میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۵
 
 
ایران هراسی کلید واژه وزیر خارجه آمریکا برای توجیه خیانت کشورهای عربی به فلسطین
دروغ‌پردازی‌های پمپئو برای مشتی رای

وزیر خارجه آمریکا که برای مشتی رای برای ترامپ به هر دری می‌زند ایران هراسی را بهانه توجیه خیانت کشورهای عربی به فلسطین قرار داده است چنانکه در آستانه سفر به بحرین تلاش با هدف جلب حمایت کشورهای عربی علیه ایران بر لزوم اتحاد کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای مقابله با ایران تأکید کرد.
ترامپ در حالی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری با وضعیتئ بحرانی مواجه است که تنها برگ برنده خود را روند سازش در خاورمیانه می‌داند. رویکردی که محور آن را خیانت امارات و سپس کشورهایی همچون بحرین و عربستان به فلسطین تشکیل می‌دهد. این اقدام در حالی صورت گرفت است که واکنش‌های منفی گسترده جهانی این سناریو را نیز با باهام مواجه کرده است بر این اساس آمریکا به دنبال توجیه این سازشکاری است که بهانه آن را نیز ایران هراسی تشکیل می‌‌دهد. «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه ورود به کشور بحرین، در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، بار دیگر خواستار اتحاد کشورهای خلیج‌فارس علیه ایران شد.
این دیپلمات آمریکایی ضمن ابراز خرسندی از ورود به منطقه خلیج‌فارس که با هدف تشکیل یک ائتلاف ضدایرانی صورت گرفته است، در پیام توییتری خود نوشت: «خوشحالم که امروز وارد خلیج (فارس) می‌شود و بحرین به عنوان اولین توقف من است. ما در حال حاضر بیش از هر لحظه‌ای به اتحاد خلیج (فارس) برای مقابله با ایران و ایجاد صلح و رفاه پایدار نیازمندیم. توافقات آبراهام (توافق رژیم صهیونیستی-امارات) نشان داد که صلح دست‌یافتنی است. غنیمت شمردن فرصت حیاتی است».
پس از شکست تحقیرآمیز اخیر قطعنامه بازبینی شده واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا سفر به کشورهای منطقه را با هدف جلب حمایت کشورهای عربی علیه ایران آغاز کرده است.وزیر خارجه آمریکا پیش از بحرین در پروازی مستقیم و به امید بهبود روابط تل‌آویو با سودان وارد این کشور آفریقایی شد.
قبل از آن نیز، پامپئو به فلسطین اشغالی سفر کرده بود تا با مقام‌های صهیونیستی در خصوص اقداماتی برای مقابله با ایران رایزنی کند.وزارت‌خارجه آمریکا پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا از ۲۳ تا ۲۸ آگوست (۲ شهریور تا ۷ شهریور) به اسرائیل(سرزمین‌های اشغالی)، سودان، بحرین و امارات متحده عربی سفر خواهد کرد».
وزیر خارجه آمریکا در ادامه دوره‌گردی خود با هدف جلب حمایت علیه ایران، از دیدار و گفت‌وگو با پادشاه و ولی‌عهد بحرین خبر داد. پمپئو نوشت در این ملاقات با ولی‌عهد بحرین درباره اهمیت ایجاد صلح و ثبات منطقه‌ای و اهمیت وحدت خلیج فارس در مقابله با آنچه "نفوذ بدخیم" ایران در منطقه خواند، صحبت کرده است.او همچنین در توییتی دیگر از ملاقات با «حمد بن عیس آل خلیفه» پادشاه بحرین نوشت و افزود: «از او برای ادامه دوستی و همکاری استراتژیک خود تشکر کردم. ما همچنان به ایجاد صلح و امنیت برای پیشبرد وحدت بیشتر بین کشورهای خلیج (فارس) و مقابله با تهدیدات ایران، متعهد می‌مانیم.»
در ادامه جوسازی‌ها برای توجیه نظامی گری آمریکا و البته سرکیسه کردن کشورهای عربی با فروش سلاح و نیز توجیه سازشکاری کشورهای عربی، وزیر خارجه آمریکا در پیامی در توئیتر به اظهارات رئیس جمهور ونزوئلا درباره خرید موشک از ایران واکنش نشان داد.
«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه به وقت تهران در پیامی در توئیتر به اظهارات اخیر «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا درباره خرید تسلیحات از ایران واکنش نشان داد.
وی در پیامی در توئیتر نوشت: «این شگفت آور نیست که رژیم نامشروع مادورو به دنبال تسلیحات مرگبار ایران است. این دقیقا دلیل این است که چرا ما در حال بازگرداندن تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران از جمله تحریم تسلیحاتی هستیم. ما این تحریم ها را به طور کامل اجرا خواهیم کرد.»
«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا بامداد یکشنبه گذشته در واکنش به ادعای همتای کلمبیایی خود مبنی بر تصمیم کاراکاس برای خرید موشک از ایران، از این ایده استقبال کرد.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مادورو در جلسه هیأت دولت که به صورت مستقیم از تلویزیون ونزوئلا نیز پخش شد، خطاب به «ولادیمیر پادرینو» وزیر دفاع این کشور تلویحاََ گفت که چرا ایده خرید موشک از ایران به ذهن خودشان نرسیده بود.وی در ادامه افزود: «پادرینو، چه ایده خوبی که با ایران صحبت کنیم و ببینیم چه موشک‌های کوتاه، میان و دور بردی دارند و با توجه به روابط عالی ما با ایران، امکان [خرید] آن را بررسی کنیم». رئیس‌جمهور ونزوئلا سپس برای تحقیر همتای کلمبیایی خود با لحنی طنزآمیز به وزیر دفاع خود گفت که سعی کند این نقشه را مخفی نگه دارد.
در همین چارچوب «روبن داریو مولینا»، معاون وزیر خارجه ونزوئلا در امور آسیا، اقیانوسیه و غرب آسیا، در مصاحبه با شبکه «هیسپان تی وی»، گفت «روابط دوجانبه کاراکاس و تهران با وجود تهدید‌های مداوم آمریکا تقویت شده و تعمیق می‌یابد.»
«داریو مولینا» تاکید کرد «روابط ایران و ونزوئلا از عرصه اقتصادی فراتر رفته و وارد زمینه‌های دیگر اعم از امور بشردوستانه، علم و سلامت که در دوران شیوع بیماری کرونا اهمیت زیادی دارند، شده است.»
وی در بخش دیگری از این مصاحبه، به راه اندازی فروشگاه ایرانی «مگاصیص» در ونزوئلا اشاره و آن را اقدامی مهم برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور در مواجهه با تحریم‌های ناعادلانه و غیرقانونی خواند.
این مقام وزارت خارجه ونزوئلا در مورد واکنش تهران و کاراکاس به اقدام‌های غیرقانونی آمریکا در اعمال تحریم گفت «ایران و ونزوئلا اصلا به آنچه که دولت آمریکا فکر می‌کند، اهمیت نمی‌دهند و به قوانین بین المللی توجه دارند؛ به این معنا که دو کشور فراتر از تهدید‌های ترامپ عمل کرده و توافق‌های تجاری مابین خود را تعمیق می‌کنند.»
وی در ادامه تصریح کرد «آمریکا موظف است براساس مقررات بین المللی، حداقل استاندارد‌های همسایگی و همزیستی را رعایت کند؛ اما اگر به تهدید‌ها و محاصره ادامه بدهد، می‌بیند که ما هم بر به اشتراک گذاشتن پتانسیل‌های خود ادامه می‌دهیم.»این مقام دیپلماتیک ونزوئلایی ضمن متهم کردن آمریکا به دروغگویی به عنوان راهی برای سردرگم کردن دیگران، از حمایت‌های ایران از ونزوئلا در زمینه‌های مختلف از جمله در سطوح مختلف قدردانی کرد.وی در پایان تاکید کرد «در حالی که تحریم‌های واشنگتن به ویژه در میانه شیوع کرونا، جان مردم ونزوئلا را به خطر انداخته است، ایران محموله‌های لوازم پزشکی را به ونزوئلا ارسال کرد تا رنج آنها را کاهش دهد.» اخیرا آژانس اطلاعات آمریکای لاتین، سفارت ایران در ونزوئلا اعلام کرد قراردادهای تجاری امضاشده با ونزوئلا با ارسال اولین محموله میوه به ایران نهایی شد. اولین محموله انبه و آناناس ونزوئلا به ایران ارسال شد. این صادرات بخشی از روابط تجاری برد ــ برد بین دو کشور است. ایران به‌همراه همسایگانش می‌توانند یک بازار بزرگ ۴۰۰ میلیون نفری برای ونزوئلا باشند.اتحاد اقتصادی بین ایران و ونزوئلا طی ماه‌های اخیر مستحکم‌تر شده است. در نتیجه این روابط اقتصادی، ۵ کشتی ایرانی حاوی بنزین بین ماههای مه و ژوئن به این کشور آمریکای جنوبی رسید تا تقاضای داخلی این کشور برای بنزین را تأمین کند. تحریم‌های آمریکا به‌سختی به صنعت نفت ونزوئلا آسیب زده و باعث شده است این کشور با کمبود شدید بنزین مواجه شود. این اولین باری است که ایران در نقض تحریمهای آمریکا و با وجود تهدیدهای این کشور، سوخت به آمریکای لاتین صادر کرده است.

کد مطلب: 115094
 
Share/Save/Bookmark