میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
پیام‌های نخستین پرواز
مردم سوریه جشنی دیگر را برای آزادی بخشی دیگر از سرزمینشان از چنگال تروریست‌ها برگزار کردند. اولین پرواز از فرودگاه بین‌المللی حلب به مقصد د

مردم سوریه جشنی دیگر را برای آزادی بخشی دیگر از سرزمینشان از چنگال تروریست‌ها برگزار کردند. اولین پرواز از فرودگاه بین‌المللی حلب به مقصد دمشق پس از گذشت بیش‌ از هشت سال از تعطیلی این فرودگاه،‌ دیروز انجام شد. فرودگاه بین‌المللی حلب که از سال ۲۰۱۱ و آغاز بحران سوریه، تعطیل و زمین‌گیر شده بود؛ با آزادی آخرین محله‌های شهر حلب دوباره فعالیت خود را از سر گرفته که این مسئله خود بیانگر بازگشت امنیت به حریم هوایی سوریه است. این دستاورد بزرگ برای سوریه در حالی رقم خورده است که این مهم پیام‌های بسیاری را به همراه دارد. نخست آنکه استمرار پیشروی و مبارزه سوریه با تروریسم نشان می‌دهد که هیچ مسئله‌ای نمی‌تواند خللی در روحیه سوری‌ها برای آزادی سرزمینشان ایجاد کند. طی هفته های اخیر کشورهای غربی تحرکات بسیاری برای حمایت از تروریست‌ها داشته‌اند. ترکیه از یک سو با ادعای امنیت به جنگ افروزی در ادلب می‌پردازد. اروپا نیز سیاست تحریم را در پیش گرفته و بار دیگر تحریم‌های جدید علیه سوریه وضع کرد.جالب توجه آنکه انگلیس که به هیچ تعهدی در اروپا پایبند نیست اعلام حمایت و اجرای این تحریم‌ها را سر داده است.
آمریکایی‌ها با پول عربی به تسلیح تروریست‌ها می پردازد چنانکه مرکز روسی برای آشتی در سوریه از ارسال مقادیر قابل توجهی تسلیحات نظامی و مهمات از سوی نیروهای آمریکا برای شبه نظامیان محلی در شمال شرق سوریه خبر داد. رژیم صهیونیستی نیز حملات نظامی گسترده‌ای را علیه سوریه صورت می‌دهد. ائتلافی چند لایه علیه دمشق در جریان است حال آنکه آزادی کامل حلب نشانگر ناتوانی این ائتلاف در برابر اراده مقاومتی سوریه است. نکته دوم آنکه آمریکا بر این ادعا بود که با ترور فرماندهان مقاومت همچون سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و همرزمانشان ‌توانسته ضربه‌ای مهم بر مقاومت وارد سازد و معادلات منطقه را تغییر دهد. آزادی کامل حلب و ادامه عملیات ارتش سوریه در ادلب نشان داد که فرهنگ و مکتب مقاومتی که مردانی همچون سردار سلیمانی در منطقه ایجاد کرده‌اند نه تنها تضعیف نشده بلکه با روحیه‌ای مضاعف برای مبارزه با تروریسم و دشمنان گام بر می‌دارند.
فرهنگ مقاومتی که در میان ملت‌های منطقه نیز گسترش یافته چنانکه در همین روزهای اخیر شماری از عشایر استان حسکه نشستی را در حمایت از ارتش سوریه برگزار و تأکید کردند که تا اخراج نظامیان اشغالگر آمریکایی از خاک این کشور، از پای نخواهند نشست. مردم سوریه در برخی مناطق تحت اشغال آمریکا حتی با سنگ به مقابله اشغالگری آمریکا پرداخته‌اند و این یعنی اراده مقاومت و ایستادگی که در منطقه نهادینه شده است. در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که پرواز حلب پس از ۸ سال بیانگر اراده مقاومت و ناتوانی دشمنان مقاومت است و این ثمره خون مردانی است که مقاومت را در سراسر منطقه گسترانیدند و تا اخراج کامل آمریکا از منطقه این راه ادامه خواهد یافت.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 112907
 
Share/Save/Bookmark