میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
حواشی قابل تامل شهرداری تهران
بودجه فرهنگی ندارند اما بنر ضدفرهنگی چاپ می‌کنند

پوستری که استفاده ابزاری و جلوه‌گری زنانه برای زیباسازی شهر تهران از آن در ذهن متبادر می‌شود، عصبانیت افکار عمومی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.
شهرداری تهران در مدتی که اصلاح‌طلبان کار را به دست گرفتند دچار حواشی قابل تاملی است. یکی از این موارد که این روزها بسیار با عنوان استفاده ابزاری شهرداری از بانوان در فضای اجتماعی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، پوستری است که این معنا را متبادر می‌سازد که زنان بایستی چهره شهر را با پوشش خود تغییر دهند. از یک‌سو جلوه‌گری زنان در شهر مورد انتقاد قرار گرفته که چطور شهرداری سعی دارد که با استفاده ابزاری از بانوان شهر را زیباسازی کند و از سوی دیگر علامت ضبدر روی رنگ مشکی که رنگ چادر بسیاری از زنان محجه هست باعث تعجب بسیاری شده که به نوعی مخالفت با چادر عنوان شده است.
شهرداری تهران البته در حالی این چنین پوستری را در معرض نمایش عموم قرار می‌دهد که در مناسبت‌های مختلف از جمله عید غدیر خم و انقلاب اسلامی کم‌کاری در حوزه فرهنگی را به وضوح مشاهده می‌کنیم و وقتی که از مسئولان و کارمندان شهرداری سوال می‌شود که چرا کارهای فرهنگی در این عرصه انجام نشده است بیان می‌کنند که شهرداری پولی برای کارهای فرهنگی ندارد. این در شرایطی است که در کارهای سخت‌افزاری هم شهر تهران دچار مشکلات عدیده‌ای است و از موضوع ترمیم پل گرفته تا مترو تهران که چند وقتی یکی از خطوط آن تعطیل شد، مشکلات شهروندان در این عرصه دیده می‌شود.
اعضای شورای شهر تهران با وجود این انتقادات بیان می‌کنند که رویه شهرداری تهران در گذشته را مطلوب نمی‌دانند. در همین رابطه اسفندماه سال قبل بود که زهرا نژادبهرام عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران درباره انتظارات مردم از دوران جدید مدیریت شهرداری اظهار داشت: «قرار نيست شهردار كار اجرايي انجام دهد و این تقصیر قالیباف بود که از ۴ صبح تا ۱۱ شب کار می‌کرد!»
چندی پیش نیز زهرا صدراعظم نوری دیگر عضو شورای شهر تهران هم گفته بود: «قالیباف برج و پل در تهران می‌ساخت و ما کار نرم‌افزاری می‌کنیم!» وی در این رابطه بیان کرد: «منتها وقتی گفته می‌شود کارها بر زمین مانده به ثمر نرسیده است، باید ابتدا کار را برای خود تعریف کنیم که به چه چیزی کار گفته می‌شود؟ آیا مدنظر ما این است پروژه‌ای افتتاح نشده است یا برجی ساخته نشده، پلی را افتتاح نکردیم یا جلوی تخریب گسترده باغ را نگرفته‌ایم؟ ما کارهای نرم‌افزاری خوبی انجام دادیم. آیا شفاف‌سازی کار کمی است؟ آیا مجاب کردن شهرداری برای شفاف و علنی کردن قراردادهایش کار کوچکی است؟ آیا مطلع شدن مردم و رسانه‌ها از نحوه بستن قراردادها و مزایده‌ها و... کار کم‌اهمیتی است؟»
این درحالی است که دیده می‌شود شهرداری در حوزه نرم و فرهنگی هم نتوانسته کار درخور توجهی انجام دهد و در این حوزه چنین پوسترهایی جلوه‌گر می‌شوند که بیشتر کار ضدفرهنگی است. هرچند شهرداری تهران در این عرصه به طور جالبی بیان می‌کند که این پوستر برای زدودن گرد و غبار و زباله از شهر تهران طراحی شده اما چنین مفهومی از این پوستر نزد افکار عمومی نقش نبسته است.
راکعی مشاور شهردار تهران و مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران گفت: «۲ بنر در کنار کیسه‌ها زدیم که پوستر نیست و در بخش جانبی نمایشگاه است و پیام پوستر این است که می‌خواهیم دود، گرد و غبار و خاک را از چهره شهر پاک کنیم و تحقق این هدف را هم با مشارکت زنان آغاز کردیم و به زودی با محلات برای رنگی کردن سطح شهر و خانه‌های تعامل خواهیم کرد.»
اصلاح‌طلبان در حوزه نرم اقداماتی در جهت تغییر نام خیابان‌ها به اسم افراد خاص مانند «دکتر محمد مصدق» مبادرت ورزید. در این جهت هم جنجالی به پا شد چراکه اعضای شورای شهر تهران سعی داشتند با زدودن نام کارگران از شهر تهران که جزو اقشار ضعیفی هستند که کمتر به آنان توجه می‌شوند نام مصدق را بر آن بیفزایند. در این عرصه هم کار نرم و فرهنگی اصلاح‌طلبان بیشتر ضدفرهنگی بود.
یکی از کارهای نرم شهرداری تهران را در واگذاری فله‌ای و کیلویی چندین مجله به یک جوان از سوی رئیس موسسه همشهری می‌بینم که مورد انتقاد بسیاری خصوصا بدنه روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب قرار گرفته است. با این اوصاف این جریان سیاسی کارنامه قابل قبولی در حوزه عمرانی و فرهنگی هنوز از خود بروز نداده است. در این چند مدت نیز با توجه به اینکه یک شهردار را به علت بیماری تغییر داده و شهردار دیگر هم بنابر قانون بازنشستگی می‌بایست پست خود را ترک بگوید، در حوزه مدیریتی و منابع انسانی هم عملکرد جالبی نداشته است. مدیریت به هم‌ریخته فرهنگی، اجرایی و انسانی اصلاح‌طلبان در شهر به وضوح دیده می‌شود و مشخص نیست ادامه این روند چه مشکلاتی برای مردم تهران به وجود بیاورد. جهان‌نیوز

کد مطلب: 106003
 
Share/Save/Bookmark