میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۴۷
 
 
وقتي که آمريکا شهروندانش را زنده در آتش سوزاند (۳)
علت رسمي حمله به مونت کارمل جستجو به دنبال سلاحهاي غيرقانوني اعلام شده بود. همه سلاحهاي خريداري شده توسط...

نکات بحث‌برانگيز:
علت رسمي حمله به مونت کارمل جستجو به دنبال سلاحهاي غيرقانوني اعلام شده بود. همه سلاحهاي خريداري شده توسط شاخه داويديان توسط فردي به نام پل راتا خريداري شده بودند. وي و کورش به صورت قانوني در فروشگاه‌هاي اسلحه به خريد و فروش سلاح مي‌پرداختند. آنها از اين فروشگاه‌ها به عنوان فرصتي براي برقراري رابطه با مردم و دعوت آنها به پيوستن به گروه خود، استفاده مي‌کردند.
اي‌تي‌اف هفته‌ها پيش از حمله به مونت کارمل، خانه‌اي در نزديکي محل اسکان شاخه داويديان را مجهز کرده بود و با تجهيزاتي کاملا پيشرفته کمپ مونت کارمل را تحت نظر گرفته بود. اي‌تي‌اف پس از آنکه نتوانست سلاحهاي ادعا شده را در مونت کارمل پيدا کند، ادعا کرد که راتا در روز حمله به نمايشگاه سلاح رفته بود و سلاحها را براي فروش با خود به آنجا برده بود. حال اين سوال مطرح مي‌شود که اي‌تي‌اف چگونه نتوانسته بود با توجه به هفته‌ها عمليات مخفي و استفاده از دستگاههاي پيشرفته، متوجه شود که پل راتا آن روز صبح مونت کارمل را ترک کرده بود. با توجه به اين که ادعا مي‌شد حجم زيادي سلاح در مونت کارمل وجود دارد و راتا آنها را صبح روز حمله به نمايشگاه سلاح برده است، وي مي‌بايست از کاميون يا يک ون استفاده مي‌کرد تا بتواند اين سلاحها را جابه‌جا کند و مشاهده يک کاميون يا ون نبايد براي اي‌تي‌اف کار چندان دشواري باشد.
استفاده از حجم زيادي از نيروها و ماشينهاي جنگي براي موضوع کم‌اهميتي نظير شاخه داويديان، در تاريخ ايالات متحده بي‌سابقه بوده است. ادعاي اي‌تي‌اف اين بود که شاخه داويديان مي‌بايست به دليل نگهداري و داد و ستد سلاح، ۲۰۰ دلار ماليات پرداخت کند و اين گروه به صورت غيرقانوني از پرداخت آن سر باز زده است. جالب اين است که اي‌تي‌اف و اف‌بي‌آي در جريان ۵۰ روز محاصره چندين ميليارد دلار خرج کردند تا ۲۰۰ دلار به بودجه دولت باز گردد!
چه کسي ابتدا شليک کرد؟ رولند بالستور، يکي از اعضاي تيم اي‌تي‌اف که مسئوليت محافظت از درب جلويي را بر عهده داشت، به ماموران پليس و نيروهاي ويژه واکو گفت فکر مي‌کند که اولين شليک از سوي يکي از اعضاي تيم اي‌تي‌اف که مسئول مقابله با سگهاي شاخه داويديان بود، بوده است، اما بعدها و در جريان بررسي‌هاي صورت‌گرفته وي اصرار داشت که اولين شليک از سوي اعضاي شاخه داويديان صورت گرفته است. بالستور در جلسات بعدي دادگاه از سوي دولت فراخوانده نشد. اعضاي شاخه داويديان ادعا مي‌کنند که پس از اولين شليک اعضاي تيم درب جلويي شليک کردند و اعضاي اين شاخه براي محافظت از خود اقدام به شليک کردند.
در فيلمي كه از اين حادثه منتشر شده مشاهده مي‌کنيم که ماموران پليس در پشت ماشين‌ها سنگر گرفته‌اند و از جلو به خانه حمله مي‌کنند. دو تيم چهار نفره نيز از کنار ساختمان و از طريق نردبان با بالاي سقف مي‌روند. همانطور که مشاهده مي‌شود تيري به زمين خاکي اطراف ماشين‌ها برخورد نمي‌کند، چراکه در اين‌صورت مي‌بايست شاهد بلند شدن خاک از روي زمين باشيم. به ماشين‌ها نيز گلوله‌اي اصابت نمي‌کند و ماشين‌ها کاملا سالم‌اند و حتي يک شيشه هم نشکسته است. صداي سلاح‌هاي خودکار که در اين فيلم شنيده مي‌شوند، مربوط به سلاح‌هاي ام.پي-۵ و ام-۱۶ است که توسط مامورين اي‌تي‌اف مورد استفاده قرار گرفته است.
در يك صحنه از فيلم دو تيم چهار نفره از مامورين اي‌تي‌اف ماموريت دارند ظرف مدت ۳۰ ثانيه به سقف ساختمان برسند و آنجا را تخليه کنند. هيچکس به اين مامورين که در حال بالا رفتن از ساختمان هستند، شليک نمي‌کند و آنها با خيال راحت در حال بالا رفتن از نردبان هستند. چند نفر از مامورين نيز سلاح‌هاي کاملا خودکار با خود حمل مي‌کنند که در فيلم مشخص شده‌اند.
با اين بهانه که در مونت کارمل آزمايشگاه‌هاي مواد وجود دارد، بالگردهايي از گارد ملي تگزاس و آلاباما قرض گرفته شد. با اين وجود در بين اتهاماتي که مبناي حکم بازداشت قرار گرفتند، هيچ موردي مبني بر وجود اين آزمايشگاه‌ها وجود نداشت. گزارشهاي منتشر شده از سوي دولت ادعا مي‌کنند که اين بالگردها تنها براي منحرف کردن فکر اعضاي کمپ استفاده شدند و همه خدمه پرواز تنها به سلاح کمري ۹ ميليمتري مسلح بودند و هيچ شليکي از سوي آنها انجام نگرفته است. اما شواهدي وجود دارند که نشان مي‌دهند از بالگردها به سوي ساختمان مونت کارمل شليک شده است. نخست آنکه بر روي سقف ساختمان مونت کارمل سوراخ‌هايي وجود دارند که توسط گلوله به وجود آمده‌اند و تنها هليکوپترها بودند که مي‌توانستند از بالا به ساختمان شليک کنند. همچنين در بين کشته‌شدگان افرادي وجود داشتند که از ناحيه بالاي سر تحت اصابت گلوله قرار گرفته بودند. وينستون بليک يکي از قربانياني بود که پس از مرگ جسدش مورد کالبدشکافي قرار گرفت و اثر گلوله در قسمت بالايي جمجمه حاکي از آن بود که از بالاي سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

کد مطلب: 74377
 
Share/Save/Bookmark