میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
مسئولان یک فاجعه جهانی
ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد که اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران

ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد که اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر و تحمل هزینه های متعدد مادی و معنوی، مؤید اراده راسخ ما برای تحقق اهداف این روز برای دستیابی به جهانی عاری از مواد مخدر می باشد که از آن میان می توان به شهادت بیش از ۳۸۸۲ شهید و ۱۲۰۰۰ جانباز و صرف سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار برای اجرای پروژه های مقابله با عرضه و کاهش تقاضا اشاره کرد. اشاره ظریف به نقش و جایگاه ایران در مبارزه با مواد مخدر در حالی صورت می گیرد که آمارها نشان می‌دهد که افغانستان همچنان کانون اصلی تولید مواد مخدر است حال آنکه از سال ۲۰۰۱ تاکنون نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور حضور دارند اما این حضور نه تنها به مبارزه با مواد مخدر منجر نشده بلکه افزایش آن را در پی داشته است. بزرگ ترين پايگاههاي نظامي آمريکا و ناتو در قندهار است. زماني که آنها به افغانستان با شعارهاي رنگارنگ از جمله نابودي مزارع کشت خشخاش آمدند کمتر از ۲۰۰ تن ترياک در سال در اين کشور برداشت مي شد اما اين رقم در سال ۲۰۱۷ به ۹۰۰۰ تن رسيده است. در همین حال جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که بیشترین میزان کشفیات مواد مخدر جهان را در کارنامه خود دارد، همواره از سوی نهادهای بین‌المللی و کشورهای موثر در عرصه بین المللی مورد توجه و قدردانی قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران به تنهایی نزدیک به ۸۰ درصد مجموع کشفیات جهانی مواد مخدر را به خود اختصاص داده که این رقم در سال گذشته میلادی بالغ بر ۸۰۰ تن است. نکته بسیار مهم آنکه اروپا مقصد اول ترانزیت مواد مخدر از افغانستان است و چنانکه سردار محمد مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در واکنش به عدم مداخله غرب در مبارزه با مواد مخدر، گفت: اروپا اگر اقدامی در حمایت و پشتیبانی از نیروها و کشورهایی که در خط مقدم مبارزه هستند، نداشته باشد، حتماً باید مواد مخدر را در کشورش به صورت گرمی جمع کند که کاری بسیار سخت و غیر ممکن است.
با توجه به آنچه ذکر شد چند یک اصل مهم مسلم می‌گردد و آن اینکه افغانستان تحت حضور نیروهای آمریکایی تولید کننده اول مواد مخدر است، ایران پیشگام مبارزه با مواد مخدر و اروپا محور اصلی ترانزیت مواد مخدر است. بخشی از هزینه‌ای که اروپا پای مواد مخدر می پردازد هزینه‌ای است که برگرفته از سکوتش در برابر رفتارهای بحران ساز آمریکا در افغانستان صورت می دهد و مقابله با آمریکا می‌تواند گامی برای امنیت اروپا از جمله در حوزه مبارزه با مواد مخدر باشد. جهان اذعان دارد که ایران محور مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و پدیده مهاجرت است و اگر ایران و اقدامات صادقانه آن نبود اکنون اروپا گرفتار مواد مخدر، تروریسم و سیل پناه‌جویان بود. اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. بدون این فداکاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود. دستاورد این اهتمام، امنیت جان انسان‌ها فارغ از ملیت، قومیت و مذهب در سراسر جهان است. اروپا باید مسئولیت خود را در حمایت از ایران در این عرصه صورت داده و به اقدامات لفظی چون حمایت می کنیم ، تقدیر می کنیم ، همراهی می کنیم و امثالهم پایان داده و اقدام عملی در تقویت توان ایران در این عرصه صورت دهد و امکانات و ابزارهای پیشرفته در اختیار ایران قرار دهد.
تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی از سوی آمریکا و اروپا وضع شده و می توان از آن با عنوان تروریسم اقتصادی یاد کرد با هر عنوان و توجیهی که صورت گرفته باشد قطعا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با مواد مخدر، تروریسم، و مسئله پناهندگان خواهد داشت که پیامدهای آن گریبان اروپا را خواهد گرفت. چنانکه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در دومین کنفرانس رؤسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در سخنانی به غرب هشدار داد که هدف گرفتن ایران با تحریم‌ها و تضعیف و اخلال در اقتصاد ایران، پیامدهای فاجعه باری برای اروپا به همراه خواهد داشت و باعث جاری شدن سیل مواد مخدر، پناهندگان و گسترش عناصر تروریستی در این قاره خواهد شد.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که اروپا برای رسیدن به ثبات و امنیت از جمله در حوزه امنیت در برابر ترانزیت مواد مخدر، باید راه مسئولیت پذیری در پیش گیرد که پایان دادن به حضور نظامی ناتو آمریکا در افغانستان، مقابله جدی و عملی با آمریکا و انگلیس به عنوان محور تولید مواد مخدر در افغانستان، و از همه مهمتر اقدام عملی در حمایت از ایران به عنوان پیشگام مبارزه با مواد مخدر صورت دهد. لغو تحریم‌ها و مقابله با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا گامی مقدماتی در تحقق این مهم است در غیر این صورت اگر اروپا بخواهد به سیاست نادرست تحریم ادامه دهد باید پاسخگوی عواقب تضعیف ایران در مبارزه با مواد مخدر باشد که جمع آوری گرمی مواد مخدر در خیابان‌های اروپا و بحران‌های شدید اجتماعی ناشی از رواج مصرف مواد مخدر در این کشورها حداقل پیامدهای این اشتباه محاسباتی و رفتار غیر منطقی خواهد بود.
در این میان اعمال تحریم ها و اقدامات قهری یکجانبه، مانع اجرای همکاری های بین المللی به ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر شده و آمریکا و برخی کشورهای غربی 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 109578
 
Share/Save/Bookmark