میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
وزیر نفت خبر داد
توسعه ۲۹ میدان نفتی با تأمین مالی مردم ایران

۱۲ روز پیش (هفتم خردادماه) در جلسه شورای عالی اقتصاد، درخواست وزارت نفت مبنی بر افزایش تولید نفت از ۲۹ میدان نفتی در حال بهره‌برداری و نیز نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات در این میدان‌ها تصویب شد.
بیژن زنگنه وزیر نفت درخصوص این مصوبه شورای عالی اقتصاد تصریح کرد: ۲۹ طرح برای نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های در حال بهره‌برداری در ایلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحی شده که پول و سرمایه آن قرار است از طریق مردم تامین مالی شود.
وزیر نفت با بیان اینکه تمام فعالیت افزایش برداشت از این میادین به شرکت‌های ایرانی واگذار می‌شود، افزود: بیش از ۷۵ درصد تجهیزات برای توسعه برداشت‌ها ایرانی است و لیست مفصلی از تجهیزات ایرانی ضمیمه قرارداد می‌شود که پیمانکاران مکلف هستند این تجهیزات را از شرکت‌های ایرانی خریداری کنند. وی با بیان اینکه یکی از اهداف اجرای این طرح ایجاد اشتغال و تقاضا برای کالا و خدمات ایرانی است، ادامه داد: ۴ درصد از کل مبلغ درآمدی صرف رسیدگی به مناطق اجرای طرح‌ها شده و طرح‌هایی برای محرومیت‌زدایی در این مناطق اجرا می‌شود.
این عضو کابینه دولت دوازدهم، یادآور شد: بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل ۵۰ درصد درآمدهای اضافی حاصل از اجرای طرح‌ها انجام می‌شود.
زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر مناقصات این طرح‌ها در جریان است، افزود: قراردادها در سال‌جاری آغاز می‌شود و مدت اجرای طرح از زمان اولیه دو سال است که براین اساس ظرف سه سال ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید اضافه می‌شود و سپس تا ۲ میلیارد بشکه به نسبت خط‌های تخلیه افزایش تولید خواهیم داشت که درآمد زیادی برای کشور ایجاد می‌کند. وی تصریح کرد: این یکی از بهترین طرح‌هایی بوده که طراحی شده و با کمک ۱۰۰ درصدی شرکت‌های ایرانی به نتیجه می‌رسد.
تأمین مالی صنعت نفت کشور از ظرفیت‌های مالی موجود در داخل کشور یکی از مباحثی بود که از سوی کارشناسان همواره در طی سال‌های اخیر مورد طرح و تأکید قرار گرفته بود، اما این موضوع با توجه به امید دولت به تأمین مالی پروژه‌های نفتی با جذب سرمایه‌های خارجی در دوران پسابرجام، کمتر مورد توجه قرار گرفت.
حال که با اقدام غیرمنطقی رئیس‌جمهور امریکا و همراهی کشورهای اروپایی، توافق برجام عملا بلااثر شده، توجه به ظرفیت‌های داخلی می‌تواند نه تنها از دچار رکورد شدن صنعت نفت جلوگیری کند، بلکه با این رویکرد می‌توانیم شاهد توسعه این صنعت باشیم. در حال حاضر حجم نقدینگی ایران حدود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که در صورت اعمال سیاست‌های درست برای جذب این سرمایه مردمی، می‌توان پروژه‌های متعددی را تأمین مالی کرد. مهر

کد مطلب: 104672
 
Share/Save/Bookmark