میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
پاس گل ائتلاف سعودی به انصارالله!
جنگ نابرابر ائتلاف سعودی علیه یمن در حالی وارد چهارمین سال خود شده است که محور عربی، عبری، غربی تلاش می‌کند برای...

جنگ نابرابر ائتلاف سعودی علیه یمن در حالی وارد چهارمین سال خود شده است که محور عربی، عبری، غربی تلاش می‌کند برای جبران شکست‌های کمرشکن تکفیری‌ها در عراق، سوریه، لبنان و تسویه ‌حساب با جمهوری اسلامی از یک ‌سو و به ‌منظور تمهید مقدمات اعلام طرح «معامله قرن» از جانب رئیس‌جمهور آمریکا از سوی دیگر، به هر ترتیب ممکن بندر و شهر الحدیده را به تصرف خود درآورد. سعودی‌ها پیش‌ازاین بارها به‌ صورت پنهانی از انصارالله خواسته بودند که در ازای دریافت و واگذاری برخی امتیازات، سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند که آخرین نمونه آن، پیشنهاد عربستان به یمنی‌ها مبنی بر پایان دادن به جنگ در ازای پیروزی رسانه‌ای ریاض بود که با مخالفت قاطع مسئولین انصارالله مواجه شد.
پس ‌از اینکه مقاومت یمن با اقتدار تمام در برابر پیشنهادهای ذلت‌بار سعودی‌ها نه گفتند، روز گذشته «انور قرقاش»، وزیر مشاور امارات در امور خارجه مدعی شد که الحدیده مسیر ورود سلاح‌های نقطه‌ زن ایران به یمن است و هدف از عملیات اخیر را تغییر تحولات میدانی به سمت راه‌ حل سیاسی عنوان کرد!
اینکه حاکمان ریاض و ابوظبی به ضرب بمباران و کشتار مردم بی‌گناه می‌خواهند جاده‌ای به سمت راه‌حل سیاسی باز کنند، یک ‌طرف ماجراست اما طرف دیگر ماجرا این است که با وجود ناکامی‌های پی‌‌درپی ریاض و متحدانش، پشت پرده عملیات گسترده یک هفته اخیر ائتلاف سعودی در بندر الحدیده چه راهبردی نهفته، چه سرنوشتی خواهد داشت و چشم‌انداز آینده چگونه خواهد بود؟
از شواهد و قرائن اینگونه بر می‌آید که عربستان برای به‌ اصطلاح تمام کردن کار انصارالله از سوی آمریکا و غرب تحت ‌فشار قرار دارد و یکی از دلایل آن - همان‌گونه که در مقدمه ذکر شد - عجله ترامپ برای عملیاتی کردن معامله قرن است. برای اجرای این توطئه شوم که از زمان روی کار آمدن هیئت حاکمه فعلی عربستان با شدت بیشتری دنبال می‌شود، دو مقدمه بسیار کلیدی در نظر گرفته‌ شده که اولین آن‌ها عبارت است از بلندپروازی «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی در پیاده‌‌سازی طرح موسوم به «نئوم» که ایجاب می‌کند بندر الحدیده در کنترل و تصرف عربستان باشد.
پروژه «نئوم» (Neom) که در آبان‌ماه سال گذشته رونمایی شد، بناست در مساحتی به ابعاد ۲۶ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع احداث شود و از جمله ویژگی‌های این طرح، اشراف عربستان بر ساحل دریای سرخ است که شریان اقتصادی مهمی به شمار رفته و ۱۰ درصد از مسیر عبور و مرور تجارت جهانی از آن می‌گذرد. افزون بر این، بخش‌هایی از اردن و مصر نیز شامل نئوم خواهند بود که واگذاری جزایر «تیران» و «صنافیر» از سوی مصر به عربستان در این راستا صورت گرفته است.
پس از اجرا شدن این پروژه که مستلزم از پا درآمدن ارتش و انصارالله یمن برای کنترل بندر الحدیده و در اختیار گرفتن ترافیک تجاری دریای سرخ است و با هدف به مسلخ بردن آرمان قدس شریف در دستور کار قرارگرفته، گام بعدی محدود کردن عمق استراتژیک ایران در این منطقه راهبردی است که با اظهارنظر اخیر «انور قرقاش» وارد مرحله جدیدی شده است.
شوی تبلیغاتی «نیکی هیلی»، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل و سر دست گرفتن چند آهن‌پاره با این ادعا که موشک‌های شلیک ‌شده از سوی یمن به عربستان، ایرانی است، چندی بعد با سریال قطعنامه ضد ایرانی انگلیس در شورای امنیت به ‌منظور تحریم ایران به بهانه ارسال سلاح به انصارالله پیگیری شد که در نهایت، با وتوی روسیه، پایان تلخی را برای عربستان و شرکا رقم زد. پس از شکست‌های میدانی و دیپلماتیک اردوگاه غرب در مواجهه با ایران اسلامی بود که آمریکا به فاز تحریم‌ها و خروج از برجام ورود کرد تا به ‌زعم خود از این رهگذر، ایران اسلامی را وادار به دست کشیدن از اقتدار منطقه‌ای و قدرت موشکی خود کنند اما از قارقار کردن انور قرقاش بر می‌آید که خواب‌های شومی برای جمهوری اسلامی دیده‌اند که مجال پرداختن به آن در این وجیزه نیست.
نکته طنز هجمه دیپلماتیک غرب علیه ایران و گریبان دریدن آن‌ها برای نقض برخی بندهای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت در این است که حتی مقامات سازمان ملل، ادعای آمریکا و انگلیس را در ارسال سلاح به انصارالله رد کرده و آن را «ادعایی ثابت نشده» توصیف کردند، حال ‌آنکه مشارکت مستقیم انگلیس، فرانسه، رژیم صهیونیستی و آمریکا در حمله به بندر الحدیده اظهرمن‌الشمس بوده و با هشدار شدید مجامع حقوق بشری مواجه شده است، به ‌نحوی ‌که با آغاز یورش غرب و ارتجاع به این بندر، سازمان جهانی دیده‌بان حقوق بشر به‌ طور جدی نسبت به وقوع بزرگترین نسل‌کشی تاریخ در یمن هشدار داد.
بنابراین، سبعیت این روزهای عربستان و متحدانش در بندر استراتژیک الحدیده با توهم حذف مسئله فلسطین از اولویت جهان اسلام، جبران شکست تروریست‌های اجاره‌ای و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره ایران اسلامی کلید خورده اما گزارش‌های متعدد نشان می‌دهد که این حمله نیز بنا به دلایل مختلف محکوم به شکست است و پاس گل زیبایی را تقدیم انصارالله و نیروهای مردمی کرده است.
۱- ائتلاف سعودی - اماراتی عزم خود را جزم کرده بودند تا عید فطر با اشغال فرودگاه الحدیده کار استان الحدیده را تمام کنند و قریب به یک هفته نوید تصرف فرودگاه الحدیده را در بوق و کرنا کردند. صبح روز شنبه این هفته شبکه خبری العربیه طی پیامی توییتری خبر داد «فرودگاه الحدیده تحت کنترل درآمد و کار مین‌روبی آن آغاز شده است»! اما طولی نکشید که العربیه این دروغ آشکار خود را شش ساعت بعد پس گرفت و توییت کرد: «منابع نظامی می‌گویند دیر یا زود بر فرودگاه مسلط می‌شویم»!! از طرفی، حضور «محمد البخیتی» از رهبران انصارالله یمن در برابر ساختمان فرودگاه و گفت‌وگو با شبکه المسیره، آب سردی بود بر شانتاژ رسانه‌ای درباره سقوط این فرودگاه به دست مزدوران ائتلاف عربستان.
۲- آمار تلفات نیروهای مزدور ائتلاف سعودی در هفته گذشته نسبت به استعداد نظامی آن‌ها بالا بوده و تاکنون نزدیک به ۷۰۰ نفر از نیروهای عربستان به درک واصل شده‌اند. استان الحدیده، مسطح و هموار بوده و مثل استان‌های دیگر کوهستانی نیست، بنابراین، انصارالله و ارتش یمن اجازه دادند ائتلاف سعودی ابتدا پیشروی کند تا به کمین آن‌ها وارد شود، سپس آن‌ها را در کمین‌های موفق، غافلگیر کردند. مزدوران ائتلاف در حال حاضر در محورهای «الفازه»، «الجاح» و «الدریهمی» محاصره شده‌اند و باقی نیروهای آنان به سمت ساحل عقب‌نشینی کرده‌اند. ائتلاف سعودی دچار نوعی سرخوردگی شده و درخواست کمک و اعزام نیرو از سه جبهه تعز، جوف و مأرب کرده است. به گفته رهبر انصارالله، «متجاوزان می‌توانند وارد شوند، اما عمق جغرافیایی تحت کنترل ماست و دچار جنگ فرسایشی شده و هرگز نخواهند توانست از این جبهه کار جنگ را یکسره کنند.»
۳- هزاران نفر از نیروهای ارتش، کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای قبایلی و عشایری برای دفاع از الحدیده عازم این شهر شده‌اند و آمادگی روحی مردم برای مقابله با این تهدید جدید، بسیار اعجاب‌برانگیز است.
مردم این شهر، نه ‌تنها از هجمه آل سعود و امارات خود را نباخته‌اند، بلکه براساس روایت «ابتسام المتوکل» رئیس جبهه فرهنگی مقابله با تجاوز ائتلاف سعودی، وضعیت امنیتی و اجتماعی شهر با ثبات است، برخلاف اعلام رسانه‌های سعودی کسی در شهر نگرانی امنیتی ندارد، زندگی طبیعی در جریان است و مردم حتی اخبار جام جهانی را نیز دنبال می‌کنند!
براساس حقایق پیش‌گفته، سناریوی بدخواهان و دشمنان مردم یمن در بندر الحدیده، ویرایشی از توطئه عربستان و اذنابش در چهار سال گذشته است و چیز جدیدی نیست. یمنی‌ها نشان داده‌اند که مردمانی برای تمام فصول هستند و همان‌گونه که پیش‌ از این پوزه متجاوزان را در جبهه‌های مختلف به خاک مالیده‌اند، این‌بار نیز این تهدید را به فرصتی برای حملات بیشتر موشکی به مناطق راهبردی عربستان و گامی به‌ سوی پیروزی نهایی تبدیل خواهند کرد.

نویسنده: حسین ارجلو

کد مطلب: 104799
 
Share/Save/Bookmark