میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
سازمان ملل از افزایش تلفات انسانی افغانستان بعد از مذاکرات صلح خبر داد
غیر نظامیان قربانیان توافقات طالبان و آمریکا
غیر نظامیان قربانیان توافقات طالبان و آمریکا
 

دخالت‌های آمریکا در امور افغانستان و پیامدهای توافقات آمریکا و طالبان زمینه ساز افزایش بحران انسانی در افغانستان شده است چنانکه دفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش سالانه خود اعلام کرد تلفات غیرنظامیان در این کشور بعد از آغاز مذاکرات صلح در سال گذشته میلادی به شدت افزایش یافته است.
طبق گزارش سازمان ملل تلفات غیرنظامیان در افغانستان بعد از آغاز مذاکرات صلح در سال گذشته به شدت افزایش یافته است. مذاکرات صلح با میانجیگری آمریکا در ماه سپتامبر آغاز شد اما پیشرفت چندانی نداشته و خشونت به دلیل عدم قطعیت در این خصوص که آیا نیروهای بین‌المللی نظامیان خود را طبق برنامه اولیه تا ماه مه از این کشور خارج می‌کنند یا خیر، افزایش داشته است.
بر اساس گزارش سالانه ماموریت سازمان ملل در افغانستان، ۸۸۲۰ غیرنظامی این کشور در سال ۲۰۲۰ کشته و مجروح شده‌اند که ۱۵ درصد نسبت به سال قبل از آن کمتر بوده، اما نویسنده این گزارش با هشدار از افزایش شدید و تاریخی تلفات غیرنظامیان در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰، یعنی زمان آغاز مذاکرات صلح، خبر داده است.«دبورا لیونس» مسئول دفتر ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن درخواست برای آتش‌بس، در این خصوص گفت: سال گذشته می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد. در عوض هزاران شهروند افغانستانی کشته شدند. طرف‌هایی که آتش‌بس را در نظر ندارند، باید عواقب ویرانگر آن را بدانند.
طالبان واکنشی انتقادی را در خصوص این گزارش سازمان ملل منتشر و اعلام کرد: نگرانی‌ها، اطلاعات دقیق و جزئیات دقیق که توسط ما به اشتراک گذاشته شد، در نظر گرفته نشده است.در این گزارش گفته شده که برای اولین بار از زمان ثبت سوابق، مرگ و میر و جراحات در سه ماه پایانی سال (۲۰۲۰) در مقایسه با سه ماه پایانی سال قبل آن افزایش داشته است. تلفات سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰، ۴۵ درصد در مقایسه با همین دوران در سال ۲۰۱۹ بیشتر بوده است.به ادعای این گزارش، اغلب این تلفات به بازیگران غیر دولتی، اغلب اعضای طالبان و بیش از یک پنجم آن به نیروهای دولتی نسبت داده شده است.پیشتر «رحمت‌الله اندر» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفت که امضای توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان، در تامین صلح تاثیرگذار نبوده و جنگ را متوقف نکرده است. مذاکرات صلح میان هیأت‌های افغانستانی در ۲۲ شهریور سال جاری شمسی در دوحه‌ قطر آغاز شد. این مذاکرات با یک وقفه سه هفته‌ای مواجه شد و سپس در ۱۶ دی از سر گرفته شد. لازم به ذکر است تا به امروز آمریکا از اجرای تعهدات خود در توافق با طالبان عمل نکرده است. در این میان پس از توقف چندماهه مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان، مقامات این کشور اعلام کردند روز گذشته این گفت‌وگوها از سر گرفته شده است.
«غلام فاروق مجروح»، عضو هیات مذاکره کننده افغانستان گفت که مذاکرات صلح آغاز شده و تیم‌های دو طرف بروی دستور کار در حال رایزنی هستند.این در حالی است که حدود یک ماه قبل و پس از آغاز کار جوبایدن، رییس جمهور آمریکا، گفت‌وگوهای میان افغان‌ها در دوحه متوقف شد و طالبان به کشورهای منطقه سفرهای خود را آغاز کردند.محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در یک پیام توییتی اعلام کرد که روسای تیم‌های افغانستان و طالبان در یک فضای صمیمی با یکدیگر دیدار کردند.

کد مطلب: 117290
 
Share/Save/Bookmark