میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
ارقام عجیب و غریب دریافت ارز برای واردات کاغذ
۹۰ درصد اسامی برای صنف ناشناس هستند

در حالی که بانک مرکزی اسامی شرکت‌های دریافت کننده ارز برای واردات کاغذ را منتشر کرده است، رئیس انجمن واردکنندگان می‌گوید: ۹۰ درصد این افراد را نمی‌شناسد و ارقام نیز برای این صنعت غیرمعمول است.
بنا به درخواست وزارت صنعت مقرر شد لیست شرکت‌هایی که موفق به دریافت ارز دولتی برای واردات کالا شده‌اند،‌ معرفی شود، براین اساس دیروز بانک مرکزی در فهرستی تعدادی از شرکت‌ها یکه ارز مصوب را دریافت کرده‌اند را منتشر کرد.
در حوزه کاغذ نیز شرکت‌های بسیاری مبالغ بالایی ارز دولتی دریافت کرده‌اند‌، که این موجب انتقاد مصرف‌کنندگان،‌ واردکنندگان و فعالان حوزه کاغذ شده است چراکه اساساً بسیاری از این شرکت‌ها تا پیش از این در بازار چندان فعال نبوده‌اند و به نظر می‌رسد نوعی سوء استفاده از شرایط موجود پیش آمده است. در این زمینه با رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا گفت‌وگو کرده‌ایم.
رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به انتشار فهرست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی در حوزه کاغذ گفت:‌ بیش از ۹۰ درصد این شرکت‌ها عضو انجمن نیستند و به جرات می‌توانم بگویم که ۸۰ درصد آن‌ها را با وجود سابقه چندین ساله در حوزه کاغذ اصلا نمی‌شناسم.
سیدحسن میرباقری ادامه داد: البته عضو بودن در انجمن صادرکنندگان کاغذ و مقوا اجباری نیست،‌ اما بارها مطالبه ما از بخش دولتی این بوده که از انجمن‌های صنفی حمایت کنند،‌ تا در چنین مواردی بتوان جلوی مفسده‌ها را گرفت.
میرباقری تصریح کرد:‌ همان زمان که درخواست وزیر ارشاد برای ورود کاغذ به کالاهای مشمول ارز دولتی منتشر شد،‌ من گفتم که این چند نرخی شدن ارز و ورود کاغذ به آن مفسده برانگیز است،‌ پیش‌بینی ما این بود که برخی شرکت‌های غیرحرفه‌ای اقدام به ورود به این بازار می‌کنند و ثبت سفارش‌های غیرواقعی انجام می‌دهند.
وی افزود: تعداد بازرگانان قدیمی و شناسنامه‌دار کاغذ چه آن‌هایی که عضو انجمن هستند و چه آن‌هایی که نیستند،‌ در این فهرست بسیار محدود است،‌ به نظر می‌رسد،‌ نوعی حمایت وجود داشته که برخی شرکت‌های غیرشناسنامه‌دار توانسته‌اند‌، چنین ارقامی را به صورت ارز دولتی دریافت کنند.چراکه در بسیاری از موارد گمرک و بازرگانی به دلیل تسویه حساب نکردن حتی هزار دلار مانع اقدامات بعدی می‌شود.
میرباقری با اشاره به برخی مبالغ که به صورت ارز دریافت شده است، گفت:‌ ۵ میلیون یور،‌ ۷۰۰ هزار یورو و ۲۲ هزار یورو ارقامی است که به هیچ وجه در بازار کاغذ طبیعی نیست‌، چراکه وقتی از ۵ میلیون یورو حرف می‌زنیم یعنی تناژ بسیار بالای کاغذ که معمولاً در کار ما مرسوم نیست و اساساً نیاز بازار کاغذ نیز نیست. به هر حال در ثبت سفارش هر کالایی عرفی حاکم است،‌ این حجم از ثبت سفارش در کار ما متداول نیست. پویا

کد مطلب: 105004
 
Share/Save/Bookmark