میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۵
 
 
همزمان با دستاوردهای نظامی یمنی‌ها برابر ائتلاف آمریکایی- عربستانی رقم خورد
پیروزی یمن بر سعودی در نبرد افکار عمومی
پیروزی یمن بر سعودی در نبرد افکار عمومی
 

سعودی که در عرصه میدان نظامی در برابر مقاومت یمنی‌ها با شکست مواجه شده در عرصه افکار عمومی نیز نتوانسته با یمنی‌ها مقابله کند چنانکه بسیاری از کشورها صحنه تظاهرات ضد سعودی در حمایت از یمن گردیده است.
همزمان با اعتراض‌ها در بحرین، مصر و الجزائر، مردم معترض تونس نیز با تجمع در پایتخت این کشور اعتراض خود به سفر بن سلمان به کشورشان را اعلام کردند. شمار زیادی از مردم تونس در خیابان الحبیب بورقیبه واقع در مرکز پایتخت این کشور تجمع کرده و در محکومیت سفر بن سلمان به کشورشان شعار می‌دهند.
معترضان شعار «یمن برای آزادگان، بن سلمان قصاب»، «تونس آزاده، بن سلمان باید برود»، «بن سلمان ترسو»، «ملت تونس خواهان طرد بن سلمان است» سر دادند. تظاهرات‌کنندگان همچنین پرچم‌های فلسطین، یمن و سوریه را در دست دارند.
حدود ۲۰۰ فعال مدنی و سیاسی نیز در این تظاهرات شرکت دارند و معترضان همچنین شعار «بن سلمان جایش در قفس اتهام است»، «نه به آلوده شدن سرزمین تونس»، «نه به سرکوب آزادی بیان»، «کشتار کودکان را متوقف کنید» سر دادند. در همین حال فعالان صلح با برگزاری تظاهراتی در شهر نیویورک آمریکا از سناتور چاک شومر خواستند از طرح توقف کمک واشنگتن به جنگ در یمن حمایت کند. تظاهرکنندگان که پلاکاردهایی در محکومیت جنایت‌های مکرر جنگی ائتلاف سعودی در یمن در دست داشتند، بر مخالفت با جنگ یمن تاکید کردند.
در همین حال پنج سازمان خیریه بین‌المللی توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را خواستار شدند. کمیته نجات بین‌الملل، آکسفام آمریکا، موسسه care us، سازمان نجات کودکان، و شورای پناهجویان نروژ در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در صورتی که طرف‌های درگیر در جنگ یمن هرچه سریعتر سیاست‌های خود را تغییر ندهند، ۱۴ میلیون نفر در این کشور در خطر گرسنگی و مرگ قرار خواهند گرفت. در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: از گرسنگی نباید به عنوان سلاح جنگی علیه شهروندان یمنی استفاده کرد. مسئولان سازمان‌های خیریه بین‌المللی از آمریکا خواستند به منظور تلاش برای توقف جنگ و اقدامات خصومت آمیز در یمن، عربستان سعودی و امارات را که از اعضای اصلی و مهم ائتلاف عربستان سعودی به شمار می‌روند، تحت فشارهای دیپلماتیک واقعی قرار بدهد. دیوید میلیبند، رئیس کمیته امداد بین‌الملل گفت: آمریکا، بحرانی را تشدید می‌کند که می‌تواند برای میلیون‌ها نفر از شهروندان غیرنظامی پیامدهای ناگوار داشته باشد. ۵۸ درصد آمریکایی‌ها، متوقف شدن عرضه تسلیحات برای جنگی که بدترین فاجعه انسانی در جهان است را خواستارنند.
در حوزه میدانی یمن نیز خبر می‌رسد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، با موشک ضد تانک، یک فروند تانک آبرامز عربستان سعودی را در «جازان» منهدم کرد. نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، یک فروند تانک از نوع «آبرامز» را با شلیک موشک به سوی «جازان» هدف قرار دادند. یک منبع آگاه نظامی یمن در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المسیرة»، اظهار داشت: ارتش و کمیته‌های مردمی یمن این تانک ائتلاف سعودی را در شرق «الخوبه» واقع در جازان هدف قرار داد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن یورش وحشیانه متجاوزان سعودی به گذرگاه علب در شهر مرزی عسیر را ناکام گذاشتند.
از سوی دیگر نهادهای مختلف یمنی از اعلام همبستگی ملتهای عربی با مردم این کشور و مخالفت با ورود ولی‌عهد سعودی به کشورهایشان تقدیر کردند. انصارالله گفت که واکنش مردم تونس، الجزایر، مصر و موریتانی به سفر منطقه‌ای بن سلمان، نشان داده که ملت‌ها مخالف با آلوده کردن کشورشان با ورود بن سلمان است.
جنبش انصارالله در پایان بیانیه تاکید کرد: به نمایندگی از همه یمنی‌ها از آزادگان تونس، الجزایر، موریتانی و مصر به دلیل مخالفت با سفر بن سلمان «خونریز» تشکر می‌کنیم. اتحادیه رسانه‌‌های یمنی با انتشار بیانیه‌ای از موضع انجمن روزنامه‌نگاران تونس و سازمان‌های جامعه مدنی این کشور در رد سفر «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی به این کشور و برخی کشورهای عربی دیگر، حمایت کرد. همچنین «ضیف‌الله الشامی» سخنگوی رسمی دولت نجات ملی یمن نیز از مواضع شجاعانه ملت تونس در قبال مردم یمن و رد سفر بن‌سلمان به این کشور، تقدیر کرد. ائتلاف احزاب «اللقاء المشترک» یمن (متشکل از هفت حزب) نیز از ملت‌های آزاده و سرافراز عربی برای اعلام مخالفت با این سفر محمد بن سلمان و حمایت از ملت یمن، تقدیر و طی بیانیه‌ای اعلام کرد: آزادگان تونس، مصر، الجزائر، موریتانی و مغرب با مواضع آزادی‌خواهانه خود، هویت عربی اصیل خود را ثابت کردند و نشان دادند که از کشتار جمعی یمنی‌ها به دست رژیم‌های جنایتکار سعودی و اماراتی آگاهی دارند.

کد مطلب: 106977
 
Share/Save/Bookmark