میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۸
 
 
خودکرده را «تدبیر» هست؟!
درباره هنرمندانی که اعلام کردند #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت
خودکرده را «تدبیر» هست؟!
 

از دفتر رئیس‌ دولت دوازدهم برای برخی هنرمندان دعوت‌نامه مراسم افطاری ارسال شده و برخی‌های‌شان با انتشار تصاویر کارت دعوت خود اعلام کرده‌اند #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت.
برخی‌های‌شان متن یک‌سان گذاشته‌اند و دلیل عدم حضور را «شرایط بد اقتصادی و روحی مردم» اعلام کرده‌اند. یکی نوشته «وقتی مردم ما به سختی زندگی می‌کنند و حتی دسته‌ای از مردم سفره سحریشان خالی است؛ این افطاری‌ها از گلویم پایین نمی‌رود، پس نخواهم آمد. دور هم میل بفرمایید، شاید کمی هم در دلتان هنگام اذان به فکر افطاری دردمندان افتادید.»
دیگری نوشته «واقعا در چنین شرایطی که من و مردم با فقر دست و پنجه نرم‌ می‌کنیم، در حالی که کوچک‌ترین اعتراضی هم سرکوب می‌شود، برای خودم حضور در چنین مکانی را جایز نمی‌دانم.»
سلبریتی خانه‌بگیر از دولت اسبق هم در اعتراض به آزاد نشدن یک زندانی سیاسی دعوت را رد کرده

خانم‌ها و آقایانِ تا دیروز طرفدار، چرا جواب سوال سخنگوی دولت منتخب خودتان را نمی‌دهید؟ «مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟»
است. دیگری با طعنه عزادار ناصر ملک‌مطیعی است.
یکی دیگر نوشته «در شرایطی که به وعده‌هایتان عمل نکردید و حتی توضیحی هم نمی‌دهید، در شرایطی که روز به روز مشکلات نه تنها حل بلکه زشت‌تر و بدتر می‌شود، من به این افطاری نمی‌آیم. ای‌کاش ذوق و امید و دلخوشی ما و مردمی که به شما اعتماد کردند را به یأس و ناامیدی تبدیل نمی‌کردید. ای‌کاش...»
یک بازیگر زن دیگر نوشته «جناب آقای رئیس‌جمهور باز چه کمکی از ما برمی‌آید؟ باز هم احتیاج به حمایت بازیگران و نخبگان و ورزشکاران دارید؟ برای کوچکتر شدن سفره مردم یا گرانتر شدن دلار یا بی‌اهمیتی به کودکان بدسرپرست یا کودک‌آزاری یا کمبود و گرانی دارو یا موادمخدری که به راحتی در دسترس نوجوانان و جوانان قرار دارد؟ من به عنوان عضو بسیار کوچک جامعه هنری از شما گله‌مندم و در این ضیافت شرکت نخواهم کرد، چراکه صبح روز پنجشنبه می‌خواهم باز در چشمان هموطنانم نگاه کنم و شرمنده نباشم.»
یک بازیگر خانم دیگر هم اعلام کرده «حمایت از شما جواب سنگینی دارد که باید به مردم عزیز کشورم داد، بعداز تمام مشکلاتی که به مشکلات سال پیش اضافه شده، چطور به میهمانی شما بیام؟»
اینها مشت نمونه خرواری از انتقادات هنرمندانی است که نمی‌خواهند به مراسم افطاری امشب رئیس دولت بروند.
در این بین واکنش سخنگوی دولت از همه جالب‌تر است.
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت هم روز گذشته درباره انتقادات به رئیس‌جمهور از سوی هنرمندان و دانشجویان و شرکت نکردن در افطاری رئیس‌جمهور گفت: ما همه تلاشمان را کردیم تا مشکلات حل شود، برای بزرگ‌ شدن سفره مردم بیشتر تلاش می‌کنیم؛
مگر نرفتید تا با روحانی تا ۱۴۰۰ بمانید که دلار لحظه‌ای گران نشود، فضای مجازی بماند، تحریم‌ها برداشته شود و برجام از بین نرود؟ مگر رای ندادید که آزادی‌ها بیشتر شود، هنرمندان ارزش بیابند؟ الان حال و روز هنر و هنرمندان چطور است؟ آزادی‌تان دربست چند؟
واقعاً اگر به ما بگویند چه کاری انجام دهیم همان کار را انجام می‌دهیم، مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟
خانم‌ها و آقایان پرستو گلستانی، برزو ارجمند، پرویز پرستویی، آناهیتا همتی، شیلا خداداد،‌ مازیار میری، سارا بهرامی، احسان کرمی، مهناز افشار، فاطمه گودرزی، فلور نظری، حمیدرضا آذرنگ، وحید جلیلوند،‌ سپیده گلچین، فریبا کوثری، مریم بوبانی، احمد ایراندوست، امین تارخ و... جسارتا حدود یک‌سال و یک‌هفته قبل انگشت اشاره‌تان را برای کدام رای جوهری کردید؟ شما مگر قرار نبود «تا ۱۴۰۰ با روحانی» باشید؟
اغلب شما به عنوان کسانی که سال قبل برای رئیس فعلی دولت رای جمع می‌کردید و تبلیغات به راه انداخته بودید، حالا به خودتان و مردم جواب دهید؟
پارسال اوضاع زندگی مردم پس از تحمل ۴ساله دولت روبه‌راه بود؟ پارسال غم مردم آزارتان نمی‌داد؟ پارسال بریز و بپاش میتینگ‌ها و سفرها و سفره‌ها را نمی‌دیدید؟ پارسال شرمنده چهره مردم نمی‌شدید؟ پارسال از بیکاری و شرمندگی پدرها خبری نبود؟ پارسال کارخانه‌ها تعطیل نشدند و کارگری تحصن نکرد؟
چرا جواب سوال سخنگوی دولت منتخب خودتان را نمی‌دهید؟ «مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟»
راستی مگر نرفتید تا با روحانی تا ۱۴۰۰ بمانید که دلار لحظه‌ای گران نشود، فضای مجازی بماند، تحریم‌ها برداشته شود و برجام از بین نرود؟
مگر رای ندادید که آزادی‌ها بیشتر شود، هنرمندان ارزش بیابند؟ الان حال و روز هنر و هنرمندان چطور است؟ آزادی‌تان دربست چند؟
این دردی که امروز می‌کشید (اگر فیلم و داستان نباشد و با آن ارقام نجومی دستمزدتان درد مردم را ببینید) آثار همان رایی بود که دادید. مردم را از لولوی جریان رقیب ترساندید، اما خودتان هم می‌دانستید که دارید به کسانی و جریانی رای می‌دهید که سابقه‌شان نشان می‌دهد چه بوده‌اند و چه کرده‌اند. در هرحال نوش جان شما و ما و مردم که به‌اصطلاح نخبگان هنری‌اش اینقدر دوراندیشی دارند که سه سال مانده به قرارشان جا زده‌اند.

نویسنده: مهدی رجبی

کد مطلب: 104573
 
Share/Save/Bookmark