میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۸
 
 
سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸ منتفی می‌شود؟
اعتراض «بهارستان» به پنهان‌کاری «پاستور»
اعتراض «بهارستان» به پنهان‌کاری «پاستور»
 

اظهارات رسمی مسئولان مبنی بر ضرورت سهمیه‌بندی بنزین در سال ۹۸ و اطلاع رسانی برخی منابع آگاه وزارت نفت از این اقدام چراغ خاموش دولت، موجی از واکنشهای تند نمایندگان مجلس را علیه این اقدام دولت برانگیخت تا منتفی شدن سهمیه‌بندی بنزین در سال ۹۸ قوت بگیرد.
علی‌رغم مخالفت مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن در سال گذشته، اما وزارت نفت و دولت سهمیه‌بندی و گرانی بنزین را از کانالی غیر از مجلس درپیش گرفتند که مخالفت شدید نمایندگان مجلس را برانگیخت.
اظهارات چند هفته گذشته برخی مسئولان به ویژه در دولت و وزارت نفت مبنی بر ضرورت سهمیه‌بندی و گرانی بنزین، و اطلاع رسانی برخی منابع آگاه وزارت نفت از این اقدام چراغ خاموش دولت به برخی رسانه ها، موجی از واکنش‌های تند نمایندگان مجلس را علیه این اقدام دولت و وزارت نفت برانگیخت تا منتفی شدن سهیمه بندی بنزین در سال ۹۸ قوت بگیرد.
خبرگزاری خانه ملت در همین باره با انتشار گزارشی، از منتفی شدن گرانی و سهمیه‌بندی بنزین با پیگیری ها و تلاش‌های وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی خبر داد و نوشت: برخی از نمایندگان به دولت بابت عدم در جریان گذاشتن مجلس بابت از اتخاذ چنین تصمیم مهمی انتقاد کرده اند.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت؛ دولت درصورت گرفتن چنین تصمیمی مجلس را در عمل انجام شده قرار داده است.
وی با بیان اینکه تصمیم افزایش قیمت بنزین در شرایط اقتصادی کنونی نگران‌کننده است،گفت: بهتر است دولت تا روز یکشنبه به‌عنوان نخستین جلسه مجلس صبر کرده و پس از تبادل‌نظر با نمایندگان کمیسیون انرژی، هیات رئیسه و دیگر نمایندگان مجلس تصمیم نهایی را درباره افزایش قیمت بنزین اتخاد کند چراکه به‌یقین با هم‌فکری مجلس به نتیجه بهتری خواهند رسید.
نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص ضرورت عقب انداختن این تصمیم تا برگزاری جلسه با نمایندگان مجلس باتوجه به عصبانیت‌ها و نگرانی‌های مردم از افزایش قیمت بنزین، افزود: دولت عواقب این تصمیمِ به یکباره خود را بپذیرد.
حاجی‌دلیگانی همچنین با اعتقاد به اینکه طرح اختصاص روزانه یک لیتر بنزین به هر یک از افراد جامعه بسیار متقن و جامع بود، پیشنهاد داد: دولت به جای افزایش قیمت بنزین بررسی این طرح را در دست گیرد چراکه این تصمیم در شرایط اقتصادی کنونی نگران‌کننده است.
فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم می‌گوید: باوجود در نظر گرفتن سهمیه چند لیتری در ماه به صاحبان خودروها، بهتراست دولت تصمیم افزایش قیمت بنزین را به زمان بازگشایی مجلس و مشورت با نمایندگان موکول کند یا قبل از گرفتن تصمیم در روزهای گذشته موضوع افزایش قیمت بنزین را به اطلاع نمایندگان می‌رساند تا پس از بررسی کم و کیف موضوع تصمیم نهایی گرفته شود.
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص ضرورت عقب انداختن این تصمیم تا برگزاری جلسه با نمایندگان مجلس باتوجه به عصبانیت‌ها و نگرانی‌های مردم از افزایش قیمت بنزین، افزود: دولت موظف است در هر گونه تصمیم‌گیری خود عواقب و آسیب‌های اجتماعی محتمل آن را در نظر گیرد و لازم است تمام تصمیم‌های آن‌ها توجیه اجتماعی داشته باشند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مجلس اطلاعی از تصمیم نهایی گرفته شده ازسوی دولت برای افزایش قیمت بنزین ندارد.
هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ افزایش ۶۰ درصدی قیمت بنزین را گنجاند اما مجلس آن را رد کرد، ادامه داد: اگرچه دولت برای سال ۹۸ در لایحه بودجه به این موضوع اشاره نکرد اما درصدد است این مهم را از طریق دیگری دنبال و به نتیجه برساند.
وی با یادآوری اینکه جایگاه‌های سوخت استاندارد و هوشمند نیستند، افزود: اجرای طرح سهمیه‌بندی و دو نرخی کردن قیمت سوخت نیازمند هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شواری اسلامی با ابزار نگرانی از گران شدن قیمت بنزین، اضافه کرد: مردم دیگر توان گرانی‌ها را بیش از این ندارند لذا نباید در این شرایط سخت اقتصادی، کاری انجام داد که شرایط سخت‌تر از این شود.
علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز گفته است: شرایط کنونی اقتصاد مناسب افزایش قیمت حامل‌های سوخت و بنزین نیست چراکه با تحقق این امر التهابات بسیاری به بازار تزریق شده و قیمت سایر کالاهای اساسی نیز گران می‌شود.
نماینده مردم بروجرد در مجلس با بیان اینکه جامعه آماده افزایش قیمت بنزین نیست، افزود: دولت برای افزایش قیمت بنزین باید علی‌رغم در نظر گرفتن شرایط جامعه، پروسه‌ای منطقی و مبتنی بر واقعیت‌‌‌ها، وضعیت اقتصادی کشور و مردم را به کار گیرد و با طرحی پخته به سراغ تحقق این موضوع رود.
بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رییسه مجلس، گفت: دولت نباید ریسک پر خطر افزایش قیمت بنزین را انجام دهد و در شرایط کنونی نباید مشکلی دیگر به مردم تحمیل شود.
وی گفت: موضوعاتی در جامعه منعکس شده مبنی بر اینکه دولت تصمیم دارد بنزین را سهمیه‌بندی کند و تا ۶۰ لیتر بنزین را با قیمت ۱۰۰۰ تومان و مابقی را با قیمت بیشتر در اختیار مردم قرار دهد که این تصمیم هیچ کمکی به دولت نکرده و به ضرر مردم است.
نعمتی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه به دولت این اختیار داده شده که قیمت حامل‌های انرژی متناسب با شرایط جامعه واقعی شود اما در شرایط کنونی جامعه ظرفیت چنین افزایشی را ندارد، ادامه داد: در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه مباحثی درباره سهمیه‌بندی بنزین مطرح شده اما این شورا تاکنون تصمیمی برای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت نگرفته و انتشار اخبار گرانی بنزین در حال حاضر صحیح نیست.
عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه کلیت مجلس با افزایش قیمت بنزین موافق نیست، تصریح کرد: روز گذشته در جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور عنوان کردم که شرایط برای افزایش قیمت بنزین فراهم نیست و با توجه به اینکه مردم مشکلات فراوانی دارند نباید مشکلی دیگر به مردم تحمیل شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه سران سه قوه درباره سهمیه‌بندی بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه تصمیم گرفته اند، گفت: دولت باید درباره این تصمیم به مردم توضیح دهد.
جلال میرزایی با اشاره به سهمیه‌بندی بنزین، گفت: عدم اعلام جزئیات سهمیه‌بندی بنزین از سوی دولتی‌ها مسبوق به سابقه است، شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه درباره این موضوع تصمیم‌گیری کرده است.
نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: یکی از اعضای حاضر در جلسه ستاد شورای عالی اقتصاد که با حضور سران سه قوه تشکیل و درباره سهمیه‌بندی بنزین تصمیم‌گیری شده است، جزئیات را به طور رسمی اعلام می‌کرد. وی افزود: این تصمیم جمعی سران سه قوه است، این موضوع از معدود مواردی است که سران سه قوه در مورد آن، مسئولیت پذیرفتند و تصمیم نهایی را اتخاذ کردند.
میرزایی یادآور شد: دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه هم می‌توانست به طور رسمی این تصمیم را اعلام و موضوع را برای مردم شفاف کند، به ویژه با توجه به شرایط معیشتی و اقتصادی مردم این موضوع باید به طور رسمی اعلام می‌شد.

کد مطلب: 108704
 
Share/Save/Bookmark