میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۹
 
 
گفتا زِ کِه نالیم؟
‏اینکه رئیس‌جمهوری ‌اسلامی ‌ایران تنها چند ساعت مانده به موعد اعلام موضع طرف مقابل بگوید، محتمل است علی‌رغم خروج آمریکا...

الف) ‏اینکه رئیس‌جمهوری ‌اسلامی ‌ایران تنها چند ساعت مانده به موعد اعلام موضع طرف مقابل بگوید، محتمل است علی‌رغم خروج آمریکا [و بازگشت تحریم‌ها] ما باز هم به ‎برجام متعهد بمانیم، سیاست است؟ دیانت است؟ یا چی؟
ب) ‏اینکه قول و قرارِ آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیست، یک‌ حرف است و اینکه مواضع وزیر خارجه و رئیس‌جمهور کشورمان مدام و در همین چند روزه بارها تغییر کرده نکته‌ای بسیار تعجب‌آور و تآسف‌آورتر.
اگر این میزان تذبذب و تناقض در رفتار یک کاربر عادی اینترنت نیز بود، جای تعجب و تمسخر داشت. نداشت؟
ج) ‏آقای رئیس! این بود وعده غافلگیری و پشیمان‌ کردن‌تون؟
‏صدالبته و مع‌الاسف از اراده و تأسیسات هسته‌ای ایران چیزی باقی نمانده که اساسا امکان واکنش و پشیمانی و غافلگیری طرف مقابل وجود نداشت، کسی هم انتظار نداشت. ولی چرا شما (و وزیر خارجه و دبیر شورای امنیت و رئیس انرژی اتمی‌تان) مکرر تکرار فرمودید؟ شوخی بود؟
د) پیشتر ‏پیش‌بینی شد که با توجه به منافع بسیار ‎برجام برای غرب و از جمله درخصوص بند بازرسی‌ها، آمریکا هرگز از آن خارج نشود. این گمانه البته درست در نیامد. اما خداوکیلی ببینیم کجای آن محاسبه نادرست بود؟
اینکه رئیس‌جمهور ایران پیشاپیش قبول کند علی‌رغم بازگشت بخشی از تحریم‌ها، نقدا بند از پای نمی‌گشاید! جز این است؟ شما به جای ترامپ بودید، توافق‌نامه‌ای که طرف در فقد آن هم حاضر است یک‌طرفه امتیاز بدهد را پاره نمی‌کردید؟
هـ) تلخ‌ترین و متاسفانه درست‌ترین بخش سخنان ترامپ آنجا بود که گفت: "بعد از این مسئولین ایرانی خواهند گفت هیچ شرط و محدودیت جدیدی را نمی‌پذیرند، من هم اگر به جایشان بودم همین را به مردم می‌گفتم. اما خواهید دید که می‌پذیرند."
ز) بیایید یک پیش‌بینی دیگر نیز بکنیم و البته امیدوار باشیم و خدا کند این یکی نیز نادرست باشد:
آقای ر.جمهور دیشب گفتند که فعلا چندهفته‌ای را صبوری می‌کنند. آیا جز این است که این مهلت برای خریدن زمان و سردی جامعه چشم‌انتظار پاسخ و پذیرش برجام‌های دیگر درپی آن رخوت است؟ آیا جز این است که با همین دست فرمان، پذیرش شرایط غرب در صنایع دفاعیِ ایرانِ عزیزمان را باید تمام‌شده دانست؟
آقای ر.جمهور در سخنان اخیر خود البته فرموده‌اند که در حفظ توان دفاعی کشور تعارف نداریم و هرچقدر بخواهیم و لازم باشد بمب و موشک می‌سازیم و انبار می‌کنیم، منتهی ایشان قبلاها هم خیلی حرف‌ها می‌زدند و اصولا در زمینه‌های دیگر و از جمله بحران ارزی حرف زیاد می‌زنند و منتهی جورِ دیگری عمل می‌کنند و شنونده باید عاقل باشد! 

کانال تلگرامی حسین دهباشی (خشت خام)

کد مطلب: 104294
 
Share/Save/Bookmark