه داشته باشیم.
رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: در سالی که گذشت هر سه روز یک سالن اضافه شد و این یعنی فیلم بیشتر نیز اکران می‌شود. صدور پروانه ساخت نسبت به سال گذشته پیشرفت بیشتری داشت. در این بخش باید مساله امنیت شغلی مورد توجه قرار گیرد، در همین راستا الزام به استفاده از اعضای صنوف است. پس صدور پروانه ساخت در ۲ مرحله است اول صدور پروانه ساخت دوم استفاده از عوامل حرفه‌ای عضو صنوف سینمایی است.
حیدریان در ادامه سخنان خود یادآور شد: همچنین با اصلاح نظام تهیه‌کنندگی سعی می‌کنیم بخش تهیه‌کننده را به سمت مسئولیت‌پذیری ببریم. اصلاحات نظام‌نامه اکران انجام شده که تا آخر هفته بعد به دست دوستان می‌رسد. احیا و تقویت شورای صیانت از جمله برنامه‌های ما به شمار می‌رود. لازم است سلامت این مجموعه تامین شود و این شورا در خانه سینما به فعالیت‌های خود ادامه دهد. در برنامه جامع سینما بحث اقتصادی پرونده جدا دارد و باید از سرمایه‌ای که از بخش‌های نامعلوم وارد سینما می‌شود جلوگیری کنیم. در همین راستا نشستی با رئیس بورس داشتیم و کارگروه آن نیز تشکیل شده است و برای سال آینده از این امکان استفاده می‌کنیم و براساس آن، مردم شرکای ما در تولید فیلم و سالن خواهند بود.
وی ادامه داد: ۱۹ شرکت وی او دی مجوز گرفته است که از سال آینده برای رسیدن به بازار جدید، توسعه پیدا می‌کند. همچنین قرار است برای شهرهای کم‌جمعیت که بخش خصوصی نمی‌تواند ورود پیدا کند، در این شهرها با همکاری سازمان برنامه و بودجه سالن بسازیم. در حال حاضر بیش از ۵۰ سالن سینما در مشهد در حال ساخت است. همچنین با استان‌های دور صحبت کردیم تا برای تولید محتوا فعالیت بیشتری داشته باشیم و بنیاد فارابی از مساله تولید فیلم در شهرستان‌ها حمایت می‌کند.
رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه مرکز گسترش سینمای مستند ۱۰ خانه مستند را در ۱۰ استان ایجاد می‌کند، افزود: همچنین خانه سینما نیز شعبی در شهرستان‌ها خواهد داشت. انجمن سینمای جوان در گذشته به بحث آموزش توجه می‌کرد اما قرار است به مساله تولید نیز بیشتر توجه کند و امیدوارم این تولیدات موفق باشد. برگزاری جشنواره‌ها می‌تواند به صورت همزمان در شهرها و یا با فاصله اندکی انجام شود که نمونه موفق آن، جشنواره فیلم کودک و نوجوان بود که با استقبال همراه شد.
حیدریان در بخش دیگری از این نشست گفت: در سال آینده بنیاد سینمایی فارابی سعی می‌کند میزان و سهم وام تولید را افزایش دهد و بر همین اساس ۶۰ درصد از بودجه فارابی به نیروهای جوان و خلاق ارایه می‌شود. تلاش می‌کنیم در سال آینده بازار خارجی و حضور اقتصادی در هند، چین، آسیا و منطقه را گسترش دهیم.
وی اظهار کرد: وضعیت تکنولوژی سینما باید ساماندهی شود که از آن جمله به سی جی‌ای می‌توان اشاره کرد که برای آن مدیر جدید انتخاب کرده ایم. همچنین امیدوارم سینمای ایران در سال آینده سینمای منتقد و منصف و پرسشگرانه باشد. ما نیاز داریم منافع ملی خود را بشناسیم و از طریق مجموعه فیلم‌های تولید شده، مردم به سینما افتخار کنند.

کد مطلب: 103655
 
Share/Save/Bookmark