میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
درآمدی که به جیب دلالان می رود؛
نرخ پایین خرید تضمینی گندم تهدید امنیت غذایی کشور

سبدخانوار
امسال که کشاورزان به دلیل نرخ پایین، گندم را به جای دولت به دامها دادند و دولت ۳ میلیون تن کسری آورد این نگرانی را ایجاد کرده که سال آینده این تجربه به شکل بدتر از امسال تکرار شود که در اینصورت تهدیدی بر امنیت غذایی کشور است.
قیمت خرید تضمینی گندم که دولت اعلام کرده مورد انتقاد کارشناسان،‌کشاورزان، اتحادیه و تشکل‌های کشاورزی است آنها هشدار می‌دهند که این قیمت به اندازه‌ای پایین است که کشاورزان برای کشت این محصول راهبردی رغبتی نشان نخواهند داد و میزان خرید دولتی در سال آینده بیش از ۳ میلیون تن امسال، کسری خواهد داشت.
گندم یک محصول راهبردی است و همه کشورها با هر روش و ترفندی از قبیل پرداخت یارانه، ارائه تسهیلات ویژه تلاش می‌کنند در تولید این محصول خود کفا باشند چرا که امروزه واردات گندم تنها وابستگی غذایی نیست بلکه اعلام بازندگی پیشاپیش در بازی شطرنج سیاسی با کشورها است.
رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور می‌گوید: سال آینده اگر کشاورز بخواهد گندم خود را به قیمت کیلویی ۲۲۰۰ تومان به دولت بفروشد ۶۶۸ تومان در هرکیلو ضرر می‌کند، یعنی کشاورز نه تنها سود نمی‌کند بلکه باید مبلغی هم از جیب خود بپردازد.
ملک زاده می‌گوید: تمام هزینه‌های تولید را در استان‌های مختلف توسط کارشناسان و اعضای نظام صنفی کشور احصا کردیم، و آنها را در قالب استانداردی که مورد پذیرش وزارت جهاد کشاورزی است و در آمارهای مختلف استفاده می‌شود پیاده کردیم و نتیجه این شد که برای تولید هر کیلوگرم گندم در کشور کشاورز باید ۲۸۶۸ تومان هزینه کند.
وی ادامه داد: این هزینه علاوه بر هزینه اجازه زمین کشاورزی است که اگر آنرا هم محاسبه کنیم رقم بالایی می‌شود مثلا اگر درنظر بگیریم که برای یک هکتار مزرعه ۲۵ میلیون تومان اجاره پرداخت شود حدود یک هزار تومان به قیمت تمام شده گندم اضافه می‌کند.
ریز هزینه‌ و براورد قیمت گندم که توسط نظام صنفی کشاورزی کار کارشناسی و استخراج شده نشان می‌دهد که اگر کشاورز با میانگین ۴۵۰۰ کیلوگرم در هکتار تولید کند با احتساب هزینه‌ها یک کیلوگرم گندم برای او ۲۸۶۸ تومان تمام می‌شود اما امسال دولت قیمت خرید تضمینی گندم را کیلویی ۲۲۰۰ تومان اعلام کرده است، یعنی هزینه‌های گندمکار بیشتر از درآمد کشاورزان خواهد شد در حالیکه کارشناسان همواره سود حداقل ۲۰ درصدی را برای کشاورزان قائل می‌شوند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران گفت: نرخ ۲۲۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم دولت را مجبور به واردات گسترده گندم با قیمت دو برابر خواهد کرد.و دولت مجبور خواهد شد کسری گندم خود را با کیلویی حداقل ۴۰۰۰ تومان خریداری کند.
نرخ پایین از چند جهت باعث کاهش خرید دولتی می‌شود نخست اینکه کشاورزان به سمت کشت های دیگری می‌روند و سطح کشت گندم در کشور کمت رمی‌شود دوم اینکه گشاورزان گندم تولیدی خود را به دولت نمی‌دهد و از آنجایی که جو و سبوس قیمت بالاتری نسبت به گندم دارد ترجیح می‌دهند به جای دولت به دامهایشان بدهند سوم اینکه دلال‌ها آنرا به کشورهای دیگر قاچاق خواهند کرد و چهارم، کشاورز انبار می‌کند و منتظر می‌ماند تا قیمت‌ها بالاتر برود. و پنجم کارخانه‌های آرد و صنایع مستقیم از کشاورز خریداری کرده و به انبارهای دولتی نمی‌رود.
امسال نیز کارخانه‌ها گندم کشاورزان با قیمت پایین‌تری خریداری کردند یک کارخانه‌دار اهل اردبیل که کارخانه ماکارونی در شهرستان سراب دارد به خبرنگار فارس گفت: ۷ تن گندم را ۱۵۰ تومان زیر قیمت خرید دولتی اما به قیمت نقد خریداری کرده و یک میلیارد تومان سودمی‌کند.

کد مطلب: 111052
 
Share/Save/Bookmark