میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
جمع‌بندی لایحه آزادسازی سهام عدالت تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود
جمع‌بندی لایحه آزادسازی سهام عدالت تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود
 

رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ گفت: جمع‌بندی نهایی کمیسیون در بررسی لایحه آزادسازی سهام عدالت ظرف این هفته تقدیم هیأت رئیسه مجلس می‌شود.
حمیدرضا فولادگر در مورد آخرین خبرها از لایحه آزادسازی سهام عدالت در مجلس گفت: علت این که طول کشید، این بود که نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون سهام عدالت را گرفتیم، الان جمع‌بندی لایحه آزادسازی سهام عدالت در کمیسیون ویژه اصل ۴۴ انجام شده و آخرین نظرات اتحادیه‌های تعاونی سهام عدالت و کانون‌های سهام عدالت نیز دریافت شده، هم‌اکنون جمع‌بندی کمیسیون نهایی شده و ظرف هفته جاری به هیأت رئیسه مجلس ارائه می‌کنیم تا در صحن مجلس و در جلسات علنی بررسی شود. رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ در مورد اینکه سهام عدالت به چه طریقی آزادسازی می‌شود، گفت: براساس جمع‌بندی کمیسیون اصل ۴۴، مردم مخیّر می‌شوند به اینکه یا از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF اقدام کنند یا مستقیما خودشان از طریق سامانه‌ای که از طریق بورس اعلام می‌شود، اقدام کنند و یا از طریق شرکت‌های مالی واسط یا همان کاستودین‌ها اقدام کنند که ضمانتی برای سهام عدالت آنها وجود دارد و انتخاب این موارد برای دارندگان سهام عدالت اختیاری است.
نحوه معامله سهام عدالت به شکل تدریجی
به گفته رئیس کمیسیون اصل ۴۴، دارندگان سهام عدالت در سال اول و دوم می‌توانند سهام عدالت خود را با دیگر اوراق مالی و یا سهام دیگر معاوضه کنند، در سال سوم و چهارم می‌توانند حداکثر ۳۰ درصد از سهام عدالت خود را بفروشند و از سال پنجم به بعد می‌توانند کل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند، اما اینکه از چه مسیری برای حضور در بورس استفاده کنند، برای مردم اختیار گذاشته شده که می‌توانند به صورت مستقیم یا از طریق صندوق های قابل معامله بورسی و یا از طریق کاستودین‌ها اقدام کنند.
فولادگر گفت:‌ گزارش چهار صفحه‌ای جمع‌بندی کمیسیون اصل ۴۴ از لایحه آزادسازی سهام عدالت این هفته نهایی می‌شود و می‌توانیم گزارش آن را به مردم ارائه کنیم.
نماینده اصفهان در مورد اینکه چگونه می‌توان یکباره ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت را وارد بورس کرد، گفت:‌ تدریجی بودن اختیار خرید و فروش سهام عدالت به همین خاطر است که سامانه بورس بتواند پذیرای این حجم از سهامدار عدالت باشد و به خاطر همین گفته شده ظرف پنج سال به تدریج بتوانند به صورت کامل سهام عدالت خود را خرید و فروش کنند.

کد مطلب: 110477
 
Share/Save/Bookmark