داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۱۲
 
 
داستان پرواز یوری گاگارین به فضا
پنجاه سال قبل در چنین روزهایی، برای اولین بار در تاریخ بشر، یک انسان به قصد سفر به فضا زمین را ترک کرد. اما براستی یوری گاگارین چه کسی بود و چگونه توانست اولین انسانی باشد که در مدار زمین قرار گیرد؟
به گزارش سياست روز آنلاين به نقل از يورو نيوز یوری آلکسیویچ گاگارین در یک خانواده روستایی خیلی ساده، زاده شد. از آغاز جوانی مایل بود خلبان شود. او سرانجام پس از فارغ التحصیل شدن از یک مدرسه خلبانی داوطلب شرکت در برنامه سفر فضایی اتحاد شوروی شد.
آلکسی لیونف، فضانورد اتحاد شوروی سابق و اولین انسانی که در فضا راه پیمایی کرد، دوست و همکار یوری گاگارین بود. او درباره گاگارین می گوید:
“یوری و من به خلبانان جسور معروف بودیم. در برخی کلاس ها به نمایش ماموریت های جنگی می پرداختیم. ما واقعا دارای روحیات شبیه به هم بودیم.”
برنامه سفر فضایی انسان که اتحاد شوروی دنبال می کرد و به برنامه سفینه وستوک معروف بود، تلاش بلندپروازانه ای برای تایید و تثبیت رهبری اتحاد شوروی در فضا بود. این برنامه سه سال پیش از سفر گاگارین، با اعزام سفینه سپوتنیک به فضا آغاز شد.
والری لوبینسکی، دانشمند فضایی و مهندس طراح فضاپیمای وستوک می گوید:
“در این گروه، فقط مهندسان و دانشمندان برجسته و مهم حضور نداشتند، بلکه واقعا خیال پردازانی بودند که به اکتشاف فضا توسط انسان به عنوان یک هدف نهایی باور داشتند و مشتاق بودند که در این جهت حرکت کنند.”
تا آن زمان و طی سفرهای موفقیت آمیز متعددی، حیوانات به فضا فرستاده شده بودند، اما هنوز چگونگی واکنش بدن انسان به خلاء و بی وزنی در یک سفر فضایی، مسئله ای ناشناخته بود.
آلکسی لیونف درباره تدارک سفر اولین انسان به فضا و ازجمله تجربه لباس فضانوردی می گوید:
“مانند این است که مردی را با لباس مخصوص به داخل کوره داغ بیاندازی. ظاهرا ترسی نباید داشته باشد، زیرا قرار است لباس مخصوص، او را حفاظت می کند. اما هیچکس نمیتواند مطمئن باشد که آیا واقعا این لباس از او حفاظت خواهد کرد یا نه. به او می گوییم: نگران نباش، اگرچه نمی دانیم واقعا چه اتفاقی خواهد افتاد. با شماست که وقتی برگشتی برای ما تعریف کنی!”
سفر گاگارین که 108 دقیقه طول کشید، ثابت کرد که خلبان چنین سفری می تواند به نحو موفقیت آمیزی سفینه فضایی را هدایت کند، با مرکز کنترل، مکالمات رادیویی انجام دهد و در مدار زمین چند وعده غذایی داشته باشد.
والری لوبینسکی می گوید:
“او درحقیقت خلبانی فضاپیما را برعهده نداشت. اما باید همه چیز را کنترل می کرد تا درصورت عمل نکردن سیستم خودکار فضاپیما، خودش هدایت عملیات و ازجمله فرود به زمین را برعهده گیرد.” پرواز تاریخی یوری گاگارین که او را در سراسر جهان به شهرت رساند، راه را برای ماموریت های فضایی بیشتر گشود. خود او درباره احساسش نسبت به این سفر می گفت: “باید بگویم که نزد دوستانم قدری ناراحت هستم که پروازم یک ساعت و 48 دقیقه بیشتر نبود. البته این فقط یک آغاز بود. فقط اولین سفر انسان به فضا.”

کد مطلب: 61687
 
Share/Save/Bookmark