داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۷
 
 
با دستيابي به اهداف از پيش تعيين‌شده اولين مأموريت زيرسطحي‌هاي ارتش در آب‌هاي دوردست به پايان رسيد
 با دستيابي به اهداف از پيش تعيين‌شده    
اولين مأموريت زيرسطحي‌هاي ارتش در آب‌هاي دوردست به پايان رسيد
 
زيرسطحي يونس كه در ارديبهشت‌ماه سال جاري به منظور شناسايي شناورهاي رزمي كشورهاي مختلف دنيا و جمع‌آوري اطلاعات مربوط به بستر آبهاي آزاد و بين‌المللي به منطقه خليج عدن اعزام شد، به همراه ناوگروه دريايي جمهوري اسلامي ايران پس از پايان ماموريت موفقت آميز خود به آب‌هاي ميهن اسلامي مان بازگشت.
اين اولين ماموريت دوردست زيرسطحي‌هاي ارتش در آب‌هاي آزاد و بين‌المللي بود كه پس از انجام موفق برنامه‌هاي خود و نيز پس از توقفي كوتاه در كشور عمان، به آب‌هاي ساحلي جمهوري اسلامي ايران بازگشت.
اين ناوگروه امروز و پس از پايان موفقيت‌آميز ماموريت خود در منطقه يكم دريايي بندرعباس با حضور فرماندهان عالي‌رتبه ارتش به ميهن بازگشت.
فرمانده منطقه يكم نيروي دريايي ارتش درباره عملكرد اين زيردريايي گفت: زيردريايي يونس ركورد دريانوردي هانز شوفر آلماني را با 66 روز دريانوردي شكست.
امير دريادار فريبرز قادرپناه با بيان اينكه ركورد مذكور با 65 روز دريانوردي در اختيار هانز شوفر آلماني (مربوط به جنگ جهاني دوم) بوده است افزود: ماندگاري 66 روزه زيردريايي يونس در درياهاي دور در نوع خود يك ركورد است. وي با بيان اينكه اين زيردريايي تا درياي سرخ دريانوردي كرده است تاكيد كرد: سفر اين زيردريايي كاملا صلح‌آميز بوده و پياممان نيز پيام صلح و دوستي بوده و قصد ناراحت كردن هيچ كس را نداريم.
فرمانده زير دريايي يونس نيز درباره عملكرد آن گفته است، رهگيري و ضبط تمامي پارامترهاي راداري و سوناري تعداد زيادي از شناورهاي موجود در مسير سير زيردريايي يونس، توسط اين زيردريايي انجام شده است.
حسين حريري اظهار داشت: در تاريخ دهم ارديبهشت ابلاغ شد كه اين زيردريايي در راستاي صيانت دريايي و حفظ منافع كشور بايد به همراه ناوگروه چهاردهم نداجا به آبهاي دور اعزام شود. وي افزود: اين زيردريايي با طي 3800 مايل دريايي و رهگيري شناورهاي منطقه‌اي پس از 66 روز انجام ماموريت امروز در بندرعباس پهلو گرفت.
حريري ادامه داد: از بدو آغاز به‌كار يگان يونس اين نخستين ماموريت اين زيرسطحي است. فرمانده زيردريايي يونس ادامه داد: با حضور اين زيردريايي در آب‌هاي دور ثابت شد كه نيروي دريايي ارتش ايران نه تنها در روز سطح راهبردي است بلكه در زير سطح نيز مي‌تواند راهبردي باشد. وي با اشاره به اهداف اين سفر افزود: تست سامانه‌هاي بهينه‌سازي شده توسط متخصصان كشور در اين ماموريت با موفقيت انجام شد.
فرمانده زير دريايي يونس ادامه داد: علاوه بر اين امر حضور زيردريايي سبب اعتماد به نفس و نمايش اقتدار جمهوري اسلامي در آبهاي بين‌المللي نيز شد.
حريري ادامه داد:‌ اينگونه حضور در آب‌هاي دور با توجه به تحريم‌ها داراي جايگاه ارزنده‌اي است. وي ادامه داد: كساني كه با دريا آشنا هستند مي‌دانند كه كار با دريا سخت است و اين سختي در زيردريايي‌ها بسيار سخت‌تر است.
وي ادامه داد: بايد به اطلاع برسانيم كه تمام عمليات‌ها و برنامه‌هاي پيش‌بيني شده با موفقيت كامل طي سفر انجام شد.
به گفته وي زيردريايي يونس توانسته است تعداد بسيار زيادي از شناورهاي موجود در طول مسير سير را در زير آب شناسايي و رهگيري كند و تمام پارامترهاي راداري و سناري اين ناوگان‌ها را ضبط كند.
حريري افزود: اين امر تنها در شرايط اختفاء از ديد شناورهاي هدف محقق شده است.
وي همچنين ادامه داد: در راستاي حفظ آمادگي و ايجاد هماهنگي در طول مدت ماموريت به دفعات تمريناتي را به صورت مشترك با ديگر اعضاي ناوگروه و در خود زيردريايي انجام داده‌ايم.
به گزارش فارس، زيردريايي يونس از زيردريايي كلاس طارق است كه به همراه دو ناو ديگر ارتش در قالب ناوگروه اعزامي چهاردهم در آبهاي دور حضور يافته است.
کد مطلب: 67230
 
Share/Save/Bookmark