میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
دهکده اقتصاد مقاومتی نمونه محقق شده سیاست‌های کلان
وقتي پادگان كارگاه شد
وقتي پادگان كارگاه شد
 
بسیاری از بیکارهایی که شّم کارآفرینی و ایده خوب اشتغال‌آفرینی دارند برای شروع فعالیت خود نداشتن زمینه‌هایی لازم از جمله نداشتن فضایی برای شروع کارشان را بهانه کرده و همین امر شرایطی را فراهم می‌آورد که از ایده خلاقانه خود منصرف شده و همچنان در حصار بیکاری بمانند. به عبارتی بخشی که دارای سرمایه و امکاناتی هستند و یا می‌توانند زمینه‌ساز به نتیجه رسیدن خلاقیت‌ها و ابتکارها و طرح‌های افرادی شوند که دارای امکانات لازم برای تحقق ایده‌های خود ندارند. رویکردی که هم برای طرفین این معادله سودهای بسیاری به همراه دارد و هم می‌تواند زمینه‌ساز خودکفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی بویژه در شرایطی شود که طرف‌های غربی حاضر به اجرای تعهدات برجامی خود نیستند. در این میان اما یک نکته مهم را می‌توان در نظر داشت و آن اینکه در کنار تاثیرات اقتصادی فعالیت افراد و یا شرکت‌ها و کارهایی که به صورت انفرادی و جمعی در ساختاری مردم‌نهاد صورت می‌گیرد این مشاغل می‌تواند الگوی مناسبی را پیش‌روی دولتمردان قرار دهد. دولت‌ها همواره به دنبال‌ آنند تا طرح‌های بزرگ و فراگیر را اجرایی سازند که معمولا به دلیل عدم وجود پیش زمینه‌های عملی و الگوی مناسب یا با هزینه‌های بسیار انجام می‌شود که عملا به صرفه بودن آن طرح‌ها را زیر سوال می‌برد و یا اینکه به ناکامی منجر می‌شود. آنچه می‌تواند به کمک دولت برای تحقق طرح‌های بزرگ بیاید بهره‌گیری از تجربیاتی است که همین افراد و کارگاه‌ها و ساختارهای تولیدی کوچک کسب کرده‌اند. به راحتی دولتمردان می‌توانند در کنار حمایت از افراد و ساختارهای کوچک اقتصادی تجربیات آنها را برای سایر مناطق به کار گیرند و زمینه‌ساز تحولی بزرگ در اقتصاد و البته خودکفایی کشور شوند.

گاهي فقط كافي است فضايي در اختيار متقاضيان كار گذاشته شود تا آنها با راه‌اندازي كاري جديد هم براي خود و هم براي ديگران اشتغال‌زايي داشته باشند. درست مثل كاري كه سازمان بسيج سازندگي كشور در كرمانشاه انجام داد و با تبديل يك پادگان آموزشي كه سال‌ها بدون استفاده افتاده بود اين روزها آنجا را تبديل به دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي كرده است.
مهندس سينا كريمي كه به عنوان مجري طرح دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي كرمانشاه مشغول به كار است در اين‌باره مي‌گويد: هدف از انجام اين كار ترويج فرهنگ اشتغال و اشتغال زايي در كشور بود. تجربه ثابت كرده اكثر افراد در جامعه فكر مي‌كنند ايجاد يك شغل جديد و راه‌اندازي آن كاري سخت و دشوار است به همين خاطر با هدف ترويج فرهنگ اشتغال در جامعه و اينكه به مردم نشان دهيم در محيط‌هاي كوچكي كه وجود دارد مي‌توانند كسب و كار پررونقي ايجاد كنند و اتفاقاً درآمد خوبي داشته باشند با تحقيق‌ و بررسي‌هاي گسترده‌اي كه انجام داديم يك پادگان آموزشی در كيلومتر ۱۰ جاده بيستون به سنقر را كه در زمان جنگ به رزمندگان آموزش مي‌دادند و مدت‌ها بود بدون اينكه هيچ استفاده‌اي از آنجا شود رها شده بود با تغییر کاربری، برای راه‌‌اندازی واحدهای تولیدی در نظر گرفتيم.
به اين ترتيب دهكده‌ي مقاومتي اواخر سال گذشته راه‌اندازي شد و افراد زيادي كارشان را در اين فضا آغاز كردند. كريمي مي‌گويد: با راه‌اندازي و آماده‌سازي اين دهكده اقتصاد مقاومتي كه مي‌توانم بگويم اولين دهكده‌ اقتصاد مقاومتي در كرمانشاه و در كشور است كار را آغاز كرديم. در اين مرحله با شناسايي افرادي كه قصد داشتند كاري را آغاز كنند و نياز به فضا داشتند تا هم براي خود و هم براي ديگران اشتغال‌زايي داشته باشند، اين فضاهاي موجود در دهکده اقتصاد مقاومتی را به ‌صورت رایگان در اختیار آنها قرار داديم.

در همه‌ي عرصه‌ها ورود پيدا كرديم
کریمی افزود: خوشبختانه با آغاز به كار دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي بيش از ۱۴ واحد كاري راه‌اندازي و فعاليت‌هاي خود را آغاز كردند. طبق آخرين آماري كه به دست آمده در حال حاضر براي ۴۰ نفر و ۱۰ خانواده اشتغال‌زايي ايجاد شده و اين قدم خوبي در راستاي جامه عمل پوشاندن به فرمايش رهبري درخصوص اقتصاد مقاومتي است.
وی ادامه مي‌دهد: در حال حاضر واحدهاي پرورشی قارچ، شترمرغ، بزغاله، ماهی‌های زینتی، ماهی گوشتی، گیاهان دارویی‌، زنبورعسل، بلدرچین و ترشيجات و سبزيجات، توليد چيپس ميوه در این دهکده فعال است وخوشبختانه بازار كار پررونقي در سطح استان براي آنها فراهم شده است. 

توسعه کارآفرینی
شايد بتوان گفت يكي از مهم‌ترين اهداف سازمان بسيج سازندگي آموزش متقاضياني است كه قرار است از اين سازمان تسهيلات دريافت كنند و درآمدزايي داشته باشند.
كريمي مي‌گويد: براي اينكه اين فضاهاي موجود در پادگان را به متقاضيان تحويل دهيم ابتدا سعي كرديم آنها را از ميان افرادي انتخاب كنيم كه تحصيلكرده در رشته‌ي مرتبط هستند و طرح‌هايشان توجيح اقتصادي دارد. پس از اين مرحله با معرفی افراد جویای‌کار به بانک عامل از سه میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۱۶ درصد بر حسب نیاز شغلی فرد در اختیارشان قرار داديم.
وي ادامه مي‌دهد: البته بايد به اين نكته اشاره كنم كه به غير از افراد تحصيلكرده‌ كه كارشان را آغاز كردند ما براي افراد ديگر جامعه كه متقاضي كار بودند و حتي زنان سرپرست خانوار نيز با در نظر گرفتن فضاهاي موجود در اين پادگان و اعطاي تسهيلات فرصت شغلي ايجاد كرديم. در اين ميان حتي براي اينكه اين افراد بتوانند با ديد بازتر و همچنين علم بيشتري وارد بازار كار شوند برايشان دوره‌هاي آموزشي برگزار كرديم و حتي به آنها مدرك نيز اعطا شد. 

ماهي‌هاي صادراتي
حالا مدتي است از آغاز به كار اين دهكده‌ مي‌گذرد و به گفته‌ي كرمي كار هر روز قوي‌تر و وسيع‌تر از روز قبل درحال انجام است. او مي‌گويد: به طور مثال پرورش ماهی زینتی در دهکده اقتصاد مقاومتی كاري بي‌نظير به شمار مي‌آيد. طبق پيش‌بيني‌هاي ما بیش از ۲۰۰ هزار قطعه ماهی‌های کم‌نظیر زینتی این دهکده در فضایی به مساحت ۳۰۰ مترمربع با آب شیرین پرورش داده می‌شوند، که برای چهار نفر اشتغال‌زایی مستقیم ایجاد کرد و قرار است ۳۰ درصد این ماهی‌ها صادر شود که این خود ارزآوری خوبی را رقم می‌زند. 

فعاليت‌هاي ديگري در راه است
اين روزها آنقدر اوضاع كار در دهكده‌ي اقتصاد مقاوتي كرمانشاه شرایط رو به راهي دارد كه حالا مسئولان سازمان بسيج سازندگي برآن شده‌اند تا به فعاليت‌هاي اقصادي اين دهكده اضافه كنند و كار را با وسعت بيشتري ادامه دهند.
كريمي در اين‌باره مي‌گويد: يكي از مزايايي كه اين طرح داشت اين بود كه در طي سال‌هاي اخير به دليل اينكه از ساختمان‌هاي موجود در فضا هيچ استفاده‌اي نمي‌شد متاسفانه اين بناها رو به تخريب مي‌رفت اما خوشبختانه بعد از راه‌اندازي دهكده‌ اقتصاد مقاومتي اين ساختمان‌ها احياء شد.
وي ادامه مي‌دهد: يكي ديگر از دغدغه‌هاي ما در اين دهكده ارتقای كارگاه‌هاي توليدي به ۲۵ عدد است كه احداث باغ مدرن به صورت پرکولا (داربستی‌) و کشت گیاهان دارویی و زعفران را دستور كار خود قرار داديم. خوشبختانه در بحث گياهان دارويي ورود پيدا كرديم و كار آغاز شده است و در بخش‌هاي ديگر نيز به زودي فعاليت‌ها آغاز خواهد شد و به بهره‌برداري خواهد رسيد.
كريمي مي‌گويد: در اين دهكده شرايطي را براي شركت‌هاي دانش‌بنيان نيز فراهم كرده‌ايم تا بتوانند فعاليت‌هاي علمي و توليد محصول مورد نظرشان را آغاز كنند. به طور مثال تا مدتي ديگر يك شركت دانش‌بنيان به نام آريا شيمي در اين دهكده مستقر شده و موم ريخته‌گري توليد مي‌كند. نكته‌ي حائز اهميت اينجاست كه اين موم‌هاي ريخته‌گری تا قبل از اين از كشورهاي ديگر وارد مي‌شد اما با توليد اين محصول در دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي نه تنها نيازمان به واردات اين محصول از بين مي‌رود بلكه براي اولين‌بار اين كار بزرگ در سطح خاورميانه به نام ايران ثبت مي‌شود.
اين درحالي است كه چندي پيش سرهنگ منصور فتاحی مسئول بسیج سازندگی استان کرمانشاه نیز درباره‌ي دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي به خبرنگاران گفت: این دهکده زیرساخت‌های خوبی دارد که به صورت رایگان در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.
همچنين او به ظرفيت‌هاي ديگر اين دهكده اشاره كرد و گفت: ایجاد باغات، واحد ماهی درمانی، مجموعه تفریحی توریستی از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای این دهکده است و از آنجايي كه هدف نهايي ما گسترش فرهنگ كار و كارآفريني است به اميد خدا در آینده نزدیک دومین دهکده اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه در تنگه کنشت ایجاد خواهد شد.
* لازم به ذکر است مخاطبین محترم جهت کسب اطلاعات بیشتر از اردوهای جهادی می‌توانند شماره ۰۹۱۰۲۷۷۰۵۱۹ در شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو کرده و یا به آدرس sazandegi۳۱۳@ مراجعه نمایند.

کد مطلب: 104096
 
Share/Save/Bookmark